Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

3500 zł za brak OC – wzrosną ceny ubezpieczenia i kary za jego brak

3500 zł za brak OC – wzrosną ceny ubezpieczenia i kary za jego brak
mfind.pl

Kary za brak OC w 2015 roku

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nieubezpieczeni właściciele samochodów osobowych zapłacą dwukrotność minimalnej płacy, posiadacze samochodów ciężarowych i autobusów – trzykrotność, a właściciele innych pojazdów, czyli np. motocykli – 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Oprócz minimalnej pensji i rodzaju pojazdu, na wysokość kar ma również wpływ okres pozostawania bez ważnej polisy OC. W przypadku braku polisy tylko przez kilka dni, właściciel pojazdu zapłaci część kary.

Z racji tego, że w najbliższym roku minimalna pensja wzrośnie z 1680 zł brutto do 1750 zł brutto, oznacza to jednoczesny wzrost opłat za brak polisy.

oc kary

Dane: UFG

Kto nakłada i ściąga kary?

Instytucją, która kontroluje wypełnianie przez właścicieli pojazdów ustawowego obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC, a także nakłada i egzekwuje kary za brak ubezpieczenia, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców (rocznie ponad 70 milionów złotych), a następnie występuje do sprawców o ich zwrot.

Fundusz pozyskuje informacje o nieubezpieczonych kierowcach przede wszystkim od policji (47 proc.) W 2012 roku UFG wprowadził narzędzie zwane wirtualnym policjantem, czyli system, który wykrywa przerwy w ciągłości posiadania OC.  W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2014 roku – tylko dzięki informacjom z wirtualnego policjanta – wykryto brak OC u ponad 10,3 tysiąca kierowców.

Nowe przepisy w OC w 2015 roku

16 grudnia br. Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawuje nadzór nad sektorem ubezpieczeniowym, przyjęła nowe przepisy, które mają wejść w życie z końcem marca przyszłego roku. Nowe wytyczne dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych zabraniają ubezpieczycielom wypłacania zaniżonych odszkodowań. Wyższe odszkodowania będą oczywiście oznaczały dla klientów wyższe ceny ubezpieczeń. Przewiduje się, że obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie od 30 do 50 proc droższe niż dotychczas.

Jak nowe wytyczne KNF wpłyną na wysokość odszkodowań?

W tym artykule przeczytasz, jakie tricki teraz stosują ubezpieczyciele, żeby zaniżyć odszkodowanie z OC.

Po wejściu nowych przepisów zakład ubezpieczeń:

 • będzie musiał wyliczać odszkodowanie na podstawie cen nowych części
 • będzie miał obowiązek wskazać poszkodowanemu warsztat w miejscu jego zamieszkania, który jest w stanie dokonać naprawy za cenę wskazaną w kosztorysie
 • nie będzie mógł brać pod uwagę zużycia części
 • będzie musiał pokryć koszty wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy

Eksperci z zakładów ubezpieczeń szacują, że wzrost cen OC związany z wejściem w życie nowych wytycznych KNF nie będzie skokowy, lecz stopniowy i że możemy się go spodziewać dopiero w drugiej połowie 2015 roku. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie obowiązkowe zdrożeje i zawczasu przygotować się na wyższą składkę. Jazda bez OC nie opłaca się zupełnie, bo UFG coraz skuteczniej ściga tych, którzy polisy nie wykupili.

Autor artykułu:

Lubię czytać, zdobywać wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pisałam artykuły i przeprowadzałam wywiady do lokalnego tygodnika, obecnie jestem także dziennikarką portalu 5praca.pl. Zaczynam pracę na stanowisku asystentki brokera ubezpieczeniowego, a dążę do uzyskania uprawnień samodzielnego brokera. Prywatnie nie jem i nie zabijam żadnych zwierząt oraz marzę o idealnym świecie bez zła.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "3500 zł za brak OC – wzrosną ceny ubezpieczenia i kary za jego brak"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Jacek
Gość

Dlaczego mam płacić dodatkowe OC dla drugiego i trzeciego samochodu mojego kiedy OC jest moja odpowiedzialnoscią za jazdę moim samochodem. Jakie różnice są miedzy tymi samochodami osobowymi Polonez ,Fiat, Skoda.Dlaczego mając 5 telewizorów robie opłatę legalnie za jeden telewizor a nie tak jak OC za samochody.? Czy nie przesadą jest zabierania mnie. pieniędzy .Przecież OC to moje pieniądze nie mając wpływu którym samochodem bedę jechał. To te pieniądze decydują aby zapłacic poszkodowanemu.Odmienny samochód wymaga odmiennego prawa jazdy, ale OC powinna być uzalezniona od rodzaju samochodu a nie wtedy gdy mam podobne samochody osobowe. ….

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

zgodnie z Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152 art. 23. 1a: Posiadacz pojazdu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10 lit. a, zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…) obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych. (…).

Pozdrawiam

Darek
Gość

nie odpowiedziała Pani na pytanie… posiadacz jest jeden a ubezpieczen kilka… dlaczego?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

obowiązkowe jest ubezpieczenie pojazdu, nie posiadacza, więc każdy pojazd ubezpieczany jest odrębnie.

Pozdrawiam

wpDiscuz