Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]

Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]
mfind.pl

Nasz Czytelnik, pan Tomasz zadał nam takie pytanie: Jeżeli właściciel samochodu jest zameldowany tylko w Polsce a ja będę współwłaścicielem (jestem zameldowany tylko we Włoszech) i samochód (na włoskich tablicach) będzie w ciągu roku przez 6 miesięcy w Polsce a przez drugą połowę roku za granicą, to czy jest możliwość wykupienia OC w Polsce?

Auto na zagranicznych numerach ubezpieczysz w Polsce tylko krótkoterminowo

Zgodnie z koncepcją człowieka jako ‚homo oeconomicus’, każdy z nas szuka oszczędności. W przypadku Polaków mieszkających za granicą dotyczy to również obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. W Polsce co i rusz słychać narzekania kierowców na wysokie składki OC, które jeszcze wzrosną w nadchodzącym roku. Jednak prawdziwy szok czeka Polaka, który wyemigrował do wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Włoch, tam zarejestrował samochód i przyjdzie mu zapłacić składkę za tamtejsze OC, które jest o wiele droższe niż nasze.

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z dnia 22 maja 2003 r. ubezpieczeniem OC muszą być objęte pojazdy zarejestrowane na terenie Polski. Ubezpieczenie takie zawierane jest na 12 miesięcy z opcją automatycznego przedłużenia na kolejny okres, jeśli żadna ze stron nie wypowie umowy. Jednak tym, co powinno zainteresować Czytelnika, który wysłał do nas zapytanie, jest art. 27 ww. ustawy. Przewiduje on możliwość ubezpieczenia pojazdu zarejestrowanego za granicą. Jest to jednak ubezpieczenie zawierane na okres krótszy niż 12 miesięcy i nazywane jest umową ubezpieczenia krótkoterminowego. Bardzo ważny jest fakt, że polisa taka nie będzie automatycznie przedłużała się na kolejny okres. Zatem po czasie, na który została zawarta, po prostu wygasa i nie ma możliwości jej przedłużenia.

Praktyka wskazuje, że polisę krótkoterminową na pojazd zarejestrowany za granicą zawrzeć można na 30 dni i tego okresu trzymają się ubezpieczyciele w Polsce. Termin ten nie jest przypadkowy. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym stanowi bowiem, że pojazd sprowadzony z zagranicy dopuszcza się do ruchu jeżeli odpowiada wymaganym warunkom technicznym i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich (…), a kierujący pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji i jednocześnie Właściciel pojazdu (…) jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

W związku z tym, zgodnie z prawem nie ma możliwości wykupienia pełnej (a więc 12-miesięcznej) polisy OC dla aut zarejestrowanych za granicą. Taki samochód będziesz mógł ubezpieczyć jedynie krótkoterminowo i to dosłownie – polisa 30-dniowa, której koszt oscyluje w granicach 100 złotych, z zasady ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo jedynie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Niestety zdarza się, że agenci ubezpieczeniowi nie widzą różnicy między samochodem zarejestrowanym w Polsce a zarejestrowanym za granicą i potrafią sprzedać OC dla pojazdu na ‚obcych blachach’. Może to skutkować problemami przy wypłacie ewentualnego odszkodowania z Twojej polisy dla poszkodowanego, jeśli będziesz sprawcą wypadku lub kolizji.

Odpowiedź na zapytanie Czytelnika nasuwa się więc sama. Nie ma znaczenia, przez jaki czas pojazd będzie użytkowany za granicą ani to, gdzie zameldowani są jego współwłaściciele. Liczy się miejsce zarejestrowania pojazdu. Jeżeli tym miejscem są Włochy i samochód ma tamtejsze tablice rejestracyjne, to nie ma możliwości ubezpieczenia go w ramach polskiego OC. Tutaj opcją nie będzie nawet krótkoterminowe ubezpieczenie na 30 dni, ponieważ auto nie został do Polski sprowadzone, a jedynie przez część roku porusza się po naszych drogach.

Rejestracja samochodu w Polsce szansą na tańsze OC?

Polak, który mieszka poza granicami kraju, teoretycznie mogże szukać oszczędności przez zarejestrowanie swojego auta w Polsce. Jednak niesie to ze sobą sporo problemów natury organizacyjnej. Po pierwsze, koniecznie należałoby dowiedzieć się, jak przepisy ruchu drogowego w danym kraju regulują kwestię poruszania się pojazdem na zagranicznych (w tym wypadku polskich) tablicach rejestracyjnych. Taki kierowca musiałby zatem sprawdzić, jakie dodatkowe dokumenty będą wymagane przy ewentualnej kontroli drogowej. Po drugie, do przejścia będzie cały proces rejestracyjny pojazdu w Polsce. Trzeba się będzie zatem liczyć z opłatą akcyzy, opłatami związanymi z badaniami technicznymi czy kosztami związanymi już stricte z postępowaniem administracyjnym w celu zarejestrowania: koszty nowych tablic rejestracyjnych, nowego dowodu rejestracyjnego czy 500-złotowa opłata recyklingowa (która od 1 stycznia 2016 r. zostanie zniesiona).

Oprócz tego trzeba będzie liczyć się z koniecznością udania się do urzędu skarbowego w celu uzyskania dokumentu potwierdzającego brak konieczności opłaty podatku od towaru i usług (VAT; jeśli pojazd sprowadzany jest z Unii Europejskiej). Ponadto, na przykładzie sytuacji Czytelnika, gdzie jest dwóch współwłaścicieli pojazdu, gdyby sprawy urzędowe załatwiał tylko ten, który zameldowany jest w Polsce, powinien uzyskać od drugiego pełnomocnictwo, aby móc dopełnić formalności.

Takie przerejestrowanie pojazdu wiąże się również z dużą liczbą dokumentów, które należy złożyć do wniosku o zarejestrowanie pojazdu na terytorium Polski. Ich wykaz znajdziesz m.in. na stronie internetowej wydziału komunikacji miejscowości, w której mieszkasz. Przykładowo, na stronie Urzędu Miasta Warszawy wykaz dokumentów dołączonych do wniosku znajduje się pod tym linkiem.

Może się zatem okazać, że przerejestrowanie pojazdu na terytorium Polski może nie być warte zachodu. Opłaty, które trzeba będzie ponieść w związku z rejestracją oraz dość czasochłonny proces raczej nie zostaną zrekompensowane przez niższą składkę OC. Fakt, iż pojazd ma dwóch właścicieli i istnieje możliwość jego zarejestrowania w drugim kraju właściwym dla miejsca zamieszkania/siedziby drugiego z właścicieli/posiadaczy pojazdu nie ma jednak wpływu na zastosowanie odstępstw od ogólnie obowiązujących przepisów prawa celnego i podatkowego w kraju, w którym pojazd ma być zarejestrowany – tłumaczy Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Poza tym, takie rozwiązanie mogłoby mieć miejsce w niewielu przypadkach. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, jeśli emigrant na stałe przebywa w danym kraju UE (czyli jego pobyt to czas dłuższy niż 6 miesięcy) to pojazd powinien być zarejestrowany w kraju, w którym mieszka. Pojazd winien być zarejestrowany tam, gdzie miejsce zamieszkania lub siedzibę ma jego właściciel. Zasady rejestracji określa prawo właściwe dla kraju, w którym rejestracja ma miejsce i jest ono tym samym właściwe dla właściciela/posiadacza pojazdu. Zgodnie z zasadami prawa europejskiego ubezpieczenie pojazdu winno nastąpić w kraju jego rejestracji – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, i dodaje: – Należy zwrócić uwagę na fakt, iż kwestia miejsca zarejestrowania pojazdu jest autonomiczną decyzją jego właściciela ze wszystkimi tego konsekwencjami, do których zaliczyć można również konieczność zawarcia ubezpieczenia pojazdu od OC w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany.

Zatem jeśli nasz Czytelnik byłby jedynym właścicielem samochodu zarejestrowanego we Włoszech, to nie byłoby możliwości jego rejestracji w Polsce. Furtkę do takiej rejestracji pozostawia współwłaściciel żyjący i mieszkający na co dzień w Polsce, dzięki czemu po spełnieniu formalności pojazd mógłby zostać przerejestrowany.

Podsumowanie

  • Samochód na zagranicznych numerach rejestracyjnych można w Polsce ubezpieczyć tylko na 30 dni – po tym czasie należy zarejestrować auto w Polsce
  • Zgodnie z prawem Unii Europejskiej samochód powinien być zarejestrowany w miejscu stałego pobytu kierowcy
  • Przerejestrowanie pojazdu może być kosztowne i niekoniecznie zrekompensuje je niższa składka na OC zapłacona w Polsce

Autor artykułu:

Politolog w ubezpieczeniach. Aktualnie student SGH i pracownik jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. W wolnych chwilach dźwigam ciężarki, czytam kryminały i podnoszę umiejętności kulinarne, najczęściej słuchając przy tym polskiego hip-hopu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

54 komentarzy do "Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Joanna
Gość

Witam,
Proste pytanie kupiliśmy auto Belgijskie zarejestrowane w UK. Chcemy nim wrócić na kołach do pl i przekazać dla rodziny. Auto ma wszystkie wymagane przeglądy w UK,opłacony podatek drogowy. Schody zaczynają się przy wykupie ubezpieczenia krótkoterminowego firmy UK informują że auto powinno zacząć i zakończyć podróż w UK. W Polsce firmy mówią mi że nie mogą kupić ubezpieczenia znajdowego do pl bo auto jest fizycznie w Uk i tam jest zarejestrowane. Proszę o pomoc. Czy na serio jedyna opcja jest wykupienie pełnego ubezpieczenia w UK i jego zerwaniem przed upływem 14 dni???

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, można wykupić pełne ubezpieczenie w Polsce. Po zarejestrowaniu w naszym kraju pojazdu należy poinformować firmę ubezpieczeniową o nowym numerze rejestracyjnym.

Darek
Gość

Witam. Kumpel przyprowadzi mi auto z Anglii na czesci. Przyjedzie nim na kołach. Posiada wszystkie dokumenty. Nie wiem o co chodzi ale powiedział mi zebym sie niczym nie przejmował tylko zebym nim nie jezdził bo oc wykupi na siebe i ma zamiar je wycofac jak tylko bedzie u mnie. Pytanie moje brzmi czy moge wykupić ubezpieczenie na miesiąc i poruszać sie nim po Polsce a po upływie tego terminu spokojnie sie nim zajać i nie przejmować sie tym ze wczesniej wykupiłem ubezpieczenie??

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, nie wiem czy dobrze Pana zrozumiałem ale jeśli pojazd nie będzie rejestrowany w naszym kraju, to nie podlega obowiązku ubezpieczania. Jednak jeśli chce Pan się nim poruszać, to musi Pan wykupić ubezpieczenie. Tak jak wyżej wspominałem, pojazd niezarejestrowany nie podlega obowiązku rejestracji więc nie naraża się Pan na karę.

Lama
Gość
Witam! Mam pytanie, kupoliłam auto z ogłoszenia, na niemieckich blachach, nie wyrejestrowane w Niemczech (czy to legalne?). Gościu nie oddal mi BRIEFu, da pod warunkiem, ze odesle mu tablice, bo wypuścil mnie na nich do domu z upowaznieniem na przejazd tego dnia. Nie dojechalam do domu, auto sie popsulo i teraz stoi w warsztacie. Jeszcze zadnych formalnosci z rejestracja/ubezpieczeniem nie dokonalam, poniewaz najpierw musze wrócić juz naprawionym do domu i odzyskac BRIEF. Prosze o podpowiedzi, czy taka sprzedaż byla legalna i powrot w ten sposob do domu, ktory i tak nie doszedl do skutku? Nie wiem, co dalej robic…..
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, zbywca powinien Pani przekazać komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu. Niestety kupno pojazdu bez „małego Briefu” i „dużego Briefu” to duże ryzyko, w Wydziale Komunikacji te dwa dokumenty są niezbędne do zarejestrowania pojazdu.

Piotr
Gość

Mam pytanie odnośnie użytkowania samochodu zarejestrowanego w Polsce przez osobę na stałe mieszkającą we Francji, będącą właścicielem pojazdu. Czy w takim przypadku nie będzie problemów z wypłatą odszkodowania z polskiego ubezpieczenia OC gdyby osoba ta stała się sprawcą wypadku (w dowolnym kraju UE)?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Ubezpieczenie OC działa w krajach UE i poszkodowany bez problemu otrzyma odszkodowanie w tej sytuacji.

Ryszard
Gość

jestem polakiem i mam tez obywatelstwo kanadyjskie ,przywiozlem auto na tablicach kanadyjskich na 4 -5 mce do Polski a po tym czasie wraca auto do Kanadyi chce na ten czas pobytu w Polsce ubespieczyc auto ,oc i ac ,,jak mam to zrobic i gdzie

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady ubezpieczyciele niechętnie, albo wcale nie proponują AC na samochody sprowadzane z USA i Kanady. Natomiast ubezpieczenie OC może kupić osoba, która ma samochód zarejestrowany w Polsce, albo planuje auto zarejestrować w najbliższym czasie. W przeciwnym razie pozostaje ubezpieczenie krótkoterminowe – na auto sprowadzane. Nie jesteśmy w stanie podpowiedzieć, jak załatwić ubezpieczenie OC+AC bez przerejestrowania auta. Może któryś ubezpieczyciel indywidualnie i specjalnie dla Pana przygotuje ofertę, ale szansa na to jest niewielka.

Michal
Gość

Witam, mam pytanie – czy wykupione ubezpieczenie OC 30 dniowe w Niemczech na sprowadzony samochód do Polski pozostaje wazne przed te 30 dni bez wzgledu na fakt ze auto po 10 dniach od wykupienia polisy zostalo przerejestroane w Polsce (czyli numery probne Niemieckie zostaly zdane w wydziale komunikacji) i jaki przepis o tym mowi ? ~Dziękuję!

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. To ubezpieczenie niestety nie będzie honorowane. Co do zasady jest tak, że samochód musi być ubezpieczony w kraju rejestracji. Dodatkowo Ustawa odnosi się do Polski i w domyśle mówi o ubezpieczeniu w firmie, która działa na terenie Polski. Jeśli w dniu rejestracji nie zawrze Pan ubezpieczenie w Polsce, to fundusz gwarancyjny nalicza karę za brak OC wykupionego w Polsce.

Adam
Gość

A co w sytuacji gdy auto sprowadzone z zagranicy zostało zakupione przez polską firmę ale w okresie np 40 dni wcześniej. Następnie po tych 40 dniach kupiła auto (dostawcze, ciężarowe) to druga firma i chciałaby takie ubezpieczenie wykupić przed rejestracją która od zakupu od polskiej firmy będzie w czasie 30 dni ale od zakupu z zagranicy już po upływie 30 dni. Czy w takiej sytuacji można ubezpieczyć auto krótkoterminowo? Spotkałem się z rozbieżnymi terminami – jedni twierdzą, że liczy się data zakupu za granicą a inni że data zakupu w Polsce.

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli auto nie ma polskich numerów, należy je ubezpieczyć krótkoterminowo do czasu rejestracji samochodu w Polsce. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że umowę ubezpieczenia krótkoterminowego można zawrzeć na okres nie krótszy niż na 30 dni, zatem nie ma przeciwwskazań, aby przedłużyć taką umowę o kolejne dni. Ustawa prawo o ruchu drogowym z kolei mówi, że sprowadzony do Polski pojazd należy zarejestrować w ciągu 30 dni (ale nie przewiduje żadnych sankcji jeżeli nie dopełni się tego obowiązku). W zaistniałej sytuacji można zawrzeć ubezpieczenie krótkoterminowe w celu załatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdu.

Adam
Gość

Tylko, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje wymogi które są ostrzejsze od przepisów prawnych. I tak jedno z towarzystw odmawia wystawienia polisy z tytułu faktu, że od zakupu za granicą upłynęło ponad 30 dni pomimo tego, że ja kupując od polskiej firmy tego terminu 30 dni nie przekroczyłem. Co więcej komis z tytułu posiadanego PKD może zakupywać polisę wielokrotnie – ja nie ponieważ nie mam odpowiedniego PKD w działalności a komis nie może już zakupić polisy do auta ponieważ auto nie jest już ich własnościa…

Karol
Gość

Witam wszystkich będących w stanie odpowiedzieć na moją dosyć klopotliwa sytuacje. Kupiłem w Angli ciężarówkę (solowke) i chce nią wrócić na kołach do polski ale przepisy angielskie wykluczają poruszanie się nią dopóki nie wykupie ubezpieczenia na rok a żeby wykupić to ubezpieczenie trzeba posiadać operation licence które trwa ok 9 tyg.i dużo formalności. Nie ma tutaj też żadna firma ubezpieczeniowa na eksport, pozostaje tylko bardzo kosztowna niskopodwozowka. I tu moje pytanie co z tym fantem może zrobić w polsce czy są firmy które udzielają ubezpieczenia na eksport na te tablicę angielskie. Dziekuje za pomoc

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli przepisy angielskie zabraniają poruszania się po drogach zakupionym przez Pana samochodem, niestety nie ma innego wyjścia, jak skorzystać z niskopodwozówki.

Marek
Gość
Mam pytanie dotyczace przejestrowania auta. Posiadam auto na holenderskich tablicach i jestem zameldowany w Holandii. Zona wrocila z dziecmi do Polski 3 miesiace temu. Auto wiekszosc czasu jest w Polsce na holenderskich tablicach, ubezpieczone w Holandii (rowniez pokrywa pobyt za granica). Nie mnie jednak nie mam potrzeby nim jezdzic w Holandii juz w Polsce i chcialbym je zarejestrowac we Polsce. Poniewaz ja ciagle pracuje w Holandii (dojezdzam), jestem zameldowany w Holandii. Czy moge takie auto zarejestrowac na siebie i na zone i ubezpieczyc w Polsce na siebie? Chce poruszac sie tym autem tylko po Polsce, gdzie jestem kilka razy w… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli żona jest zameldowana w Polsce i samochód będzie zarejestrowany w Polsce, to tak.

Damian
Gość

Witam, Pani pozwoli że się wtrącę, szybkie pytanko. Jeśli auto „anglik” jest na terenie polski na przeglądzie i rejestracji angielskiej to czy po kupnie tego auta mam możliwość zakupienia 30 dniowego ubezpieczenia ale po to żeby przejechać nim przez Polskę wszerz do swojego rodzimego miasta? (lampy, lusterka jeszcze nie robione)

Z góry dziękuję za odp.

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, nie widzę przeszkód.

Damian
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrowionka 😉

Klaudia
Gość

Szanowni Państwo,

Czy mogą Państwo napisać jak się mają przepisy prawa do sytuacji, w której właściciel pojazdu przebywa w Polsce, jednak samochód jest użyczony synowi na czas wyjazdu do Niemiec (czas nieokreślony, jednakże na pewno kilka lat).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Urszula Borowiecka
Gość
Poruszone przez Panią kwestie regulowane są przez prawo niemieckie, zgodnie z którym samochód legalnie zarejestrowany w państwie Unii Europejskiej może się tymczasowo (maksymalnie do roku) poruszać bez ograniczeń na terenie Niemiec. Po upływie 12 miesięcy status samochodu zmienia się z tymczasowego na stały. Samochody przebywające na stałe na terenie Niemiec muszą być tam zarejestrowane, tak więc po roku należy samochód przerejestrować na niemieckie tablice. Wiąże się to z koniecznością płacenia podatku drogowego oraz wyższego ubezpieczenia OC, samochód musi przejść badanie techniczne (TÜV). Niemcy biorą pod uwagę, gdzie samochód przebywa i z jakich dróg korzysta, a nie miejsce zameldowania właściciela. Jest… Więcej »
Anna
Gość

Dzień dobry, mam pytanie co do podobnej sytuacji jak wyżej, ale wg prawa polskiego.
Jak to wyglada w przypadku gdy właściciel samochodu mieszka we Włoszech, ale z samochodu korzysta syn mieszkający na czas nieokreślony w Polsce?

Czy wg polskiego prawa brane jest pod uwagę miejsce zameldowania właściciela czy miejsce przebywania samochodu? A jeśli należy go przerejestrować, to po jakim czasie?

Urszula Borowiecka
Gość

Czy właściciel samochodu jest Włochem?

Anna
Gość

tak

Urszula Borowiecka
Gość
Zgodnie z art. 71 ust. 5a Prawa o ruchu drogowym, w przypadku, gdy z dokumentu stwierdzającego dokonanie rejestracji pojazdu nie wynika prawo do używania pojazdu przez kierującego, osoba ta obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organu kontroli ruchu drogowego dokument potwierdzający to prawo. Powyższy obowiązek odnosi się do osoby, która uczestnicząc w ruchu drogowym na terytorium Polski kieruje pojazdem zarejestrowanym za granicą i nie jest wymieniona w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu jako jego właściciel/współwłaściciel. Osoba taka powinna posiadać wówczas przy sobie dokument potwierdzający prawo do używania pojazdu. Wystarczającym dokumentem potwierdzającym to prawo jest upoważnienie sporządzone przez właściciela… Więcej »
Tomek
Gość

Witam,
Mam możliwość kupna samochodu na austriackich numerach który znajduje się w Wielkiej Brytanii. Właściciel może mi zostawić tablice rejestracyjne. Czy można wykupić ubezpieczenie 30-dniowe w celu przejazdu takim samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski?

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, może Pan wykupić ubezpieczenie 30 -dniowe w celu przyjazdu do Polski.

milosz
Gość

Witam, mam możliwość kupna auta z Niemiec. Auto nie zostało jeszcze wymeldowane i posiada oryginalne tablice. Czy istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia OC na to auto w polsce? Oczywiście planuje nim przyjechać do polski

Urszula Borowiecka
Gość

Może Pan wykupić krótkoterminowe OC (na 30 dni). Po tym, jak przerejestruje Pan samochód na polskie numery, należy wykupić ,,tradycyjne” OC. Nie może być ani jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu.

milosz
Gość

Dziekuję za opdowiedz. Rozumiem że na takim ubezpieczeniu mogę poruszac się po stronie niemieckiej i spokojnie dojechać do granicy?

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, może się Pan poruszać na takim ubezpieczeniu po stronie niemieckiej.

milosz
Gość

Dziekuję za odpowiedz. Autem z takim ubezpieczeniem krótkoterminowym będę mógł poruszać się po stronie niemieckiej ? ( głównie chodzi o dojazd do granicy) , czy działa jedynie na terytorium polski?

Arek
Gość

Witam
Moje pytanie dotyczy auta z Anglii,mieszkam w UK 10 lat,co roku jestem w Polsce max 2 razy latem i święta,czasami tylko latem bądź tylko swieta,auto z angli byloby przystosowane do warunków PL i byłoby garazowane na czas mojego niebytu w Pl czy jest mozliwośc wykupienia ubezpieczenia tylko na okres mojego pobytu w PL???

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
Jak wynika z powyższego tekstu, zgodnie z prawem Unii Europejskiej samochód powinien być zarejestrowany w miejscu stałego pobytu kierowcy, czyli w Pana sytuacji, w Anglii. Tym samym, Pana samochód powinien być ubezpieczony w Anglii. Kwestia ubezpieczenia krótkoterminowego samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych dotyczy samochodów sprowadzanych z zagranicy w celu zarejestrowania ich w Polsce. Nie można ubezpieczyć samochodu tylko na czas wakacji.
Pozdrawiam

Arkadiusz
Gość

Dziękuję za odp..Teraz możne inaczej,mieszkam w Anglii i w Polsce,bywam i tu i tu,chce sprowadzić auto z Anglii,zarejestrować w Polsce,jako że interesy trzymają mnie czasem kilka miesięcy w Anglii a potem kilka tygodni w Polsce to czy jest możliwość ubezpieczenia w/w auta na okres krótszego pobytu w Polsce??
Dodam że auto na czas mojego pobytu w UK jest w PL w garażu na prywatnej posesji..

Anna
Gość

Nie

Sylwia
Gość

Mam pytanie trochę inne jak temat. Byłam za granicą dłuższy czas tam kupiłam samochód
zarejestrowałam i teraz jestem w Polsce jak wyglądają koszty rejestracji.

Urszula Borowiecka
Gość

W celu uzyskania ww.informacji proszę skontaktować się w Wydziałem Komunikacji w miejscu Pani zamieszkania.

Michał
Gość

…,a jak wygląda temat ubezpieczenia auta zarejestrowanego w Polsce w innym kraju np na Węgrzech? Jak to by wyglądało przy aucie prywatnym a jak przy aucie na działalności gospodarczej?? Po ostatnich podwyżkach to byłaby duża oszczędność… 🙂

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

z tytułu rejestracji auta w Polsce wynika obowiązek jego ubezpieczenia właśnie w Polsce. Musiałby Pan sprawdzić jakie są regulacje np. w Węgrzech, dla aut tam zarejestrowanych.

Pozdrawiam

Marek
Gość

Witam,
Chciałbym zapytać o poradę co zrobić w przypadku, gdy posiadam ubezpieczenie, przegląd itd w Wielkiej Brytanii ważne przez co najmniej pół roku i planuję przyjechać do Polski na dłużej (minimum pół roku). Nie będę miał już adresu w UK, ale nie wiem czy w Polsce zostanę na stałe, czy znajdę pracę. Czy moje angielskie ubezpieczenie jest w PL ważne oczywiście po przerobieniu świateł i lusterek tymczasowo? Czy muszę anulować moje ubezpieczenie i rejestrować samochód w PL?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Marek

Marek
Gość

Dodam, że ubezpieczyciel twierdzi iż ubezpieczenie jest ważne w krajach Unii i przez pierwsze trzy miesiące nie poniosę dodatkowych kosztów. Więc po trzech miesiącach planuję zarejestrować samochód w PL i wykupić ubezpieczenie. Czyli wiem jak to wygląda ze strony angielskiej, nie wiem natomiast jak ze strony prawnej w PL. Czy policja nie będzie robiła problemów przy kontroli?
Dziękuję

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam

w pierwszej kolejności proponuję skontaktowanie się z angielskim ubezpieczycielem w celu otrzymania informacji, jak wygląda sytuacja po trzech miesiącach i jakie są to koszta. Po drugie, jeśli przyjeżdża Pan do Polski w celu osiedlenia się tutaj, to zalecam jak najszybsze przerejestrowanie samochodu na polskie numery rejestracyjne (może też Pan liczyć na zwrot składki z angielskiego OC ( tylko proszę wcześniej to ustalić z angielskim ubezpieczycielem ) i może również poprosić Pan o zaświadczenie o zniżkach już tam nabytych, które wystarczy tylko przetłumaczyć i przedłożyć polskiemu ubezpieczycielowi w celu obniżenia składki wyjściowej za OC 😉

Pozdrawiam

Marek
Gość

Witam Panie Macieju,

Dziękuję za odpowiedź. Na pewno skorzystam z porady o zniżkach do OC.
Mam jeszcze jedno pytanie, słyszałem, że mimo iż nie ma problemu z zarejestrowaniem samochodu z kierownicą po prawej stronie, to jednak niemożliwym jest uzyskanie przeglądu takiego pojazdu. Czy to prawda?
Dziękuję

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Na przegląd „anglika” składa się m.in. :
– dostosowanie reflektorów i tylnego oświetlenia przeciwmgielnego do polskich przepisów,
– licznik wyskalowany w kilometrach na godzinę,
– lusterka umożliwiające obserwację przestrzeni na drodze, przystosowane do jazdy prawostronnej.

Jeśli spełni się wszystkie wymogi, to samochód przejdzie badanie techniczne 🙂

Pozdrawiam

Endriu
Gość

Dlaczego mam zmieniac lusterka skoro nie zmieniam miejsca siedzenia? Jak maja dzialac w pelnym zakresie dla kierowcy to musza byc angielskie. O co w tym chodzi?

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Witam

Różnią się kątem ustawienia lustra. W europejskich wersjach prawe lusterko ma mniejszy kąt rozwarcia pomiędzy drzwiami a lustrem, lewe lusterko ma większy kąt.
„Angliki” mają wprost odwrotnie.

Pozdrawiam

marek
Gość

Każdy samochód sprowadzony z zagranicy jest wyrejestrowany i nie ma tablic. Więc nie można kupić ubezpieczenia krótkoterminowego.

Maciej
Gość

Coz , ciekaw jestem Pana wyjasnienia ponizszego cytatu z przepisow
Ustawa o OC i UFG mówi:

Cytat:
Art. 27.
1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, moż-na zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;
2) zarejestrowany czasowo;
3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 7a lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ry-zyka jest Rzeczpospolita Polska;
4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b;
5) pojazdem historycznym.

Z pozdrowieniami

M.Borowiak

Dominika Grabek
Gość

O jakie wyjaśnienie Panu chodzi? W jakim kontekście powinniśmy zinterpretować ten przepis?

joanna
Gość

bzdury piszecie

wpDiscuz