Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć
mfind.pl

Batalie o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego osoby poszkodowane toczą z ubezpieczycielami od lat. Ci ostatni jeszcze niedawno masowo odmawiali wypłaty pieniędzy. Najczęściej przekonywali, że poszkodowany nie używał auta do celów zarobkowych, albo mógł równie dobrze poruszać się komunikacją miejską. Przełomem okazał się dopiero wyrok Sądu Najwyższego z listopada 2011 roku. Sędziowie uznali, że zwrotu kosztów najmu należy się w większości przypadków, w których wcześniej odsyłano poszkodowanych z kwitkiem.

1. Nie dostaniesz pieniędzy NA, ale ZA samochód zastępczy

Sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową – uznał SN. Oznacza to, że poszkodowany nie może domagać się pieniędzy, za które mógłby wynająć samochód zastępczy. Dopiero sam najem staje się taką szkodą, za którą zakład ubezpieczyciel zwraca pieniądze. Przy czym wydatki poniesione na wynajem, jak mówią przepisy, powinny być „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Co to oznacza? Warto tu w całości przytoczyć wyjaśnienie Rzecznika Ubezpieczonych (dziś jest to Rzecznik Finansowy), opublikowane tuż po ogłoszeniu wyroku SN:

Jeżeli poszkodowany wskutek czynu niedozwolonego utracił możliwość korzystania z rzeczy, nie posiadając innego, wolnego i nadającego się do wykorzystania pojazdu mechanicznego, wynajmie pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie, według stawki czynszu najmu obowiązującej na lokalnym rynku i będzie korzystał z przedmiotu najmu w okresie naprawy pojazdu mechanicznego lub w okresie niezbędnym do zakupu innego pojazdu, to koszty poniesione z powyższego z tytułu będą mogły być kwalifikowane jako wydatki celowe i ekonomicznie  uzasadnione.

Wynajęcie droższego samochodu, albo na dłuższy czas niż trwałaby naprawa uszkodzonego pojazdu może zostać zakwestionowane przez zakład ubezpieczeń.

2. Dostęp do komunikacji publicznej nie wyklucza prawa do samochodu zastępczego

Warto jednak zwrócić uwagę, że o zwrot kosztów wynajmu możesz wystąpić tylko wtedy, gdy nie masz innego samochodu – takiego, który na czas naprawy uszkodzonego auta, mógłby pełnić funkcję pojazdu zastępczego. W grę nie wchodzą natomiast środki komunikacji publicznej. Sędziowie uznali, że samochód jest dzisiaj standardem i nie da się go zastąpić tramwajem, autobusem ani metrem, nawet jeśli komunikacja miejska byłaby szybsza i wygodniejsza – dlatego ubezpieczyciel nie powinien pytać, czy w Twojej okolicy jeżdżą autobusy i tramwaje, skoro dotychczas regularnie przemieszczałeś się samochodem.

Ubezpieczyciela nie powinno też interesować, czy prowadzisz działalność gospodarczą – osoby fizyczne również mogą otrzymać zwrot kosztów najmu auta zastępczego z polisy OC sprawcy.

Komisja Nadzoru Finansowego w obowiązujących wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych zaleca, aby ubezpieczyciele indywidualnie rozpatrywali każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Czytaj także: Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

3. Auto zastępcze: z wypożyczalni, z warsztatu, od ubezpieczyciela

Co powinieneś  więc zrobić w przypadku szkody, która na pewien czas uniemożliwi korzystanie z auta? Możesz zgłosić się do wypożyczalni po samochód podobnej klasy. Warto dokładnie przestudiować cennik.

Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich kosztów najmu, jeżeli wybierzesz drogą wypożyczalnię ze znacznie wyższymi stawkami od przeciętnie obowiązujących w twoim mieście.

Dlatego wcześniej lepiej zapytać zakład ubezpieczeniowy o warunki zwrotu kosztów najmu. Teoretycznie najlepsza dla poszkodowanego jest pełna jasność, czyli sytuacja, w której ubezpieczyciel informuje z góry, jakie stawki za wynajem będzie honorować. Te jednak są dość niskie. Z tego powodu do Rzecznika Finansowego każdego dnia wpływają skargi na sposób rozliczania najmu.

Również warsztaty naprawcze często oferują swoim klientom auta zastępcze.

Może się zdarzyć, że pierwszą ofertę wynajmu samochodu usłyszysz od samego ubezpieczyciela w momencie zgłaszania szkody. Niektóre firmy dysponują własną flotą samochodów zastępczych. Lider rynku, PZU chwali się na przykład ofertą pojazdów hybrydowych. Inne podpisały umowy z lokalnymi wypożyczalniami, niestety często najtańszymi na rynku. Wiele osób nie chce korzystać z takich firm, co jest przyczyną sporów.

Czytaj także:

Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zakłady ubezpieczeniowe mają różne sposoby na obniżenie kosztów. Warto pamiętać, że przypadek każdej osoby rozpatrywany jest indywidualnie. Ubezpieczyciel może na przykład zastosować swoisty rodzaj amortyzacji, to znaczy uznać, że podczas korzystania z auta zastępczego nie zużywałeś swojego samochodu i obniżyć wypłatę o kwotę, jaką zaoszczędziłeś na eksploatacji własnego pojazdu. Ma do tego prawo.

4. Powinieneś zbierać dowody na czas najmu

Drugim najczęstszym problemem, na który skarżą się poszkodowani, jest czas najmu. Ubezpieczyciele dążą do skracania okresu, za który potem oddadzą pieniądze. Warto jest więc uzbroić się w plik dokumentów.

„W przypadku szkody częściowej skutecznym środkiem jest przedstawienie dokładnego przebiegu jej likwidacji, szczególnie jeśli ubezpieczyciel prowadził likwidację opieszale, np. z opóźnieniem akceptował kosztorys naprawy – radzi Joanna Szczepańska z Biura Rzecznika Finansowego. Przy szkodzie całkowitej warto z kolei powołać się na datę wypłaty odszkodowania. W sumie do Rzecznika w trzech pierwszych kwartałach tego roku wpłynęło 430 skarg na praktyki firm ubezpieczeniowych, związane z najmem pojazdu zastępczego. To o ponad 130 mniej, niż w tym samym okresie  w 2014 r.

Korzystanie z samochodów zastępczych po kolizji drogowej staje się w Polsce standardem. Tym bardziej, że wynajęcie takiego auta obciąża polisę OC sprawcy kolizji. Poszkodowani coraz częściej są świadomi swoich praw, zwłaszcza dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego sprzed kilku lat i zupełnie świeżym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego, która przypomniała że samochód zastępczy należy się bez względu na charakter korzystania z niego i ewentualną możliwość przesiadki do komunikacji miejskiej. 

 

Podsumowanie

 • Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
 • Autobus czy tramwaj nie może zastąpić auta zastępczego, natomiast jeśli masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może ci nie zwrócić kosztów najmu.
 • Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów, aby nie dopłacać za najem z własnej kieszeni.
 • Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.

Autor artykułu:

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

151 komentarzy do "Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Mariusz Standurski
Gość

Bardzo się cieszę, że w końcu skończyły się czasy, w których otrzymanie pojazdu zastępczego było jakimś luksusem dla wybrańców. Przecież do pracy, z dziećmi gdzieś itp trzeba dojechać. Sam miałem taką sytuację już raz gdy po prostu podszedłem do pierwszej lepszej wypożyczalni wziąłem samochód trochę nawet lepszej klasy, bo taki był i tyle. [reklama] sama sobie załatwiła te wszystkie formalności, a ja poczułem się w końcu jak porządny klient kupując to OC 15 rok z rzędu.

[reklama]
Gość

Warto skorzystać z wypożyczalni, która załatwi wszystkie formalności – bezpłatnie z OC sprawcy.

Marcin
Gość

Panek?

PoDoswadczeniach
Gość

Ja już korzystałem z innej firmy i bezpośrednio nie miałem przebojów. Chociaż czytałem pisma którymi wypożyczalnia samochodów się wymieniała z TU i było ich kilka. To co było w pismach od TU to dawno nie czytałem tak niedorzecznych teorii… Ale auto zastępcze brałem nie z tej firmy tylko Gold Rent i ją mogę polecić. Odwołania były merytoryczne i konkretne a mnie w sumie nic nie obchodziło.

Daw.
Gość

A co jesli do kolizji doszlo w Czechach czeski ubezpieczyciel zgodził sie wypłacić odszkodowania tylko za technologiczny czas naprawy tj.4 dni a w rzeczywistości auto stało w serwisie 24 dni.w serwisie polecanym przez ubezpieczyciela. Polskim korespondentem z czeskim ubezpieczycielem jest PZU . Czy maja do tego prawo.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

o jakim rodzaju odszkodowania Pan wspomniał ? Jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą i udowodni poniesioną stratę finansową, w skutek nieposiadania w tym momencie auta, to takie odszkodowanie się Panu należy.

Pozdrawiam

Daw
Gość

Źle sie wyraziłem. Zwrotu poniesionych kosztow za pojazd zastepczy. Auta używam do dojazdu do pracy. Jak wspomnialem zgodzili sie na poniesienie kosztow wypożyczenia pojazdu zastepczego za 4 dni tj.technologiczny czas naprawy. Auto naprawiane w serwisie rekomendowanym przez Pzu.(czas pobytu w serwisie 24 dni robocze.)faktura za 24 dni wypożyczania.
Uslyszalem od ubezpieczyciela sprawczyni kolizji ze tak mówi Czeskie prawo i ono mnie obowiązuje bo do kolizji doszło na terenie Czech. Nie posiadam Autocasco wiec zostalem z problemem sam. Czy ubezpieczyciel ma to tego prawo by wyplacic tylko za te 4 dni.

Pozdrawiam dziękuję za pomoc.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

według Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych zakres i wysokość odszkodowania są uzależnione od przepisów obowiązujących w państwie wypadku, ale proponowałbym poprosić ich bezpośrednio o interpretację refundacji kosztów pojazdu zastępczego, tak jak w Pana przypadku. Podsyłam Panu link do strony PBUK – kontakt do PBUK.

Pozdrawiam

Daw.
Gość

Odpowiedź PBUK

W przedstawionej sytuacji pozostaje jedynie droga sądowa. Jeżeli reprezentant do spraw roszczeń wyznaczony przez zagranicznego ubezpieczyciela OC uzasadnił przedstawioną propozycję, a wszystko wskazuje, że to zrobił, przepisy nie przewidują innej drogi dochodzenia roszczenia.

Pozdrawiam dziękuję za zainteresowanie moją sprawą.

Maciej Putrzyński
Gość

Może Pan jeszcze spróbować zgłosić się do polskiego przedstawiciela z wnioskiem o refundację kosztów najmu pojazdu zastępczego, przedstawiając chronologicznie bieg zdarzeń i odpowiednio argumentując konieczność najmu pojazdu np. w oparciu również o interpretacje Rzecznika Finansowego ( link ).

Pozdrawiam

Adrian
Gość

Witam chcę wynająć samochód na własną rękę, szkoda z OC sprawcy samochód klasa D.
Propozycja z firmy ubezpieczeniowej 135zł BRUTTO za dobę! jest to cena stanowczo zaniżona, Pani podała kilka wypożyczalni, z usług których sami korzystają. Na stronach www tych firm, znalazłem oferty na 200-250 zł NETTO za dobę + rozmaite opłaty przygotowawcze itp.
Jak się można do tego odnieść? jak walczyć o refundację pełnej realnej kwoty, a nie zaniżonej? proszę o pomoc 😉

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy i podanie numeru szkody z OC. Wypożyczalnia wtedy domawia już wszystko z ubezpieczycielem, a Pan ma samochód 🙂 Bardzo często działanie bezpośrednio przez ubezpieczyciela wydłuża czas oczekiwania na auto.

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Dzień Dobry,

może Pan rozwinąć sformułowanie: „Bardzo często działanie bezpośrednio przez ubezpieczyciela wydłuża czas oczekiwania na auto.”

dlaczego tak wg Pana jest?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

złożoność firmy ubezpieczeniowej i jej struktury nie skraca czasu oczekiwania, wręcz go wydłuża. Nie jest tak absolutnie we wszystkich przypadkach, jednak przy znalezieniu wypożyczalni współpracującej z ubezpieczycielem sprawcy, wielce prawdopodobnym jest, że otrzymamy auto jeszcze tego samego dnia.

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Czyli poleca Pan raczej skorzystanie z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela?

BARBARA
Gość

Witam
proszę wyjaśnić czy, kwota za wynajem samochodu zastępczego łączy się z wysokością kwoty za szkodę.chodzi mi o to żeby koszty związane ze szkodą nie przekroczyły wartości pojazdu
Pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Gość

Nie, nie łączy się w tym sensie. Szkoda całkowita, bo zapewne to ma Pani na myśli, jest wtedy, gdy wartość naprawy przekracza wartość samochodu przed szkodą. Koszty za najem samochodu są niezależne.

Wojtek
Gość

No właśnie mam ten sam temat tyle, że kwota jest jeszcze niższa 120 PLN…

Łukasz
Gość

W skrócie … sam wybierałem warsztat naprawczy swojej szkody 2-3 dni od szkody, wziąłem samochód od ubezpieczyciela i teraz ciągle mi dzwonią, żebym oddał samochód, jak naprawa mojego nie dobiegła jeszcze końca. Mój samochód będzie dopiero za 2-3 tygodnie. Jak argumentować dalsze wypożyczenie samochodu. Ubezpieczyciel twierdzi, że technologiczny czas naprawy minął. Wspomnę tylko, że mój samochód jest uszkodzony w znacznym stopniu i nie jest zbyt popularnym modelem. Warsztat mówi, że robią co mogą …

Pozdrawiam
Ł.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

rozumiem, że wyboru warsztatu dokonał Pan sam ? Gdyby to był warsztat współpracujący z ubezpieczycielem, to można by tutaj szukać zasadności pozostawienia Panu pojazdu zastępczego do końca naprawy Pana auta, natomiast w opóźnieniu naprawy pojazdu nie ma tu winy firmy ubezpieczeniowej, dlatego też ciężko o jakąkolwiek argumentację. Może Pan próbować porozumieć się w tej sprawie z serwisem, w którym dokonywana jest naprawa.

Znawca
Gość

Nie ma pan racji. Samochód zastępczy przysługuje do momentu odbioru własnego samochodu po naprawie. Nie ma żadnego znaczenia czy warsztat naprawczy został wybrany przez samego poszkodowanego czy został wskazany przez TU. W obu przypadkach auto zastępcze przysługuje na taki sam czas: do odbioru swojego auta po naprawie. Czas naprawy jednak musi być uzasadniony, tj. na zamówienie części, na samą naprawę a także na proces likwidacji szkody. Jeśli opóźnienie w likwidacji wynika z winy TU to TU ponosi tego koszty. Tego czasu nie można jednak samowolnie przedłużać w nieskończoność (zgodnie z zasadą minimalizacji szkody).

Paweł
Gość

Czy mogę wynająć auto z OC sprawcy, jeśli w domu jest auto – żon, chociaż ona także potrzebuje swoje auto

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

oczywiście, że może Pan ubiegać się o pojazd zastępczy, jeśli pojazd należał do Pana.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Wszystko pięknie to wygląda ale dostałem technologiczny czas naprawy 3 dni a auto dopiero co dotarło do warsztatu – czas na ocenę szkód, sprowadzenie części, kolejkę do naprawy i właściwą naprawę wyniesie znacznie ponad 3 tygodnie.
Nie wiem kto wymyślił ten, tak bardzo oderwany od realiów szkody, technologiczny czas naprawy.
Samochód powinien mi przysługiwać od dnia szkody do momentu jej likwidacji, czy to naprawy auta czy wypłaty pieniędzy przy całkowitej szkodzie.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

proszę opisać sytuację ubezpieczycielowi, wraz z załączeniem potwierdzenia z serwisu/warsztatu, powinien to uwzględnić.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Już próbowałem to zrobić, konsultantka powiedziała, że nie i już (czyli max 3 dni). Mogę o to jakoś zawalczyć czy jestem na przegranej pozycji ?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

zostaje jedynie opłacenie na własny rachunek, zatrzymanie potwierdzenia płatności i przedstawienie tego ubezpieczycielowi przy okazji odwoływania się od decyzji w celu refundacji kosztów.

Pozdrawiam

PoDoswadczeniach
Gość

Jesteś na wygranej pozycji! Jest dużo wyroków Sądów, opinii Rzeczników itd że do czasu należy doliczyć także min czas na zamowienie części, sam czas naprawy (czyli te 3 dni) a także czas w zwiazku z likwidacją szkody. Jeśli opoznienie w odbiorze auta wynika z winy TU to takze TU za to placi! Poniewaz to ich wina. Takie dzialanie ubezpieczycieli jest niezgodne z prawem… Poczytaj w internecie, jest tego mnóstwo. Jeśli nie to pismo do sadu, wygrasz na pewno.

pawel
Gość

witam.moja dziewczyna na chwile obecna porusza sie autem zastepczym i tu mam pytanko czy ja tez moge sie nim poruszac czy tylko osoba dla ktorej te auto zastepcze przysluguje?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

wszystko zależy od warunków umowy podpisanej z wypożyczalnią/ubezpieczycielem. Ewentualnie można dopytać wypożyczalnie, która użyczyła auto.

Pozdrawiam

Mateusz
Gość

Mam pytanie, parę dni temu miałem kolizję przy której auto sprawcy nie zostało uszkodzone. A dokładniej wymusił pierwszeństwo na łuku na drodze szybkiego ruchu w skutek czego wpadłem w poślizg i uderzyłem tyłem samochodu w bandę. Ale sprawca się zatrzymał i spisał ze mną oświadczenie.
Zgłaszając szkodę w ubezpieczalni Pani powiedziała mi że nie mogą mi dać samochodu zastępczego, ponieważ nie posiadałem kontaktu fizycznego z autem sprawcy kolizji. Czy ubezpieczalnia ma prawo mi nie udzielić pojazdu??

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

według mojej wiedzy brak kontaktu fizycznego z autem sprawcy nie jest podstawą do odmowy udzielenia auta zastępczego. Sprawca jest winny tak samo, jak osoba, która w kogoś uderzy swoim autem. W związku z tym proponuję sprawdzić sieć wypożyczalni współpracujących z ubezpieczycielem i zrobić to bezpośrednio przez wypożyczalnię, która fakt udostępnienia auta przekaże ubezpieczycielowi i wszystko będzie się zgadzać.

Pozdrawiam

Mag
Gość

Witam,
Jaki wpływ na czas wynajmu samochodu ma przesłanie przez ubezpieczyciela decyzji o przyznaniu odszkodowania z oc sprawcy?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

ubezpieczyciel zazwyczaj dużo wcześniej podejmuje decyzję o przyznaniu pojazdu zastępczego na określony czas. Jeśli po drodze jednak okazuje się, że np. czas naprawy się wydłuży, a pojazd zastępczy trzeba oddać, to odpowiednia argumentacja + podparcie się orzecznictwem sądowym powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

Pozdrawiam

Jacek
Gość

Witam, czy mogę wynająć auto z OC sprawcy, jeśli w garażu mam drugie auto uszkodzone i nie nadające się do jazdy (ślizga się sprzęgło) ??

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

może Pan się ubiegać o wynajem z OC sprawcy. Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do wypożyczali współpracującej z ubezpieczycielem sprawcy, oni kontaktują się z firmą ubezpieczeniową i otrzymuje Pan auto.

Pozdrawiam

Łukasz
Gość
Witam serdecznie. Po kolizji, w której uczestniczyłem jako poszkodowany skorzystałem z przysługującego mi prawa do pojazdu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Oczywiście firma podstawiła mi pojazd zastępczy na miejsce zdarzenia (podpisałem cesję wierzytelności, umowę najmu, oraz częściowo protokół zdawczo-odbiorczy), a mój uszkodzony na lawecie na mój wniosek pod mój dom. Chciałem aby rzeczoznawca wycenił szkodę, dzięki czemu wówczas mogłem podjąć decyzję co robić dalej. Oczywiście zaraz po zdarzeniu zgłosiłem szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, a numer szkody i numer polisy przekazałem jako uzupełnienie firmie która mi wynajęła pojazd. Jako że wycena była „śmieszna” w stosunku do uszkodzenia postanowiłem oddać samochód do… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

firma nie dokonuje tych działań bezinteresownie, każda z tych czynności zostanie uzasadniona przed ubezpieczycielem i zażąda od niego refundacji poniesionych kosztów.

Pozdrawiam

Michał
Gość

Witam. Jestem poszkodowanym w kolizji. Ubezpieczyciel sprawcy uznał jego winę i przyznał, że mi przysługuje auto zastępcze. Niestety oferuje samochody od wypożyczalni, w których są wkłady własne i nie chce ponieść kosztu doubezpieczenia. Jakim tytułem mam ponosić ryzyko uszkodzenia samochodu zastępczego z winy nieznanego sprawcy? Czy w tej sytuacji mam prawo domagać się pełnego ubezpieczenia samochodu zastępczego?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

w tej sytuacji proszę się zgłosić do innej wypożyczalni, współpracującej z ubezpieczycielem sprawcy(można sprawdzić) i bezpośrednio podjąć wynajem auta na warunkach, które będą dla Pana komfortowe.

Pozdrawiam

Channel
Gość

Wszystko ładnie Pan opisuje a co Pan powie na to: 3 lata temu wynajmowałem auto z wypożyczalni,byłem poszkodowany, wypożyczalnia miała wszelkie prawa (cesję itd. itp.) odzyskać pieniądze za wynajem z ubezpieczalni i nagle niespodziewanie zwróciła się do mnie o zwrot kasy ponieważ nie potrafi sobie poradzić z odzyskaniem pieniędzy z ubezpieczalni. Mało tego straszy ta firma mnie sądem. Co w takim przypadku? Dodam, że nie jestem jedyny oszukany przez tą firmę.

Urszula Borowiecka
Gość

W takiej sytuacji firma ma prawo wystąpić do Pana z roszczeniem, bo to na Pana rzecz samochód został wypożyczony. Pan może natomiast zwrócić się z roszczeniem bezpośrednio do ubezpieczyciela. Pan jest poszkodowanym i to Panu należy się zwrot wszelkich kosztów poniesionych na skutek zaistniałego zdarzenia.

Ewa
Gość

Witam, czy w przypadku gdy doszło do szkody całkowitej pojazdu, którego byłam kierowcą, ubezpieczalnia sprawcy ma obowiązek zapewnić mi samochód zastępczy do dnia wypłaty odszkodowania? Czy do momentu określenia kwoty przysługującego mi według ich opinii odszkodowania? Różnica pomiędzy terminami wynosi 10 dni i nie wiem czy na podstawie obowiązującego prawa, mam prawo obciążyć firmę ubezpieczeniową kosztami wynajmu auta zastępczego za okres do dnia kiedy odszkodowanie wpłynęło fizycznie na moje konto.

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, w przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel powinien zwrócić Pani koszty za wynajem do dnia zwrotu pieniędzy na Pani konto.

Anna
Gość

Witam, z jakiego przepisu prawnego można skorzystać by to potwierdzić?

Urszula Borowiecka
Gość

Może Pani skorzystać z art. 361 k.c. i 363 k.c.

Tomek
Gość

Witam,
07.02.2017r miałem stłuczkę. Tego samego dnia zgłosiłem ten fakt do swojej ubezpieczalni (sprawca nie posiadał OC) i skontaktowałem się z wypożyczalnią poleconą przez znajomego. Na drugi dzień otrzymałem auto oraz podpisałem dokumenty cesji wierzytelności oraz umowę najmu.
2 dni temu otrzymałem wycenę. Ile czasu mogę używać samochód zastępczy?
Auto będę chciał naprawić bezgotówkowo (zaproponowano mi 40% kosztów naprawy) i wiem, że trochę czasu to potrwa ponieważ są problemy z częściami zamiennymi – Saab 9-3II po lifcie.

Urszula Borowiecka
Gość

Z samochodu zastępczego może Pan korzystać przez okres naprawy, czyli do momentu, kiedy odzyska Pan swój samochód. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego ,,Świadczenie zakładu ubezpieczeń powinno obejmować zwrot poniesiony chwydatków za czas najmu pojazdu zastępczego niezbędny do naprawy uszkodzonego pojazdu albo zakupu przez uprawnionego nowego pojazdu w konkretnym stanie faktycznym. Zakład ubezpieczeń nie powinien wyznaczać automatycznie zakresu czasowego odpowiedzialności z tytułu kosztów najmu pojazdu zastępczego, w szczególności ograniczać tego zakresu czasowego do tzw. czasu technologicznej naprawy (obejmującego wyłącznie teoretycznie
przyjętą sumę roboczogodzin potrzebną do naprawy pojazdu) przy pominięciu innych
obiektywnych czynników, wpływających na okres niemożności korzystania z własnego
pojazdu przez uprawnionego”.
Pozdrawiam

Henryk
Gość

Wypożyczyłem auto,a teraz mam problem z oddaniem,bo wypożyczalnia twierdzi że nie otrzymała jeszcze dokumentacji od ubezpieczyciela i dlatego nie może przyjąć samochodu ,ale ja kupiłem już sobie inne auto i teraz mam wynajęte oraz swoje auto na stanie

Urszula Borowiecka
Gość

O zaistniałej sytuacji proszę poinformować ubezpieczyciela.

Hubert
Gość
Witam. Miałem kolizję z nie mojej winy. Samochód zastępczy dostałem (raczej klasa niżej, ale to już mały problem). I teraz sprawa wygląda tak. Mam szkodę całkowitą. Dostanę mniej więcej połowę wartości samochodu w gotówce, a resztę jak PZU pozbędzie się wraku. Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na przelew i czeka mnie jeszcze sprzedaż uszkodzonego samochodu. PZU poinformowało mnie, że oni mogą wynajmować mi samochód przez 7 dni od daty określenia szkody całkowitej. Do jutra mam zdać samochód. Co w tej sytuacji mam zrobić? Ugadać się z firmą, która mi obecnie wynajmuje samochód (jest to firma wskazana przez PZU), wynająć na… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Prawo najmu samochodu zastępczego przysługuje Panu do momentu wypłaty pełnej kwoty odszkodowania, czyli do momentu, kiedy ubezpieczyciel pozbędzie się wraku. Najważniejszą kwestią jest, aby posiadał Pan dokument potwierdzający koszty jakie poniósł Pan na wynajem samochodu. Kwestia firmy, z której wypożyczy Pan samochód ma tutaj drugorzędne znaczenie. Może Pan postąpić według własnego uznania.

Władysław
Gość

Witam,
Miałem wynajęty samochód zastępczy z OC sprawcy. Podczas wynajmu zgodziłem się na zakup pakietu dobrowolnego ubezpieczenia zastępczego samochodu – 40zł/dzień, ponieważ bez tego pakietu uszkodzenie samochodu (każdorazowa szkoda) z przyczyn leżących po stronie najemcy wynosi 1000 zł. Zapłaciłem lącznie 400 zł za ten pakiet. Czy należy mi zwrot kosztów za ten pakiet skoro on był niby „dobrowolny”?

Urszula Borowiecka
Gość

W mojej ocenie, skoro było to dobrowolne ubezpieczenie, zwrot za taki pakiet się nie należy.

Karolina
Gość
Mój samochód już 30 dni stoi w autoryzowanym serwisie renault warszawa (stłuczka nie z mojej winy), bo czekają na tylną klapę, której nomen omen do dzisiejszego dnia nie ma, dostałam na ten okres samochód zastępczy an koszt ubezpieczyciela sprawcy. W poniedziałek wyjechałam 300 km za warszawę do domu rodzinnego, a we wtorek dostałam informację, że w środę mam oddać samochód zastępczy bez możliwości przedłużenia najmu.. Wracam do stolicy dopiero w sobotę, PZU oznajmiło, że ja będę pokrywać koszt najmu za te dodatkowe dni. Najem zakończono, ponieważ w warsztat przekazał PZU informację, że mogą wydać mi samochód nienaprawiony, bo jest zdatny… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Zasadą jest, że samochód zastępczy należy się osobie poszkodowanej do momentu, kiedy będzie mogła użytkować swój pojazd. Użytkowany pojazd powinien natomiast zostać przywrócony do stanu sprzed wypadku. W zaistniałej sytuacji zatem, w mojej ocenie, ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty za najem do momentu naprawienia szkody.

Kamila
Gość
Witam serdecznie. Chyba już tylko tutaj ktoś może mi pomóc bądź doradzić. A mianowicie 08.03.2017r. mąż miał kolizję nie ze swojej winy. Tegobsamego dnia zgłosiłam szkodę do ubezpieczalni sprawcy prosząc również o samochód zastępczy. Następnegondnia auto stało już pid moim domem. Po paru dniach przyjechal rzeczoznawca i oszacował auto i z jego analiz wyszła szkoda całkowita o czym zaważyło prawie 4 tys zł. 13.08.2017r. otrzymałam meilowo kosztorys i wycenę na szkodę całkowitą. Jednak rzeczoznawca popełnił błąd i nie policzył całego wyposażenia dodatkowego mojego samochodu o czym poinformowałam ubezpieczalnię 14.03.2017r. a dodładnie opiekuna mojej sprawy oraz bezpośrednio pisząc na adres kontaktowy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

W ramach OC sprawcy samochód zastępczy przysługuje Pani do dnia naprawienia szkody, czyli do dnia wypłaty odszkodowania, tak więc proszę odwołać się do ubezpieczyciela. Proszę zaznaczyć, że chce Pani samochód w ramach OC sprawcy, a nie w ramach assistance.

Kamila
Gość

No niestety PZU nadal odmawia samochodu zastępczego tłumacząc się i zasłaniając swoimi wewnętrznymi procedurami. Czym bądź kim można argumentować swoją prośbę? Samochód mi zabrali w tym momencie oczywiście pieniędzy też jeszcze nie wypłacili.

Łukasz
Gość

Witam serdecznie Pani Kamilo. Przeanalizowałem Pani problem – jestem w stanie podpowiedzieć kilka ważnych kwestii w przedmiotowym temacie. Prosiłbym o kontakt z opisem aktualnego stanu sprawy na mojego maila prywatnego: egnal@go2.pl. Spróbuję Pani podpowiedzieć oraz wskazać jak wybrnąć z tej sytuacji. Pozdrawiam: Łukasz.

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry, proszę napisać odwołanie do ubezpieczyciela podpierając się argumentacją zawartą w powyższym tekście. Jeśli to nie poskutkuje, proszę zwrócić się do Rzecznika Finansowego z wnioskiem o podjęcie działań w Pani sprawie.

Brygida
Gość

Witam. 2 tygodnie temu mialam stluczke, odszkodowanie z OC sprawcy juz otrzymalam /szkoda calkowita/ ale okazalo sie , ze naprawa bedzie trwala 2 tygodnie.
Samochod jest mi potrzebny do pracy. Czy moge otrzymac samochod zastepczy z OC sprawcy na czas naprawy ?. Mam jeszcze drugie auto zarejestrowane na mnie ale nie moge z niego korzystac, gdyz 2 lata temu pozyczylam je synowi , ktory z niego korzysta. Na dodatek syn mieszka w innej miejscowosci. Czy w tej sytuacji mam szanse na otrzymanie auta zastepczego z OC sprawcy ?

Urszula Borowiecka
Gość

Rozumiem, że otrzymała Pani kwotę bezsporną i dochodzi zwrotu za naprawę samochodu? Że nie zgadza się Pani ze szkodą całkowitą?

Brygida
Gość

Chodzi mi o to, ze jezeli mam drugi samochod to czy dostane auto zastepcze z OC sprawcy. Ze szkoda calkowita sie zgodzilam chociaz mi zanizyli wartosc auta przed kolizja

Urszula Borowiecka
Gość

Skoro zgodziła się Pani na szkodę całkowitą, otrzymała Pani odszkodowanie, sprawa z ubezpieczycielem jest już zamknięta, a samochód naprawia Pani na własną rękę, to nie przysługuje Pani samochód zastępczy.

Brygida
Gość

Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedż

Dariusz
Gość
Witam. Wlasnie tocze spor z ubezpieczycielem i nie wierze ze to sie dzieje naprawde. Na drugi dzien po szkodzie zadzwonilem do TU sprawcy ( niegrozna kolizja ) , zglosilem sprawe , zapytalem o samochod zastepczy. Uslyszalem ze ktos do mnie oddzwoni , oczywiscie nie oddzwonil. Zadzwonilem kolejny raz i uslyszalem ze nie moga zaproponowac mi autka tej samej klasy i zebym sobie sam cos poszukal, podali tez limit dzienny , 270 zlotowek w ktory to limicie mozna sie zmiescic z autkiem klasy sredniej , ja mam autko klasy najwyzszej . Znalazlem jednak wypozyczalnie ktora w tej cenie samochod mi wypozyczyla.… Więcej »
Zbigniew Adamczyk
Gość
Dzień dobry. W zeszłym tygodniu byłem uczestnikiem wypadku drogowego. Wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym świetle zostałem uderzony z lewej strony przez pojazd, który wjechał na skrzyżowanie na świetle czerwonym. Na miejsce wezwano policję. Przyjechała również karetka i straż. Nikt nie przyznawał się do winy – sprawę skierowano do Sądu o ustalenie sprawcy. Osobiście jestem przekonany o winie drugiego kierowcy, gdyż przypadkowy świadek zdarzenia wjechał na skrzyżowanie za mną i potwierdza iż było światło zielone. Moje pytanie jest następujące: Wynająłem pojazd zastępczy i zdaję sobie sprawę, że ustalenie sprawcy może trwać długo (nawet kilka miesięcy). Czy w przypadku gdy Sąd uzna… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Ubezpieczyciel na własną rękę powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne i zająć stanowisko w sprawie w terminie 30 dni, nie może biernie oczekiwać na wynik postępowania sądowego. Jeżeli jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie ustali we własnym zakresie sprawcy i weźmie pod uwagę ustalenia sądu, co do zasady, zobowiązane będzie zwrócić Panu jako poszkodowanemu koszty najmu samochodu zastępczego za czas, kiedy nie mógł Pan korzystać ze swojego samochodu.

Łukasz
Gość

Witam, mam pytanie… Moje auto zostalo zniszczone w wypadku z winny innego kierowcy… Dostalem odszkodowanie po 6 miesiacach… Przez miesiac korzystalem z wynajmu auta przez firme ubezpieczeniowa potem mi go zabrali bo powiedzieli ze nie dotarly dokumenty z policji.. I nie moga placic dluzej bez poznania sprawcy… Potem przez 3 miesiace korzystalem z auta wynajmowanego… Czy nalezy mi sie zwrot za ten okres najmu? Fakture mam tylko ze nie jest to z firmy wynajmujacej auta tylko z firmy prowadzacej inna dzialalnosc… Czy ma to znaczenie?

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, w takiej sytuacji należy się Panu zwrot kosztów. Nie ma wymagań, że musi to być koniecznie dokument z wypożyczalni, wystarczy że udowodni Pan poniesione koszty.

Łukasz
Gość

Dziekuje za informacje… A sa jakies ramy czasowe na dostarczenie faktury do ubezpieczyciela? I czy sa jakies okolicznoaci w ktorych ubezpieczyciel moze odmowic zwrotu kosztow za wynajem auta?

Łukasz
Gość

I jeszcze jedno pytanie czy wystarczy wyslac fakture czy lepiej poprzec to jakims pismem…?

Urszula Borowiecka
Gość

Na dochodzenie roszczeń ma Pan 3 lata. Fakturę lepiej poprzeć pismem, w którym napisze Pan, że żąda zwrotu kosztów z tytułu najmu samochodu zastępczego podając okres najmu. Ubezpieczyciel odmówi zwrotu kosztów wynajmu jeżeli uzna, że są one niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione, np. w sytuacji, gdy ma Pan w garażu samochód z którego Pan nie korzysta, a mógłby Pan.

Łukasz
Gość

A jezeli jestem wspolwlascicielem auta z siostra ktora jezdzi nim do pracy to moga odmowic i wtedy nie odzyskac kosztow?

Łukasz
Gość

I co w przypadku gdy odmowia zwrotu kosztow…? Jakie mam szanse na zwrot kosztow?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi zwrotu kosztów, może Pan zwrócić się do Rzecznika Finansowego, a potem na drogę postępowania sądowego.

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli siostra nie była brana pod uwagę podczas kalkulacji składki, ubezpieczyciel może odpowiednio podwyższyć składkę, natomiast nie może z tego tytułu odmówić zwrotu kosztów za najem.

Łukasz
Gość

Czyli to ze jestem wspolwlascicielem innego auta nie ma znaczenia jesli chodzi o zwrot kosztow wynajmu auta tak? Nalezy mi sie zwrot nawet gdy jestem wspolwlascicielem dobrze rozumiem? I to nie powod by odmowic zwrotu kosztow tak? To juz ostatnie z pytan… Bardzo dziekuje za pomoc..

Urszula Borowiecka
Gość

Fakt, że jest Pan współwłaścicielem innego samochodu mógłby spowodować odmowę zwrotu kosztów za samochód zastępczy w sytuacji, gdyby nikt z tego samochodu nie korzystał, nie byłby on potrzebny siostrze do dojazdów do pracy, stałby w garażu, bo to oznacza, że wynajem byłby ekonomicznie nieuzasadniony.

Łukasz
Gość

Rozumiem juz wszystko bardzo bardzo dziekuje za pomoc.

WIESŁAW
Gość
Miałem stłuczkę i ubezpieczyciel zamiast auta zastępczego zaproponował mi kwotę 500zł w zamian za auto zastępcze, pieniądze otrzymałem przelewem po dwóch dniach. Jednak likwidacja szkody się przeciąga ( wygląda na to , że będzie to szkoda całkowita z którą się nie zgadzam ) ponieważ mam wrażenie, że wartość auta została zaniżona , a koszt naprawy zawyżony. I w związku z tym dwa pytania: 1- czy mogę domagać się od ubezpieczyciela dopłaty do kwoty którą otrzymałem ( likwidacja trwa już dwa tygodnie i końca nie widać ) ? 2- w kosztorysie który otrzymałem od ubezpieczyciela podana są elementy do wymiany jednak… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Ubezpieczyciel musi przedstawić Panu szczegółową kalkulację szkody i udokumentować swoje stanowisko. W zaistniałej sytuacji może Pan wnioskować o przekwalifikowanie szkody całkowitej na częściową kwestionując przyjęte przez towarzystwo wartości. Zwrot kosztów za samochód zastępczy się nie należy w sytuacji, kiedy go Pan nie wypożycza, nie ponosi Pan bowiem tych kosztów.

andrzej
Gość

mnialem kolizje nie ze swojej winy ,,w dn.29.03 2017, pzu ,otrzymalem auto zastepcze do 18.042017, i twierdza ze nie nalezy mni sie dlozej, uznano ,szkode calkowita, ,zanizona wartosc samochodu, zlozylem reklamacjie ,nie otrzymalem pieniedzy, i tak zostaje bez samochodu i pieniedzy , prosze o pomoc

Urszula Borowiecka
Gość

Czy otrzymał Pan kwotę bezsporną? Czy ubezpieczyciel odpowiedział na reklamację?

Marcin
Gość
Witam, podczas powrotu z Niemiec, gdzie pracuję i dojeżdżam moim samochodem do pracy, miałem kolizję i samochodem ciężarowym. Kierowca samochodu ciężarowego został uznany za sprawcę i ukarano go mandatem. Mój samochód został zawieziony do najbliższego serwisu Audi i tam stwierdzono iż koszty naprawy przewyższą wartość samochodu. Kolizja zgłoszona do Ubezpieczyciela sprawcy. Czekam na rzeczoznawce PZU. Jestem bez samochodu, za tydzień muszę wracać do Niemiec do pracy. Zaoferowano mi samochód zastępczy wstępnie na 7dni(tak się składa,że akurat na czas mojego pobytu w Polsce). Potrzebuję samochód na powrót do Niemiec i na dojazdy tam z miejsca zamieszkania do pracy. Teoretycznie samochód przysługuje… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Odpowiedzi na zapytanie udzieliłam na priv.

Łuki
Gość

Witam, mam pytanie czy w przypadku gdy moje auto uleglo wypadku szkodzie calkowitej a przez okres kilku miesiecy od wypadku do momentu wyplaty odszkodowania nie mialem auta zastepczego… To czy nalezy mi sie jakas rekompensata?

Urszula Borowiecka
Gość

W sytuacji, w której nie korzystał Pan z wynajmu samochodu zastępczego, nie przysługuje Panu zwrot kosztów.

Łuki
Gość

Czyli zadna rekompensata za czas ktory bylem bez auta i bez srodkow na jego zakup? Nawet gdy korzystalemz auta kogos z rodziny ale nie moze mi ta osoba wystawic faktury?

Urszula Borowiecka
Gość

Przysługiwało Panu prawo do wynajęcia samochodu, z którego Pan nie skorzystał, zatem niestety nie przysługuje Panu żadna rekompensata z tego tytułu.

mariusz
Gość

Witam.
Jestem pokrzywdzony w wyniku kolizji..W chwili zgłaszania szkody wystąpiłem z roszczeniem pokrycia kosztów samochodu zastępczego.W dalszym postępowaniu przyznano mi odszkodowanie,a na moją prośbę wskazano podmiot z którym współpracuje TU,celem wynajęcia auta.Jednocześnie otrzymałem propozycję ugody w zamian za zakończenie postępowania szkodowego w postaci wypłaty w gotówce kwoty pokrywającej ilość dni potrzebnych do tzw.naprawy technologicznej samochodu.Moje pytanie brzmi,czy mam obowiązek w takiej sytuacji przedłożyć Tu fakturę wynajmu,gdyby takie żądanie ze strony ubezpieczyciela powstało,kiedy została podpisana ugoda?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli w treści ugody był zapis mówiący o przyznaniu równowartości kwoty za najem samochodu za określony czas bez konieczności przedstawiania rachunków za naprawę a ugoda została podpisana, to mają zastosowanie postanowienia ugody. Jeśli nie podpisał Pan ugody, ubezpieczyciel może żądać przedstawienia rachunków za wynajem.

Sebastian
Gość

Czy istnieje możliwość otrzymania pieniędzy z oc sprawcy na auto zastępcze jednocześnie nie wynajmując tego auta?.

Urszula Borowiecka
Gość

Nie ma takiej możliwości.

mariusz
Gość
Witam. Jestem pokrzywdzony w wyniku kolizji..W chwili zgłaszania szkody wystąpiłem z roszczeniem o pokrycie kosztów samochodu zastępczego na czas naprawy samochodu.W dalszym postępowaniu przyznano mi odszkodowanie,a na moją prośbę wskazano podmiot z którym współpracuje TU,celem wynajęcia auta.Jednocześnie otrzymałem propozycję ze strony TU zawarcia ugody,w zamian za zakończenie postępowania szkodowego.Zaproponowano mi poza wypłatą odszkodowaniem za szkody w mieniu,również wypłatę kwoty stanowiącej równowartość wynajmu samochodu zastępczego za dobę,przemnożoną przez ilość dni potrzebnych do wykonania tzw.naprawy technologicznej samochodu.Zaproponowana kwota rekompensaty za dobę wynajmu auta na rynku jest adekwatna do obowiązujących stawek.Nadmienię,że w treści ugody jest wskazana tylko jedna kwota,zapisana jako wysokość przyznanego odszkodowania… Więcej »
marcin
Gość

Proszę podać podstawę prawną uniemożliwiającą ubezpieczycielowi wypłatę rekompensaty za samochód zastępczy w gotówce,bo czegoś nie rozumie?Jeżeli klient jest w stanie udokumentować konieczność skorzystania z takiej usługi,a ubezpieczyciel ma obowiązek pokrycia kosztów,to dlaczego nie mogą załatwić sprawy polubownie?

Urszula Borowiecka
Gość

@marcin Zapisy ugody są wiążące jeśli dojdzie do jej podpisania.

Urszula Borowiecka
Gość

@mariusz Jeśli w treści ugody był zapis mówiący o przyznaniu równowartości kwoty za najem samochodu za określony czas bez konieczności przedstawiania rachunków za naprawę a ugoda została podpisana, to mają zastosowanie postanowienia ugody. Jeśli nie podpisał Pan ugody, ubezpieczyciel może żądać przedstawienia rachunków za wynajem.

mariusz
Gość

Witam.
W ugodzie nie ma żadnego zapisu o samochodzie zastępczym,jest tylko zapis ogólny,że „ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić kwotę wysokości ……celem zaspokojenia wszystkich roszczeń pokrzywdzonego w związku z powstałą szkodą z dnia …….”.Nie ma tutaj wyszczególnienia co stanowi suma tej kwoty.

Urszula Borowiecka
Gość

Zasadą jest, że jeżeli ugoda została podpisana, nie można dochodzić dalszych roszczeń. W ugodzie wyrażamy zgodę na propozycję firmy ubezpieczeniowej, podpisując taki dokument ,,zrzekamy” się wszelkich roszczeń w przyszłości.

mariusz
Gość

Witam.
Wszystko się zgadza jeżeli chodzi o zamknięcie dalszej drogi w kwestii roszczeń poszkodowanego,ale czy ubezpieczyciel może zażądać w tym przypadku rachunków za wynajem auta,skoro w ugodzie nic o tym nie ma,nawet wzmianki,że część kwoty stanowi rekompensatę za pojazd zastępczy?

Urszula Borowiecka
Gość

,,Zaproponowano mi poza wypłatą odszkodowaniem za szkody w mieniu,również również wypłatę kwoty stanowiącej równowartość wynajmu samochodu zastępczego za dobę,przemnożoną przez ilość dni potrzebnych do wykonania tzw.naprawy technologicznej samochodu (…) Szczegóły tej propozycji zostały omówione podczas rozmowy telefonicznej,której treść została zarejestrowana przez TU.W rozmowie z przedstawicielem” – skoro tak ustalił Pan z ubezpieczycielem, to nie powinien żądać rachunków. W razie sporu może Pan poprosić o udostępnienie nagrań telefonicznych.

matriusz
Gość
to znaczy ze takiej ugody nie mozna wypowiedziec ???? nawet jezeli TU nie zaplacilo odszkodowania ??? bo w moim akurat przypadku wypowiedzialem ja uzasadniajac brak wyplaty srodkow , towarzystwo wypowiedzenie zaakceptowalo , a za zwrot kosztow najmu nie chca palcic bo byla ugoda ktora de facto po wypowiedzeniu stracila moc obowiazujaca , poza tym to nie sa ugody sadowe i jezeli jedna ze stron nie dotrzymuje warunkow ( w skrocie szkoda 17 01, ugoda 19.01, wypowiedzenie wypwiedzenie okolo 14.02 a wypalta z kosztorysu chyba okolo 21.03) to mozna je sobie wypowiredziec ?? pozatym sprawa i tak idzie do sadu bo… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Można odstąpić od ugody, gdy pojawią się okoliczności określone w przepisach k.c. regulujących skutki niewywiązywania się z umów wzajemnych, ewentualnie określone w zapisach samej ugody. Twierdzi Pan, że ubezpieczyciel uznał ,,rezygnację” z ugody, zatem jej zapisy przestały obowiązywać. Skoro natomiast zapisy przestały obowiązywać, ubezpieczyciel może odmówić Panu zwrotu kosztów za samochód zastępczy jeśli Pan go nie wypożyczał, tym samym jeśli nie przedstawi Pan rachunków za wypożyczenie.

Weronika
Gość

Czy jest określony jakiś czas od momentu kolizji do wynajęcia samochód zastępczego z OC sprawcy? Kolizja była 2 miesiące temu, samochód oddaje do warsztatu dopiero teraz.

Urszula Borowiecka
Gość

Co do zasady, firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana zwrócić koszty za najem samochodu zastępczego, za okres od dnia powstania szkody do dnia jej naprawienia, czyli wypłaty odszkodowania.

Bartek
Gość

Czy oddając uszkodzony samochód do naprawy ( z OC sprawcy) w ASO pojazdów tej marki w innym mieście (w moim nie ma ASO a chcę własnie w takim serwisie naprawiać), mogę skorzystać z wypożyczalni w mieście gdzie mieści się ASO, czy muszę w swoim miejscu zamieszkania (zapewne będą inne stawki wypożyczenia)? Uszkodzony samochód nadaje się do jazdy, więc z wypożyczenia korzystałbym tylko na czas samej naprawy, więc najwygodniej byoby mi dojechać do ASO i zostawić samochód a wrócić wypożyczonym. Czy w takiej sytuacji mogę domagać się zwrotu kosztów dojazdu do serwisu naprawczego (3 wyjazdy po ok 250 km każdy) ?

Urszula Borowiecka
Gość

Co do zasady, w ramach szkody likwidowanej z OC sprawcy, ubezpieczyciel jest zobowiązany zwrócić wszelkie koszty powstałe na skutek szkody. W mojej ocenie zatem może Pan domagać się zwrotu kosztów dojazdu do serwisu naprawczego, bo pozostają one w związku przyczynowym ze szkodą. Jeśli chodzi o o wypożyczenie samochodu w innej /droższej/ miejscowości, według mnie takie działanie również pozostaje w związku przyczynowym ze szkodą i można je uznać za celowe i ekonomicznie uzasadnione. Gdyby bowiem szkody nie było, nie musiałby Pan jeździć do ASO. Zanim podejmie Pan działania, dla spokoju, proszę skontaktować się jeszcze z firmą ubezpieczeniową.

Adrian
Gość

Witam, miałem szkodę w dniu wczorajszym a dziś z racji weekendu nie jestem w stanie załatwić nic w ubezpieczalni. Jest mi potrzebny samochód, oczywiście szkoda nie z mojej winy. W jaki sposób pozyskać samochód zastępczy, w przypadku gdy mój pojazd chciałbym naprawić indywidualnie ? Na jaki okres mogę otrzymać samochód ? Do czasu wypłaty odszkodowania, czy może naprawy pojazdu ?
Pozdrawiam

Janusz
Gość

Witam
Czy jak mam wypożyczalnie ,wynajem aut wszystkich klas a nie mam żadnej umowy z TU o samochód zastępczy dla poszkodowanego z polisy sprawcy oc to czy ja mogę wynająć auto poszkodowanemu i ubiegać się o zwrot kosztów do TU ?? oczywiście monitorując cały przebieg likwidacji szkody tak aby nie podważyli okresu najmu pojazdu zastępczego.

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, nie widzę przeszkód, ale musi Pan mieć upoważnienie od poszkodowanego, bo to on jest uprawniony do dochodzenia roszczeń w ramach umowy ubezpieczenia.

dżonny3232
Gość
UWAGA !!! UWAGA !!! na oszustów !!! czyli tych którzy w umowach najmu mają zapisaną klauzulę, że jeżeli nie uda im się wyegzekwować pieniędzy od ubezpieczyciela za wynajem auta to obciążą najmującego. Czytajcie umowy i wszystko żeby było na papierze. Ja popadłem na oszusta który przegrał w sądzie sprawę z towarzystwem to teraz chce ściągać ode mnie należność pomimo, że na początku byłem zapewniany, że nie poniosę ani grosza kosztów i nic nie ryzykuję nawet jak się nie uda ściągnąć nic bo to już jest w ich interesie . Wszystko z OC sprawcy. Jeżeli macie jakieś auta w rodzinie to… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

To nie jest oszustwo tylko standardowe działanie, które nie jest niezgodne z prawem. Wypożyczalnia w ramach swojej działalności udostępnia samochód zastępczy, za który należy się zapłata. Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty pieniędzy za okres wynajmu to wynajmujący zobowiązany jest zapłacić za wynajem.

dżonny3232
Gość
Heh, dziękuje bardzo to po co naciąga się klienta na auta zastępcze i wmawia mu na początku jak jeszcze jest w szoku po jakiejś stłuczce, że mu się należy i ma za darmo OC sprawcy . To jest świadome nabijanie klienta w butelkę. Mnie zapewniał, że nie będę płacił z własnej kieszeni bo powiedziałem mu, że na upartego mam czym jeździć ale on mnie namówił wręcz wcisnął mi ten samochód. Potem sam oddałem auto po miesiącu bo w zasadzie powinienem jeździć tyle ile trwała sprawa bo sprawca nie chciał się przyznać czyli 2 miesiące. Oddałem auto bo naczytałem się właśnie… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość
Zasadą jest, że w ramach OC sprawcy poszkodowanemu należy się zwrot kosztów za pojazd zastępczy, co wynika z zapisów kodeksu cywilnego. Oczywiście są różne sytuacje faktyczne, które podlegają ocenie w ramach postępowania likwidacyjnego prowadzonego przez ubezpieczyciela. Skoro sąd uznał, że w zaistniałej sytuacji nie należy się zwrot kosztów najmu zastępczego w ramach OC sprawcy, a Pan podpisał umowę z wypożyczalnią, w której zobowiązuje się Pan do zapłaty należności w razie odmowy zapłaty przez firmę ubezpieczeniową, sprawa robi się o tyle skomplikowana, że podczas ewentualnej kolejnej rozprawy będzie Pan musiał udowodnić, że wynajmujący wprowadził Pana w błąd. ,,Asem w rękawie” wypożyczalni… Więcej »
Agnieszka
Gość

Witam! Proszę o poradę ekspertów. Mąż miał kolizję gdzie nie był sprawcą. Zaproponowano mu auto zastępcze i odmówił. W gospodarstwie domowym posiadamy jeszcze jeden samochód stąd odmowa. Zbliża się jednak termin naszego urlopu, a samochód nie jest jeszcze naprawiony. Drugi samochód nie jest tak pakowny jak ten który uległ wypadkowi. Pytanie czy możemy się domagać na czas wyjazdu auta zastępczego o podobnych gabarytach,a przynajmniej pojemności bagażnika? Druga rzecz jeśli jednak nie weźmiemy auta zastępczego to czy możemy się domagać ryczałtu za odmowę auta zastępczego posiadając inny samochód w gospodarstwie?

Urszula Borowiecka
Gość

Możecie się Państwo domagać samochodu zastępczego na czas urlopu z ww. przyczyn. Ryczałtu nie, ponieważ koszty za najem samochodu zastępczego zwraca się, jeżeli koszty te rzeczywiście zostały poniesione. W sytuacji gdy nie ponieśliście Państwo tych kosztów, firma ubezpieczeniowa nie ma podstaw do wypłaty Państwu pieniędzy za najem.

Dorota
Gość

Dzień dobry.Miałam stłuczkę z tytułu OC sprawcy ale zagranicznego ,szkodę likwiduje PZU ale nie chcą dać mnie auta na czas naprawy co mówią przepisy ?

Urszula Borowiecka
Gość

To zależy od przepisów obowiązujących w miejscu zamieszkania sprawcy.

Krzysztof
Gość

Dzień dobry,
Moja sytuacja wygląda następująco, miałem kolizję i korzystam z auta zastępczego z OC sprawcy. Auto oddałem do warsztatu naprawczego współpracującego z PZU gdzie korekcie uległ kosztorys sporządzony wcześniej przez rzeczoznawcę PZU. Warsztat naprawczy ASO przesłał kosztorys do weryfikacji i otrzymał odpowiedź po 10 dniach i dalej się nie dogadali co do wyceny, natomiast z PZU dostałem informację że za kilka dni mam zwrócić auto zastępcze bez możliwości dalszego wydłużenia wynajmu. Moje pytanie jest następujące czy mimo korzystania z auta zastępczego przez 3 tygodnie dalej przysługuje mi auto zastępcze skoro dalej nie mam naprawionego mojego auta.

Urszula Borowiecka
Gość

Auto zastępcze przysługuje Panu do momentu, kiedy odbierze Pan swoje auto z warsztatu.

Mariusz
Gość

Witam , miałem szkodę z Oc sprawcy ,który uszkodził mi auto , szkoda przez ubezpieczyciela została rozliczona na kosztorys , na czas naprawy 14 dni wypożyczyłem auto z pobliskiej wypożyczalni .Przedstawiłem fakturę ubezpieczycielowi za najem , po 10 dniach otrzymałem pismo ,że nie mogą mi zwrócić kosztów ponieważ nie przedstawiłem faktury za naprawę , kiedy szkoda była rozliczona kosztorysowo , lub mam jechać do nich autem na oględziny . Auto jest naprawione , lecz użytkowane za granicą Polski .

Urszula Borowiecka
Gość

Proszę napisać reklamację, w której zażąda Pan zwrotu kosztów za najem. Jeżeli ma Pan kopię faktury, proszę dołączyć ją do reklamacji.

Kamil
Gość
Witam.Miałem nietypowe zdarzenie.Podczas jazdy w szybę czołową mojego auta uderzył kamień,który wyleciał z pod kosiarki gdy pracownik X z tej Firmy Y kosil trawę. Oczywiscie pracownik wypieral sie,ze on nie kosil trawy.Na szczęście w pobliżu stał patrol policji, który widzial i potwierdził ze od dluzszego czasu Pan X kosil trawę.Uzyskałem nr i nazwę polisy firmy Y.Firma ubezpieczeniowa firmy Y przyznała mi auto zastępcze z OC sprawcy na szacunkowy czas naprawy.Naprawilem auto na własny koszt,gdyż szkoda miała być wyplacona gotówkowo(tak zadecydowalem).Szkoda była 24.07 a do dnia dzisiejszego nie otrzymałem wypłaty za szkode. Proszę o pomoc co mam robić? Czy nie powinienem… Więcej »
Adrian Glinka (mfind)
Gość
Dzień dobry, w związku z brakiem szczegółów na temat otrzymanej korespondencji trudno jest podpowiedzieć jakie dalsze kroki należy przedsięwziąć, gdyż z jednej strony stanowisko Towarzystwa powinno być wydane w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, ale z drugiej strony, jeżeli sprawca nie poczuwał się do odpowiedzialności, to sprawa może znajdować się na etapie postępowania sądowego w sprawie ustalenia sprawcy i Towarzystwo oczekuje na zakończenie, więc może mieć podstawy do wstrzymania wypłaty odszkodowania. W odniesieniu do pojazdu zastępczego – termin naprawy jest terminem uznawanym przez Towarzystwa jako bezsporny. Wytyczna 20 Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych pkt 8.… Więcej »
Tom
Gość

Takie auto to zawsze dobre rozwiązanie. Wypożyczalnia samochodów [reklama] ma to w ofercie i z tego, co wiem – to ludzie się zabijają o tę usługę. Ciekawe tylko czy w większości wypożyczalni idzie to tak sprawnie.

Zainteresowany
Gość

Witam, moje pytanie brzmi: czy jest możliwość wynajęcia auta od osoby prywatnej z OC sprawcy, oczywiście po uprzednim podpisaniu umowy wynajęcia takiego pojazdu?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Podstawą do pokrycia kosztów jest przede wszystkim faktura za wynajem samochodu. Osoba fizyczna nie będzie w stanie wystawić faktury.

Miłego dnia
Gość

Jaka jest różnica pomiędzy najmem od osoby fizycznej a firmy? Jeżeli mam umowę wynajmu, potwierdzenie zapłaty a osoba wynajmująca opłaci podatek od przychodów to chyba nie powinno być problemów z uzyskaniem zwrotu.

Z resztą proszę podać jakąś podstawę prawną, orzecznictwo lub cokolwiek innego. Nie spotkałem się jak do tej pory z twierdzeniem, ze faktura TAK a umowa najmu NIE. Koszt to koszt, co to za różnica kto jest najemcom?

Łukasz
Gość
Dzień dobry, Moja sytuacja jest następująca: Jechałem rowerem i zderzyłem się z innym rowerzystą. Policja przybyła na miejsce orzekła wine tego drugiego (ja jechałem on wprost, on skręcał w swoje lewo), przyjął mandat. Niestety nie był ubezpieczony i kategorycznie odmówił naprawy mojego roweru twierdząc, ze mogłem bardziej uwazać. Twierdzi, że sie nie poczuwa. Wysle jeszcze wezwanie do zapłaty i przedsadowe, ostateczne wezwanie, ale już jestem przygotowany na batalie w sądzie cywilnym. Aktualnie rower jest na prywatnej ekspertyzie w serwisie rowerowym za króta płacę z własnej kieszeni. Problem polega na tym, że mój rower jest niesprawny. Poruszałem sie nim codziennie do… Więcej »
Andrzej
Gość

Najlepiej jest korzystać z niezależnych wypożyczalni, bo dają auta na dłużej niż sam ubezpieczyciel. Mnie dali na 5 dni, a potem okazało się, że z wypożyczalni jeździłem jeszcze 3 tygodnie. Ubezpieczyciel zawsze zrobi wszystko, żeby nie dać tego co nam się należy.. Mogę polecić [Reklama], tam załatwili wszystko bezgotówkowo..

Arek
Gość

Witam, proszę o informację czy auto zastępcze przysługuje po kolizji z dzikami gdzie szkoda bedzie realizowana z autocasco po późniejszym wskazaniu sprawcy, gdy zostanie on ustalony, czyli auocasco z regresem

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Co do zasady jest tak, że po ustaleniu kto jest sprawcą, z jego polisy przysługuje zwrot kosztów pojazdu zastępczego. Najczęściej w takim przypadku jednak jest tak, że jeśli Pana autocasco przewiduje wynajem samochodu zastępczego na czas naprawy, to zostanie on Panu udostępniony i ubezpieczyciel ściągnie sobie koszty z polisy sprawcy, gdy ten faktycznie zostanie ustalony. Jednak jeśli Pana polisa nie przewiduje samochodu zastępczego, to zwrot kosztów nastąpi dopiero po ustaleniu sprawcy. Ubezpieczyciel z góry nie pokryje kosztów, nie mając gwarancji, że zostaną one odzyskane regresem z polisy sprawcy.

Smitha644
Gość

You are my inspiration, I possess few web logs and rarely run out from to brand. bkedbckdbeekeked

Karol
Gość

Witam potrzebuję porady experta
W moim przypadku sprawa jest dość skomplikowana, ok 3 tyg. temu miałem kolizje z tirem, policja po przesłuchaniu stwierdziła ze sprawcą kolizji jest pan od tira, lecz on się nie zgadza z ich decyzją.Sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu, a wiadomo jak u nas z sądami trwa i trwa, dzwoniłem do ubezpieczalni i powiedzieli ze mogą mi dać samochód zastępczy ale tylko na 7 dni, dodam ze po wizycie rzeczoznawcy stwierdzono szkodę całkowitą. Czy mam prawo ubiegać się o samochód zastępczy do czasu wypłaty odszkodowania?

Ewa
Gość

Dostałam od ubezpieczyciela sprawcy auto zastępcze. ubezpieczyciel wycenił szkodę całkowitą i chce mi zabrać auto zastępcze. W internecie czytałam, że ma obowiązek mi je udostępnić do dnia zakupu nowego auta lub do momentu likwidacji szkody. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć żadnego przepisu, którym mogłabym się podeprzeć w przepychankach z TU (PZU). Gdzie tego szukać?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Pierwszy dokument to wytyczne Polskiej Izby Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Drugi natomiast, to orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22.11.2013 roku (sygn. akt III CZP 76/13).

Mat
Gość

Witam,
Ubezpieczyciel nie chce wypłacić pieniędzy za wynajęte auto gdyż zasłania się tym że auto które uległo wypadkowi miało zrobiony przegląd techniczny po naprawie tj w sierpniu natomiast auto wynajęte było we wrześniu i październiku gdyż za naprawę swojego auta nie zaplacilem mechaników i było przez niego przetrzymane do czasu aż pod koniec października ubezpieczalnia wypłaciła pieniądze i wtedy odebrałem swoje auto. Czy jest szansa na odzyskanie za wynajem?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Jeśli dobrze rozumiem, ubezpieczyciel zwlekał z wypłatą odszkodowania? Co do zasady ubezpieczyciel powinien pokryć koszty wynajmu do dnia, w którym samochód będzie naprawiony. Brak wypłaty odszkodowania uniemożliwiał odebranie (zakończenie naprawy) pojazdu. Ważne będzie przede wszystkim jaka była przyczyna opóźnienia wypłaty odszkodowania. Jaką informację otrzymał Pan od ubezpieczyciela? Czym podparli decyzję o braku pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego?

Agnieszka
Gość

Oddając auto zastępcze, które otrzymałam od TU sprawcy muszę oddać z pełnym bakiem paliwa? Słyszałam ,że skoro mi podstawiono z pełnym ,to i ja mam obowiązek tak zrobić.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Dokładnie tak. Co do zasady samochód zwraca się z taką ilością paliwa w baku z jaką został udostępniony. Jeśli był odkurzony i umyty to taki też powinien wrócić do wypożyczalni. Najprościej mówiąc powinien zostać zwrócony w stanie takim, w jakim został udostępniony.

Paweł
Gość

Witam.Obecnie korzystam z auta zastępczego z oc sprawcy.Rzeczoznawca był,czekam na wycenę ubezpieczyciela sprawcy.Szkoda będzie całkowita najpewniej.Po wypadku nikt nie potrzebował pomocy lekarskiej.Od wypadku jest 10 dni.Od kilku dni mam problemy ze snem,z normalnym funkcjonowaniem,a przes ten stres zaostrzają się objawy przewleklej choroby na którą choruję od kilku lat.CZy gdy zawrę ugodę szkody całkowitej za pojazd,a w przyszłości zamierzam wystąpić o zadośćuczynienie za problemy zdrowotne,to czy ta ugoda nie zamknie mi drogi do odszkodowania zdrowotnego?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. To zależy jak zostanie spisana ugoda. Jeśli tam będzie informacja, że wyczerpuje ona wszelkie Pana roszczenia co do pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, to nie. I najczęściej taki zapis tam figuruje. Proszę tylko uważać, żeby nie podpisać ugody, w której będzie mowa o innych roszczeniach.

Agnieszka
Gość

Rozumiem chociaż uważam, że to ja jestem poszkodowana i nie powinnam ponosić kosztów nawet jeśli to tylko paliwo. Bardzo dziękuje.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że za paliwo tak czy inaczej ponosiłaby Pani koszty. Czy jeździ Pani swoim autem, czy autem zastępczym. Dlatego pojazd zwracany jest z taką ilością paliwa, jaka była zatankowana w chwili, gdy auto Pani otrzymała.

Kamila
Gość

Walczę z firmą interrisk o zwrot kosztów za autobus zastępczy. Wszystko było ok, znalazłam autobus zastępczy, ustaliliśmy stawkę za dobę, okres ok. 9 dni itp….wysłałam im umowe najmu, protokoł zdawczo-odbiorczy, fakture za wynajem autobusu . Bylo im mało i przeciagali sprawę. Zarzadali wykazu autobusów w firmie z potwierdzeniem że wykonywaly inne zlecenia transportowe i nie byly w stanie wykonać zleceń uszkodzonego pojazdu. Odszkodowanie za naprawę wypłacili ale za auto zastępcze odmówili bo zarzadali zdjęć naprawionego autobusu! Ale autobus nie został jeszcze naprawiony, czekamy na wiosnę i wolne terminy warsztatów. Co robić???

Rafał Kalinowski
Ekspert

Witam. Auto zastępcze jest przyznawane na czas naprawy. Jeżeli zostało ustalone, że auto zastępcze przysługuje na okres około 9 dni – i jest to czas na naprawę pojazdu, wtedy bardzo możliwe, że Ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania bez udokumentowania naprawy. Może Pani spróbować odwołać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego i opisać dlaczego nie zdecydowała się Pani jeszcze na naprawę pojazdu.

ktoś
Gość

Witam. Opiszę mój przypadek i zadam pytanie. Do 22 grudnia miałem samochód zastępczy z PZU z polisy sprawcy kolizji. 22 grudnia oddałem samochód wyjechałem za granicę i wracam 31 grudnia. PZU poinformowało mnie, że jak najbardziej samochód zastępczy mi dadzą ale za jego podstawieni i odbiór będę musiał zapłacić, ewentualnie może wypożyczalnia lub opiekun sprawy odstąpią od tego. I tu moje pytanie czy tak mogą? Poszedłem PZU na rękę oddałem samochód, bo i tak bym nim nie jeździł.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Zakładam, że informację otrzymał Pan od konsultanta na infolinii. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że osobą decyzyjna jest likwidator szkody, nie konsultant pracujący na infolinii. Sam nie mógł podjąć tej decyzji. Ale co do zasady ubezpieczyciel powinien faktycznie pokryć te koszty.

wpDiscuz