Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, o czym musisz pamiętać po zakupie auta

Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, o czym musisz pamiętać po zakupie auta
mfind.pl

Kupiłem samochód co dalej? W skrócie…

1. Rejestrujesz auto w Wydziale Komunikacji
2. Wykupujesz ubezpieczenie OC
3. Sprawdzasz wyposażenie auta
4. Wnosisz opłatę PCC (w przypadku używanego auta)

1. Kupujesz nowy samochód

Zbierałeś długo, udało Ci się uzyskać kredyt, a może po prostu masz pieniądze i kupiłeś pachnące nowością, lśniące  auto z salonu. Niezależnie od Twojego stanu posiadania masz teraz parę spraw do załatwienia.

 • Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. Wymagane dokumenty: wniosek o rejestrację, dowód własności, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód tożsamości, potwierdzenie opłat rejestracyjnych lub oświadczenie dealera o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Urzędnik wyda Ci pozwolenie czasowe dopuszczające pojazd do ruchu, ważne przez 30 dni. Przed upływem tego terminu urząd powinien przygotować dla Ciebie dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną.

 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Obowiązek ubezpieczenia nakłada na Ciebie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003r. Nowe auto zakupione w salonie odbierzesz dopiero po okazaniu dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Sprzedawca zaproponuje Ci zapewne pakiet dealerski (OC, AC i ubezpieczenia dodatkowe), który może okazać się korzystny.

 • Sprawdź, co posiadasz na wyposażeniu swojego samochodu. Pamiętaj że musisz mieć trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę (zazwyczaj dostarczone przez producenta wraz z nowym samochodem). Nieobowiązkowe, ale konieczne ze względów bezpieczeństwa jest posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej. Przydadzą się także zapasowe żarówki.

2. Kupujesz używane auto

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na zakup samochodu w salonie. Często chcesz kupić coś, bo nadarzyła się wyjątkowa okazja, bo od zawsze marzyłeś o takim aucie, albo musisz zmienić samochód, bo poprzedni już się do niczego nie nadaje. Kiedy kupujesz samochód używany formalności też Cię nie ominą, a nawet będzie ich więcej niż w przypadku nowego auta.

 • Podstawą prawną przeniesienia własności samochodu jest umowa sprzedaży zawierana pomiędzy stronami transakcji. Jej konstrukcję regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł o umowie sprzedaży, pobierz wzór i dowiedz się, jakie elementy muszą być w niej zawarte.

 • Konieczne jest wniesienie opłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wysokości transakcji. Masz 14 dni od podpisania umowy na złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku na konto Urzędu. Wszelkie prawa i obowiązki związane z podatkiem reguluje Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty PCC ciąży na kupującym. Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione jest nabycie pojazdu na fakturę VAT.

 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).  Kiedy kupujesz auto, najczęściej przejmujesz polisę poprzedniego właściciela, a on ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w czasie 14 dni od podpisania umowy, z wymienieniem danych osoby nabywającej. W przypadku gdy składka opłacana w ratach, zobowiązany jesteś regulować kolejne raty w odpowiednim terminie. Kiedy zdecydujesz się na przejęcie obowiązującej polisy, to może się okazać, że ubezpieczyciel przyśle rekalkulację składki w związku ze zniżkami i zwyżkami dostosowanymi do Ciebie. Możesz też w każdym czasie wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela i zawrzeć nowe ubezpieczenie. Zdarza się, że podczas podpisywania umowy sprzedaży podpisywana jest także rezygnacja z polisy OC. Dobrym zwyczajem jest sporządzenie dwóch egzemplarzy rezygnacji, dla każdej ze stron. Wtedy także Ty masz możliwość powiadomienia ubezpieczyciela o wypowiedzeniu umowy, co pozwoli Ci uniknąć nieporozumień wynikających ze zdublowania polis.

 • Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji. „Czas na przerejestrowanie auta określony jest w Prawie o ruchu drogowym. Masz na to 30 dni od daty zakupu pojazdu” – informuje Urszula Zimnoch, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.

 • Do rejestracji używanego samochodu wymagane jest ważne badanie techniczne pojazdu. Obowiązkową kontrolę możesz połączyć z dokładnym przeglądem samochodu w celu wykluczenia nieuczciwej sprzedaży. Do przeprowadzania badań technicznych z wpisem do dowodu rejestracyjnego upoważnione są Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Podstawowe badanie techniczne kosztuje 100 zł. Przypominam, że ważne badanie jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym.

 • Podobnie jak w przypadku nowego samochodu, powinieneś sprawdzić wyposażenie auta.  Sprawdź, czy masz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, zadbaj o sprawne koło zapasowe, komplet żarówek zapasowych i kamizelkę odblaskową.

3. Kupujesz używany samochód za granicą

Ze względu na otwarte granice, zamiast polegać na pośrednikach zajmujących się zawodowo sprowadzaniem aut, możesz samodzielnie kupić auto za granicą. Obowiązków pozakupowych będzie w takim przypadku znacznie więcej, ale czasami niższa cena pojazdu może sprawić, że to się opłaci.

Formalności w kraju zakupu:

 • Sporządzenie dwujęzycznej umowy sprzedaży z uwzględnieniem ceny w euro. Pozwoli to uniknąć tłumaczenia umowy po powrocie do kraju. W przypadku zakupu samochodu w zagranicznym komisie otrzymasz rachunek, który jest dowodem zakupu.

 • Przy zakupie powinieneś otrzymać: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu (jeśli zostało dokonane). Brak tych dokumentów może Ci uniemożliwić zarejestrowanie samochodu w Polsce.

 • Po podpisaniu mowy sprzedaży musisz udać się do Wydziału Komunikacji w kraju zakupu, gdzie uzyskasz tymczasowe tablice “zjazdowe”. Musisz również kupić polisę OC, którą można zawrzeć na krótki termin np. 5 dniowy.

Formalności w Polsce:

 • Pierwszym krokiem jest przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Urzędy zazwyczaj wymagają tłumaczenia: umowy kupna/sprzedaży, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, dowód odprawy celnej (jeżeli auto jest spoza UE).

 • Badanie techniczne pojazdu w Stacji Kontroli Pojazdów w celu potwierdzenia (lub nie) jego sprawności.

 • Urząd Celny – jest tzw. złem koniecznym. W związku ze sprowadzeniem samochodu z innego kraju zobowiązany jesteś opłacić akcyzę i złożyć następujące dokumenty: deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego, wniosek do naczelnika urzędu celnego o wydanie zaświadczenia opłacenia akcyzy, potwierdzenie opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, dokument zakupu auta, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, dokument wyrejestrowania w kraju zakupu, zaświadczenie o badaniu technicznym, tłumaczenia dokumentów.

 • Urząd Skarbowy. Jeżeli samochód kupiłeś w obrocie wewnątrzwspólnotowym to jesteś zwolniony z podatku VAT. Musisz jednak taką możliwość okupić opłatą skarbową z tytułu wydania zaświadczenia VAT-25 w wysokości około 160 zł.

 • Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji. Wymagane dokumenty: wniosek o rejestrację, tymczasowy dowód rejestracyjny, dowód własności pojazdu, potwierdzenie ważnego badania technicznego, polisa OC, karta pojazdu, dowód tożsamości, dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, potwierdzenie opłacenia akcyzy, dowód odprawy celnej (w zależności od kraju pochodzenia auta), zaświadczenie z US o opłaceniu VAT lub zaświadczenie o braku konieczności wnoszenia takiej opłaty.

 • Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

mfind.pl

 

Autor artykułu:

Zawodowo jestem specjalistą ds. ubezpieczeń w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych oraz projektuję strony internetowe. Dodatkowo staram się pomagać innym w zrozumieniu zawiłości ubezpieczeń. Prywatnie jestem wielkim entuzjastą życia rodzinnego i celebrowania każdej chwili spędzanej z żoną i córkami. Interesuję się nowymi technologiami, fotografią przyrodniczą oraz muzyką rockową.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

33 komentarzy do "Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, o czym musisz pamiętać po zakupie auta"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Jacek
Gość

Witam, Czy po sprzedaży samochodu również powinno się zgłosić do wydziału komunikacji i złożyć jakiś wniosek ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry.

Zgodnie z przepisami sprzedający ma 30 dni na poinformowanie właściwego urzędu o zbyciu (sprzedaży, darowiźnie) auta. Należałoby powiadomić Pana wydział komunikacji o tym fakcie, ewentualnie taki wydział może posiadać odpowiedni wniosek do wypełnienia.

Jacek
Gość

To jeszcze jedno pytanie:
Czy mam też zapłacić od sprzedaży podatek ? Czy tylko w momencie kupna od prywatnej osoby te 2% ?

olciak899
Gość

Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupiłam samochód na fakturę na dane firmy, czy w wydziale komunikacji zarejestrują mój samochód na firmę czy na osobę fizyczną ? Czy powinnam zrobić korektę do faktury na osobę fizyczną? Samochód będzie używany nie tylko do celów służbowych. Zależy mi aby był zarejestrowany na osobą fizyczną a nie firmę.
W związku z otrzymaniem faktury jestem zwolniona z 2 % podatku. Jaki dokument mam zgłosić do urzędu w związku z zakupem samochodu?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeżeli prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, to w dowodzie rejestracyjnym będzie widnieć imię i nazwisko. Do Wydziału Komunikacji należy udać się z FV oraz dow. rejestracyjnym pojazdu.

Sperel
Gość

Dzień dobry. Mam dwa pytania:
1. Czy opłatę skarbową po zakupie auta należy uiścić w US właściwym dla adresu zameldowania czy może to być dowolny urząd?
2. Czy wniosek o rejestrację auta (i odbiór tablic) można złożyć tylko w Starostwie, w którym jestem zameldowany?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, opłatę należy wnieść do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Tak samo jest z Wydziałem Komunikacji, wniosek również należy złożyć do właściwego dla miejsca zamieszkania.

Dora
Gość

Witam. Jestem współwłaścicielem auta. Drugim współwłaścicielem jest moja mama. Czy kupując od niej jej część muszę od razu zgłaszać się do US i WK? Auto kupiłyśmy używane za niewielkie pieniądze.

agata
Gość

Dzień dobry. Mój syn kupił starego malucha bez ważnych badań technicznych i polisy OC. Dowód rejestracyjny jest też na inną osobę niż ta sprzedająca. Nie chciałby go rejestrować bo nie zamierza nim jeździć bo auto jest niesprawne. Jakie formalności musi spełnić by mógł je zezłomować.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Proszę pamiętać, że jeśli pojazd jest zarejestrowany musi być ubezpieczony. W przypadku braku ubezpieczenia w nowo zakupionym pojeździe, należy w tym samym dniu go ubezpieczyć. Do demontażu takiego pojazdu niezbędny jest dowód rejestracyjny oraz poprzednie umowy kupna sprzedaży.

Jola
Gość

Dzien dobry, przydatny artykuł. Mam tylko pytanie…. auto zakupilam dzis, czy moge najpierw pojsc do wydziału komunikacji a w innym dniu do urzędu skarbowego??

Rafał Kalinowski
Ekspert

Witam, najpierw należy udać się do urzędu skarbowego, a następnie do wydziału komunikacji – w celu przerejestrowania auta.

leszek krys
Gość

jesli kupilem auto i wystapia wady ukryte co dalej

Urszula Borowiecka
Gość

W takiej sytuacji Pana uprawnienia regulują przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi (art. 556 i n.). Może Pan zawezwać sprzedającego do próby ugodowej bądź wystąpić przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego.

Justyna
Gość

Witam, jeżeli kupiłam auto z salonu za pieniądze wspólne taty i moje a ja tylko jestem na fakturze ale przy rejestracji tata jest współwłaścicielem to czy muszę coś wykazywać w US?

Urszula Borowiecka
Gość

Generalna zasada jest taka, że jeśli osoba fizyczna kupuje samochód od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, czyli w tym wypadku salonu, nie musi się zgłaszać do US. W zaistniałej sytuacji jednak jest Pani jedyną właścicielką auta, bo Pani dane są na fakturze. Aby ustanowić tatę współwłaścicielem, należy przenieść część udziałów w samochodzie na tatę (np. umowa darowizny), po czym udać się do US i tam wypełnić druk PCC – 1. Z podatku zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny, dopisani jako współwłaściciele, tak więc nie będzie potrzeby opłacania podatku.

Smithe137
Gość

Because here is a list of multiplayer games is kdgcgdddgefageca

Smithc166
Gość

Usually I do not read writeup on blogs, nevertheless I wish to say that this writeup extremely forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, really wonderful post. kedfabgaacfdeeag

Smithd807
Gość

If you are going for best contents like myself, just pay a quick visit this web page everyday since it offers feature contents, thanks cgeebefafdabeegg

Grzesiek
Gość

Nie obowiązuje od 2016 r. opłata recyklingowa (ok. 500 zł), o której mowa w artykule. Prawda?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam

Od 1 stycznia 2016 roku osoby import do Polski używanych aut z UE jest wolny od tej opłaty.

Pozdrawiam

Antek
Gość

Witam
znajomy w sierpniu 2015 kupił uzywany samochód z OC waznym do marca 2016. nie zarejestrował samochodu w Starostwie, oplacił tylko US. teraz chce ten samochód sprzedać i zastanawiam się czy oplaca się kupno takiego samochodu i co ja musze zrobic po kupnie takiego auta gdzie od marca 2016 OC jest nie oplacone, nie ma przegladu technicznego ani nie jest zarejestrowane na kolege tylko na wczesniejszego wlasciciela pojazdu. Proszę o pomoc.

Łukasz Leus
Ekspert
Witam, Dla Ciebie jako nowego kupującego nie stwarza to żadnego problemu pod warunkiem przestrzegania kilku zasad: – przy zakupie musisz otrzymać zarówno umowę kupna sprzedaży samochodu spisaną z kolegą, jak i umowę kupna-sprzedaży spisaną między pierwszym właścicielem, a kolegą (dzięki temu będzie można bez problemu zarejestrować samochód) – w dniu zakupu samochodu musisz wykupić ubezpieczenie OC i nie można tego odłożyć na kolejny dzień ponieważ powstanie przerwa w ubezpieczeniu po Twojej stronie za co UFG nakłada kary pieniężne (w celu zakupu zapraszam na naszą porównywarkę: https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac ewentualnie kontakt mailowy na adres: [email protected] lub telefoniczny pod numer 22 490 9000 –… Więcej »
Antek
Gość

Dziękuję Ci bardzo Łukaszu. Konkretna odpowiedź. Pozdrawiam. Jak mogę zdobyć Twój adres email?

Łukasz Leus
Ekspert

W razie dodatkowych pytań zawsze możesz pisać na [email protected] lub nasz email [email protected] 🙂

Pozdrawiam!

Jan
Gość

Wybieram sie do Polski na miesiac i zastanawiam sie nad kupnem uzywanego autka na ten czas .. jak bys mi mogl cos poradzic,to byl bym Ci zobowiazany. Rowniez gram muzyke rockowa.

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam 😉

odnosząc się do Pana pytania polecałbym na tak krótki okres wynajem samochodu, ponieważ będzie na pewno mniej formalności z tym związanych, o koszcie finalnym nie wspominam, ponieważ nie wiem jak ma Pan podróżować, ile przejechać itp.

Pozdrawiam

Michał
Gość

ale lipa

kamil
Gość

Witam czy wydział komunikacji informuje US o rejestracji samochodu?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam 😉

nie ma takich regulacji natomiast sprzedający obciążony jest tzw. „podatkiem od wzbogacenia się”, który w umowie najczęściej przeniesiony jest na kupującego. Nabywca sam powinien zgłosić się do US z odpowiednią deklaracją i odprowadzić podatek ( jeśli wartość zakupu przekracza 1000 zł ), ma na to 14 dni od dnia zakupu z umowy.

Pozdrawiam

Dominique
Gość

Urząd Skarbowy ma własne widełki wartości samochodu i od tego płaci się podatek , niekoniecznie musi się to zgadzać z kwotą na umowie

Daro
Gość

Ja od razu ubezpieczyłem samochód przy okazji kupna bo była, tzn jest taka opcja jeśli kupisz auto na [reklama]. Ale trzeba przyznać że te formalności zawsze się ciągną za człowiekiem nie ważne co by zrobił. 🙂

Zbyszek
Gość

Przydatny artykuł, dziękuję

wpDiscuz