Zdarzenie drogowe samo z sobie jest ogromnym stresem. Ten jeszcze bardziej potęguje się w momencie, gdy uszkodzony został Twój pojazd, a Ty przed oczami masz widmo „walki” z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Jeśli przerasta Cię nadmiar spraw związanych z dochodzeniem odszkodowania, wszystkie formalności począwszy od załatwienia części zamiennych, poprzez naprawę, aż po wypłatę odszkodowania – możesz zlecić warsztatowi samochodowemu. Ale czy na pewno warto? Jakie plusy i minusy ma upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem.

Likwidacja szkody: gotówkowo czy bezgotówkowo?

Twój samochód ucierpiał w wyniku kolizji drogowej. Świadomość, że wszelkie szkody zostaną pokryte z OC sprawcy trochę Cię uspakajają. Stresuje Cię natomiast cały proces likwidacji szkód i dochodzenia odszkodowania. Tutaj ubezpieczyciele wychodzą Ci na przeciw i dają możliwość wyboru: możesz zdecydować się na wariant kosztorysowy, czyli kwotę wyliczoną na podstawie opinii rzeczoznawcy lub metodę bezgotówkową, kiedy to warsztat jest Twoim przedstawicielem, zajmuje się wszystkimi formalnościami i sam rozlicza się z ubezpieczycielem.

Praktycznie rzecz biorąc, drugie rozwiązanie wydaje się o wiele bardziej kuszące. Ty oddajesz samochód do warsztatu, masz spokojną głową, a po określonym czasie wracasz i odbierasz naprawione auto. Bez zbędnego stresu, bez wszelkich formalności, no i przede wszystkim bez martwienia się o pieniądze. Ale czy na pewno?

Upoważnienie warsztatu do naprawy bezgotówkowej – co musisz zrobić?

Zanim przyjrzymy się bliżej wadom i zaletom bezgotówkowej likwidacji szkód, zatrzymajmy się na chwilę przy samym tym procesie. Jak wygląda on od strony technicznej? Co musimy zrobić, by szkoda została zlikwidowana bezgotówkowo? Jaki mamy wpływ na proces naprawy?

Bezgotówkowa likwidacja szkody wydaje się o tyle lepsza, że poszkodowany nie zaprząta sobie głowy żadnymi sprawami związanymi z naprawą czy odszkodowaniem, a po prostu odstawia auto do warsztatu i odbiera już naprawione. Wszystko odbywa się poza nim. Pół biedy, kiedy właściciel auta może sam wybrać zaufany i najlepszy warsztat. Bardzo często jednak ubezpieczyciele wskazują upoważnione warsztaty naprawcze, niekoniecznie musi na niej być warsztat, który sam być wybrał. W przypadku metody bezgotówkowej, poszkodowany nie ma dużego wpływu na przebieg naprawy. . Jedyną rzeczą jaką może, a raczej musi zrobić właściciel auta to napisać upoważnienie dla właściciela warsztatu, który to od tej pory jest jego przedstawicielem.

Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem: wady i zalety

PLUSY:

  • jesteś wolny od wszelkich formalności – sprowadzenie części zamiennych, naprawa, złożenie rachunków u ubezpieczyciela i odebranie odszkodowania – wszystkim tym zajmuje się upoważniony warsztat,
  • oszczędzasz czas – odstawiasz samochód do warsztatu i odbierasz już naprawiony,
  • większość towarzystw na czas naprawy gwarantuje samochód zastępczy.

MINUSY:

  • nie masz wpływu na przebieg naprawy, części, itp.,
  • może się zdarzyć, że ubezpieczenie nie pokryło całości kosztów naprawy i po jakimś czasie warsztat zwróci się do Ciebie z rachunkiem do uregulowania,
  • w przypadku likwidacji szkody w zakładzie współpracującym z ubezpieczycielem musisz liczyć się z tym, że koszty naprawy, a co za tym idzie – wysokość odszkodowania, zostaną maksymalnie zaniżone, np. poprzez użycie zamienników czy części z odzysku.

[Widget_reklama_porownywarki]