Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kontrola drogowa. Co może, a czego nie może policjant z drogówki?

Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki, gdy przytrafi Ci się kontrola drogowa
mfind.pl

Policyjna kontrola drogowa postrzegana jest przez polskich kierowców jako nieprzyjemne zdarzenie w czasie podróży, pod względem dotkliwości porównywalne ze złapaniem “kapcia”. Z czego wynika ten, powiedzmy,…dystans do działania policji drogowej? Kontrola drogowa jest swego rodzaju testem. Sprawdzane jest Twoje poszanowanie dla przepisów kodeksu drogowego i to, jak dbasz o swój samochód. Na domiar złego może się okazać że policjant nie dość że udowodni Twoje przewinienia (“bez przesady, to tylko 15 km/h więcej niż można…”), to wystawi mandat karny. A tego to już na pewno nikt nie lubi. Niestety kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość, a stan ich pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Jeśli Twój samochód jest dopieszczonym cacuszkiem a Ty sam nie przekraczasz określonych przez prawo granic, to kontrola drogowa powinna być dla Ciebie czynnością tak naturalną jak wizyta u wulkanizatora przed sezonem zimowym. Dobrze jednak (na wszelki wypadek) dowiedzieć się trochę o samej kontroli i jej możliwych konsekwencjach.

Prawa i obowiązki kierowcy podczas kontroli drogowej

Do zatrzymania Twojego pojazdu upoważniony jest każdy policjant, niezależnie od tego, czy jest umundurowany, czy nie i czy pracuje w wydziale ruchu drogowego, czy w zupełnie innym. Różnica jest tylko taka, że nieumundurowany funkcjonariusz może zatrzymać Cię tylko w terenie zabudowanym. Możesz się zdziwić, kiedy Twoje auto będą chcieli skontrolować przedstawiciele innych służb. Musisz zatrzymać się i poddać kontroli jeżeli wezwie Cię do tego:

 • straż miejska
 • straż graniczna
 • służba celna

Służby te mają co prawda ograniczone uprawnienia w porównaniu z policją, ale wydaje mi się, że szczegółowe dyskusje na temat kompetencji i uprawnień w przypadku kontroli drogowej mogą Ci się nie przysłużyć w ostatecznym rozrachunku.

Co do samej kontroli, to przede wszystkim musi dojść do zatrzymania. Procedury dokładnie określają, w jaki sposób policjant może doprowadzić do zatrzymania Twojego samochodu. Musi się to odbyć w sposób dla Ciebie czytelny.

 • W przypadku umundurowanego funkcjonariusza wystarczające będzie, kiedy skinie ręką lub da sygnał popularnym lizakiem.
 • Policjant nieumundurowany zawsze musi użyć lizaka.
 • Jeżeli warunki na drodze ograniczają widoczność, to policjant powinien skorzystać z latarki z czerwonym światłem.
 • Jeżeli zatrzymania dokonują funkcjonariusze w radiowozie lub innym pojeździe policyjnym, to konieczne jest użycie sygnalizatora (tzw. koguta) świetlnego oraz dźwiękowego.

Pamiętaj, że kiedy zatrzymujesz się na wezwanie policji, nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Nie zatrzymuj się na środku torów, przejściu dla pieszych czy na wjeździe do podziemnego garażu. Wybierz miejsce bezpieczne.

Nie możesz wysiąść z samochodu, aby porozmawiać z nadchodzącym policjantem. Przepisy mówią wyraźnie, że powinieneś czekać siedząc z rękoma na kierownicy. Wrzuć w tym czasie luz i otwórz szybę.

Jakie uprawnienia ma policjant dokonujący kontroli?

Pierwszy Twój kontakt z policjantem podczas rutynowej kontroli drogowej jest ściśle określony w przepisach.

policyjna kontrola drogowaŹródło: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie kontroli drogowych

Policjanci mogą zażądać od Ciebie między innymi:

 • wyłączenia silnika
 • opuszczenia pojazdu (tylko jeżeli czynności związane z kontrolą tego wymagają)
 • okazania dokumentów samochodu lub np potwierdzających Twoje uprawnienia do prowadzenia
 • podejścia do radiowozu w celu kontroli trzeźwości lub przedstawienia Twojej brawurowej jazdy na wideorejestratorze

Policjant może „pobawić się” w mechanika samochodowego sprawdzając stan techniczny Twojego samochodu z najdrobniejszymi szczegółami, aby wykryć np. wyciek płynów eksploatacyjnych. Nie możesz się obrazić kiedy funkcjonariusze sprawdzą zabezpieczenie przewożonego towaru, zapis na rejestratorze czasu pracy (jeśli jesteś zawodowym kierowcą), czy też dokumenty przewozowe.

Pamiętaj jednak że żeby dokonać przeszukania Ciebie lub pojazdu policjant musi mieć do tego poważne przesłanki. W takim przypadku możesz i powinieneś zażądać sporządzenia protokołu z przeszukania.

Możesz nie zgodzić się na ukaranie mandatem – wtedy sprawa trafi do sądu rejonowego.

Mandaty za wykroczenia drogowe

Niestety jest tak, że często jak policja Cię zatrzymuje, to już coś na Ciebie ma. Może to być przekroczenie prędkości albo wyprzedzanie na ciągłej linii. W tych dwóch przypadkach, jak i wielu innych, kara Cię nie ominie. Kary finansowe i liczbę punktów karnych za poszczególne wykroczenia określa Rozporządznie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Poniżej przedstawiamy tabelę z przykładowymi karami za popularne wykroczenia drogowe:

Rodzaj wykroczeniaKara
pieniężna
Liczba
punktów
karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości: do 10 km/hdo 50 zł1
o 11-20 km/h50 - 100 zł2
o 21-30 km/h100 - 200 zł4
o 31-40 km/h200 - 300 zł6
o 41-50 km/h300 - 400 zł8
o 51 km/h i więcej400 - 500 zł10
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych
lub bezpośrednio przed nimi
200 zł10
Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach300 zł5
Nieustąpienie przez kierującego pojazdem
pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu
350 zł8
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu200 zł4
Przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego150 zł6
Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające
trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku
przez kierującego pojazdem
200 zł5
Nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi
lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się
do ruchu
300 zł5

Prezentowany taryfikator został uznany za zbyt liberalny, co ma doprowadzić do jego zmiany w 2015 roku. Przede wszystkim mandaty pieniężne nakładane na kierowców mają być uzależnione od wysokości średniej krajowej pensji  i na tej podstawie ich wysokość ma być co rok modyfikowana. W projekcie ustawy znalazł się także zapis dotyczący możliwości czasowej utraty prawa jazdy jako kara za drastyczne przekroczenie dozwolonej prędkości.

Nowością będzie zdecydowanie zróżnicowanie kar od miejsca wykroczenia – kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym mają być nawet dwa razy wyższe niż w niezabudowanym.

Obecny taryfikator przewiduje najwyższą karę pieniężną w wysokości 500 zł. Po proponowanych zmianach, które mają wejść w życie przed wakacjami będzie to nawet 2000 zł. Czas się zastanowić czy nie warto zdjąć nogę z gazu dla bezpieczeństwa i z oszczędności.

Policja może sprawdzić stan techniczny auta

Policja podczas kontroli drogowej może Cię ukarać w inny sposób niż nałożeniem mandatu karnego czy punktów karnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie kontroli drogowych policjant ma prawo dokładnie skontrolować Twój samochód pod względem sprawności technicznej. Sprawdzony może być układ hamulcowy, oświetlenie, stan szyb, silnik itd. Jeżeli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd nie jest na tyle sprawny, aby kontynuować dalszą jazdę, to może zatrzymać dowód rejestracyjny, wydając stosowne pokwitowanie. Jeżeli usterka nie jest bardzo poważna w ocenie policjanta, to może Ci na pokwitowaniu zaznaczyć możliwość jazdy autem np. do 7 dni od wystawienia pokwitowania. Często jednak kończy się na tym, że auto musisz odholować do warsztatu, gdzie usunięta zostanie usterka uniemożliwiająca jazdę. Ty sam z potwierdzeniem usunięcia wady udasz się do wydziału komunikacji, w którym pojazd był rejestrowany i odbierzesz dowód rejestracyjny.

Karą zatrzymania dowodu rejestracyjnego może zakończyć się także poruszanie się bez ważnego przeglądu technicznego. To doskonale obrazuje, jak możesz wpakować się w kłopoty poprzez swoją nieuwagę.

Kary za brak OC

A co z ubezpieczeniem OC? Też jest obowiązkowe. Czy policjant zażąda od Ciebie potwierdzenia, że masz wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Możesz być tego pewien. A co, jeżeli zapomniałeś? Nie myśl, że skończy się na upomnieniu. W przypadku braku OC policja złoży wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) o ukaranie Cię mandatem. Kara za brak ważnej polisy to w przypadku samochodu osobowego 3500 zł czyli równowartość dwóch minimalnych pensji. Kara może być niższa, jeżeli nie masz ważnej polisy krócej niż 14 dni – 1750 zł, lub do 3 dni – 700 zł.

kary za brak OC w 2015 roku

Może się oczywiście zdarzyć, że ubezpieczenie masz, ale nie wziąłeś ze sobą polisy ani potwierdzenia opłaty składki. W tym wypadku policjant sprawdzi Twoją polisę w systemie informatycznym i jeśli okaże się, że masz ważne ubezpieczenie, to kara za „gapowe” wyniesie 50 zł.

Musisz mieć świadomość, że brak OC może mieć dla Ciebie niewyobrażalne konsekwencje w razie wypadku. Okazać się może bowiem, że oprócz obrażeń ciała i poczucia winy poważnie ucierpi Twój budżet, jeżeli zostaniesz zmuszony do zapłacenia kilkudziesięciu tysięcy złotych w celu pokrycia strat poniesionych w wypadku, którego Ty byłeś sprawcą.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

SZUKASZ NAJTAŃSZEGO UBEZPIECZENIA OC I NAJLEPIEJ DOPASOWANEGO AC? PORÓWNAJ OFERTY WIELU TOWARZYSTW W PORÓWNYWARCE MFIND I KUP POLISĘ ONLINE

Podsumowanie

 • Twoje auto może skontrolować na drodze nie tylko policja, ale też straż miejska, straż graniczna i służba celna.
 • Nie możesz wysiąść z samochodu, aby porozmawiać z policjantem. Powinieneś pozostać wewnątrz.
 • W przypadku braku OC policja złoży do UFG wniosek o ukaranie Cię mandatem.
 • Jeśli tylko nie masz przy sobie dokumentu OC, zapłacisz mandat w wysokości 50 zł.

Zawodowo jestem specjalistą ds. ubezpieczeń w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych oraz projektuję strony internetowe. Dodatkowo staram się pomagać innym w zrozumieniu zawiłości ubezpieczeń. Prywatnie jestem wielkim entuzjastą życia rodzinnego i celebrowania każdej chwili spędzanej z żoną i córkami. Interesuję się nowymi technologiami, fotografią przyrodniczą oraz muzyką rockową.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

15 komentarzy do "Kontrola drogowa. Co może, a czego nie może policjant z drogówki?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Marian
Gość

A jaką karę może otrzymać właściciel pojazdu który np. nie posiadał ubezpieczenia OC np. od kilku lat?(o czym to sobie przypomniał podczas policyjnej kontroli). Czy UFG ukara takiego właściciela kwotą za jeden ostatni rok? czy za każdy wstecz z osobna? Po jakim okresie taka kara ulega przedawnieniu?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

kara nakładana jest za rok, w którym dokonano kontroli, okres przedawnienia wynosi 3 lata i maksymalna wysokość kary w tym roku dla samochodów osobowych to 3 700 + ustawowe odsetki.

Pozdrawiam

Grzegorz
Gość

Czy policja może na przykład jechać za kierowca i kilkukrotnie mierzyć prędkość czy ma obowiązek zatrzymania po wykryciu pierwszego przekroczenia prędkości

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
w teorii policja powinna zatrzymać kierowcę po zarejestrowaniu pierwszego wykroczenia (lub serii wykroczeń jeśli było to np. wyprzedzanie na przejściu + przekroczenie prędkości). Jednak w przypadku braku możliwości zatrzymania np. ze względu na warunki pogodowe lub utrudnienia w ruchu policja może kontynuować pomiar i w razie popełnienia w tym czasie kolejnych wykroczeń również nałożyć mandat.

Pozdrawiam,
Łukasz

Łukasz
Gość

Witam czy podczas kontroli trzeba okazywać dokument tożsamości czy tylko prawo jazdy dowód rejestracyjny i ubezpieczenie oc. Brak dokumenty tożsamości jest karalne?

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
do kontroli zazwyczaj wystarcza prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczenia OC. Brak dokumentu tożsamości nie jest karalny jednak w razie problemów z jej ustaleniem kontrolowany może zostać zatrzymany.

Pozdrawiam,
Łukasz

żelka
Gość

Witam, mam pytanie. Czy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny za brak swiateł pozycyjnych i brak osłony świateł tablicy? Jesli tak to czy mógł również zakazać dalszej jazdy, oraz nakazać dodatkowe badanie techniczne na podstawie 81 ust 11 pkt 1a Pord, gdzie w artykule napisane jest ze nakazując na dodatkowe badanie samochód musi zagrażać bezpieczeństwu lub środowisku?
Bardzo proszę o odpowiedź

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
jeśli policant w trakcie kontroli stwierdził, że pojazd zagraża bezpieczeństwu (np. przez brak świateł pozycyjnych, oraz nie było możliwości wymiany żarówek lub naprawy na miejscu kontroli) mógł zabrać dowód i skierować na dodatkowe badanie zwłaszcza jeśli nie działały np. wszystkie światła co świadczyłoby o poważnej usterce. Tutaj jednak zależy wiele od interpretacji kontrolującego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Paulina
Gość

Co w sytuacji gdy nie posiadałam przy sobie dokumentów (brak portfela) a zostalam zatrzymana tuż przed bramą wjazdowa na swoja posesje i dokumenty dostarczył maz w trakcie trwania kontroli? Dodam że nie popelnilam zadnego wykroczenia. Nic na mnie nie mieli tylko te nieszczęsne dokumenty.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

w tym przypadku to raczej kwestia „dobrej lub złej woli” policjantów, którzy podjęli się kontroli. Przepisy mówią o obowiązku posiadania dokumentów w trakcie kontroli, więc decyzja o przyznaniu Pani mandatu należy tylko do nich.

Pozdrawiam

Anna
Gość

A co z rutynowym zatrzymaniem kierowcy kiedy nie zachodzi podejrzenie popełnienie przestępstwa? Czy policjant rutynowo może nas zatrzymać na „dmuchanie”?

Maciej Putrzyński
Ekspert
Dzień dobry ostatnio kwestionowanych jest dużo kompetencji policji, w tym m.in. : zatrzymanie pojazdu w celu sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy. Można znaleźć historie wielu osób, które oparły się kontroli i po długich rozmowach z funkcjonariuszami odjechały. Inne kończyły się jednak interwencją policjanta i dowiezieniem kierowcy na badanie krwi. Jednak po co się mu opierać, kiedy pojazd prowadzi się w stanie trzeźwości ? Jeśli nie zatrzyma się Pani do kontroli, to rozpocznie się pościg, bo będzie podejrzenie popełnienia przestępstwa, do tego jeśli będzie się Pani opierać już przy kontroli, to zajmie to Pani dużo więcej czasu niż sama kontrola, która potrafi… Więcej »
Dorota
Gość

Czy policja ma prawo wystawić mandat za brak pasów i fotelika dla dziecka, gdy jestem już poza samochodem? Np. Wjechałam na parking zatrzymałam się, wysiadłam i zamknęłam samochodu i wtedy podchodzi do mnie policjant z którym się mijałam na drodze.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli policjant widział Panią poruszającą się po drodze i popełniającą wykroczenie, to w mojej ocenie ma pełne prawo do wystawienia mandatu.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Czy jeśli moje auto fabrycznie nie jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie to mogę dostać mandat za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów? I co w sytuacji gdy jadę z dzieckiem? Rozumiem że powinienem posadzić go na przednim fotelu ze względu na możliwość zapięcia pasów, czy tak?

wpDiscuz