Wymiana fotelika po wypadku z OC sprawcy - jak to zrobić?

Aktualizacja:
wymiana fotelika po wypadku

Jeśli brałeś udział w kolizji, stłuczce czy wypadku, a w twoim samochodzie był w tym czasie zamontowany dziecięcy fotelik samochodowy, należy go wymienić. Warto wiedzieć, że mamy prawo zrobić to na koszt sprawcy. Wydatek na nowy fotelik zostanie nam zwrócony z jego OC. Jak przeprowadzić wymianę fotelika po wypadku z OC?

 Według policyjnych statystyk z ostatnich lat w wypadkach na polskich drogach ucierpiało tysiące dzieci do 14 roku życia: zarówno w 2015 jak i 2016 roku zginęło ok. 70 dzieci, a około trzy tysiące rocznie było rannych. To powinno nam jasno uświadomić, że choć fotelik samochodowy to spory wydatek, to jednak nie wolno na nim oszczędzać. Odpowiedzialni rodzice mają świadomość, że obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach to nie jest przepis wzięty z sufitu i bezwzględnie należy unikać sytuacji, w których dzieci podróżują bez nich, bo stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia małych pasażerów.

Zasady przewożenia dzieci w fotelikach

Przed 2015 rokiem każde dziecko poniżej 12. roku życia musiało być przewożone w foteliku. Obecnie obowiązują nowe przepisy i decydującym kryterium nie jest wiek, a wzrost – bez fotelików mogą być przewożone dzieci mające powyżej 150 cm. Z kolei dzieci poniżej trzeciego roku życia nie mogą być przewożone w pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że jeśli samochód ma włączoną poduszkę powietrzną z przodu, fotelika z niemowlakiem nie można montować na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.

Sprawdź: Fotelik RWF – poznaj zalety i wady fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

 Z kolei na tylnej kanapie można przewozić dzieci bez fotelika od wzrostu 135 cm (wcześniej granica ta wynosiła 150 cm). Nowe przepisy zezwalają na przewożenie dziecka, które ma co najmniej 3 lata, bez fotelika pośrodku tylnej kanapy, kiedy dwa miejsca boczne kanapy oraz miejsce z przodu już są wyposażone w foteliki, a kolejnego fotelika z tyłu zamontować się nie da.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o zasadach i przepisach dotyczących przewożenia dzieci w foteliku, przeczytaj nasz artykuł Przewożenie dzieci w foteliku – zasady, przepisy.

Po co wymieniać fotelik, jeśli nie widać uszkodzeń?

Producenci uczulają, że w wyniku uderzenia w nasz samochód konstrukcja fotelika lub jego podzespoły mogą ulec osłabieniu, co zagraża bezpieczeństwu małego pasażera na przyszłość.

Do uszkodzenia fotelika może dojść nawet w przypadku pozornie niegroźnej stłuczki.

Zdecydowanie lepiej wymienić fotelik, niż stwarzać choćby cień zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka, zwłaszcza że uszkodzenia mogą się ujawnić dopiero przy kolejnym wypadku –  a sama wymiana w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy może być nam zrefundowana przez ubezpieczyciela.

Które foteliki są najbardziej podatne na uszkodzenia? Zwykle rodzice są najbardziej skłonni chuchać na te w których przewożone są najmłodsze dzieci, ale tak naprawdę każdy fotelik jest narażony na uszkodzenia w czasie wypadku.

Co trzeba zrobić, by otrzymać rekompensatę za fotelik z OC sprawcy?

Należy zdobyć potwierdzenie, że w chwili, gdy doszło do zdarzenia, fotelik znajdował się w samochodzie. Wystarczy, że ten fakt zostanie odnotowany w oświadczeniu spisanym przez uczestników lub w notatce policyjnej.

Przydatny będzie także dowód zakupu fotelika, by można było ustalić jego wartość. Jednak jeśli takiego dowodu nie mamy –  ubezpieczyciel może ustalić wartość fotelika szacunkowo.

Odszkodowanie za fotelik z AC

Jeśli to my spowodowaliśmy kolizję lub stłuczkę, wymiana fotelika również jest konieczna, tyle że zapłacimy za to z własnej kieszeni. W takiej sytuacji bardzo przydaje się ubezpieczenie AutoCasco, które działa także w przypadku kradzieży fotelika. Nie każda polisa AC obejmuje ubezpieczenie fotelika, więc należy dokładnie wczytać się w warunki zawieranej umowy.

Używany fotelik? Nie kupuję!

Kiedy natrafisz w Internecie na korzystną ofertę kupna używanego fotelika, podchodź do niej z rezerwą. Nikt nie zagwarantuje, że nie jest to egzemplarz powypadkowy. Często uszkodzeń nie widać gołym okiem, a jak mówi Paweł Kurpiewskiego z fotelik.info: „W Polsce nie ma prawnego nakazu, ani nawet zwyczaju przecinania pasów w fotelikach powypadkowych. Robi tak niemiecka policja, która przecina pasy na skos.”

Wielu rodziców przewozi dzieci w fotelikach przechodzących z „pokolenia na pokolenie”. Tymczasem specjaliści odradzają eksploatację fotelików samochodowych z grup 0-13 i 9-18 przez okres dłuższy niż 5 lat od daty zakupu.

Foteliki samochodowe – wybieramy najlepszy fotelik dla dziecka

Właściwości produktu mogą niepostrzeżenie ulec pogorszeniu wskutek starzenia się plastiku (m.in. pod wpływem działania promieni słonecznych), a niestety nie widać tego gołym okiem. Konstrukcje starsze niż 4 lata bywają także po prostu przestarzałe i znacznie słabiej chronią dzieci.

Rozważmy to używając fotelika,  w którym jeździła już 2 czy 3 dzieci…

Przeczytaj również: Czy zimowa kurtka może zabić? Jak przewozić dzieci zimą. 

Podsumowanie

1. Po każdej stłuczce, kolizji czy wypadku bezwzględnie należy wymienić dziecięcy fotelik samochodowy, który był w pojeździe w momencie uderzenia.

2. Wymiana fotelika następuje na koszt sprawcy wypadku, pieniądze dostaniemy z jego ubezpieczenia OC.

3. Jeśli wina leży po naszej stronie, odszkodowanie za uszkodzony fotelik możemy otrzymać z polisy AutoCasco.

4. Nie należy kupować używanego fotelika, bo może się zdarzyć, że nieświadomie kupimy egzemplarz powypadkowy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej