Co to jest EKUZ?

Europejskia Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można odebrać będąc ubezpieczonym w oddziałach NFZ, to dobra opcja zabezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Niestety nie zapewnia pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Co Ci grozi, jeśli za granica masz wyłącznie EKUZ?

W większości wypadków otrzymasz niezbędne świadczenia zdrowotne, ale z dużym prawdopodobieństwem będziesz również musiał do nich dopłacić.

Ile? To zależy od kraju i tego, co Ci się przytrafi. Pełen koszt wizyty lekarskiej wynoszący od 70 do 100 euro może znacznie przewyższyć koszt dodatkowego ubezpieczenia, wykupionego przed wyjazdem, który w zależności od ofert ubezpieczycieli waha się od kilkudziesięciu do max. 150 zł od osoby. Jeśli przydarzy Ci się poważniejszy wypadek, a tego przecież nie jesteśmy nigdy w stanie przewidzieć, koszty mogą być astronomiczne. Jedna doba na oddziale intensywnej terapii to koszt nawet 10 tys. złotych!

Czego nie pokrywa EKUZ?

Karta EKUZ zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, a tych często brak w kurortach. Problematyczne mogą być nie tylko kurorty, ale nawet mniejsze miasta, gdzie pomoc jest dostępna tylko od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, a dyżurujący ośrodek  czy szpital może być oddalony nawet o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca Twojego pobytu. Takie sytuacje są bardzo częste, nie tylko w Grecji czy w Hiszpanii, ale także w Niemczech czy Belgii.

EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, ani innych okoliczności, które mogą zaważyć na Twoim urlopie: np. zagubienia bagażu czy konieczności wcześniejszego powrotu do domu.

Ubezpieczenie turystyczne – ale jakie?

Dobrze skonstruowane pakiety ubezpieczenia turystycznego powinny zawierać, poza kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:

  • ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej,
  • ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
  • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
  • pomoc przy opóźnieniu lotu, zagubieniu bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np. napaści czy kradzieży.

Zanim wykupisz polisę przeczytaj dokładnie, co obejmuje. Często warto zapłacić odrobinę więcej, ponieważ okazuje się, że pakiet podstawowy, który jest tańszy od rozszerzonego o 15 zł, oferuje 5 razy mniejszą ochronę ubezpieczeniową, która w przypadku poważnego wypadku może być zupełnie niewystarczająca. Nie warto zawsze oszczędzać!

Pamiętaj także, że uprawianie sportów ekstremalnych, ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w przypadku chorób przewlekłych, czy wyjazdy zarobkowe, na których podejmujesz pracę, wymagają dodatkowego ubezpieczenia! Jeśli masz wątpliwości, pytaj! Zadzwoń do naszych ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać właściwą opcję. Skontaktuj się z nami pod numerem 22 490 90 00 lub mailowo: kontakt@mfind.pl