Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć
mfind.pl

Batalie o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego osoby poszkodowane toczą z ubezpieczycielami od lat. Ci ostatni jeszcze niedawno masowo odmawiali wypłaty pieniędzy. Najczęściej przekonywali, że poszkodowany nie używał auta do celów zarobkowych, albo mógł równie dobrze poruszać się komunikacją miejską. Przełomem okazał się dopiero wyrok Sądu Najwyższego z listopada 2011 roku. Sędziowie uznali, że zwrotu kosztów najmu należy się w większości przypadków, w których wcześniej odsyłano poszkodowanych z kwitkiem.

1. Nie dostaniesz pieniędzy NA, ale ZA samochód zastępczy

Sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową – uznał SN. Oznacza to, że poszkodowany nie może domagać się pieniędzy, za które mógłby wynająć samochód zastępczy. Dopiero sam najem staje się taką szkodą, za którą zakład ubezpieczyciel zwraca pieniądze. Przy czym wydatki poniesione na wynajem, jak mówią przepisy, powinny być „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Co to oznacza? Warto tu w całości przytoczyć wyjaśnienie Rzecznika Ubezpieczonych (dziś jest to Rzecznik Finansowy), opublikowane tuż po ogłoszeniu wyroku SN:

Jeżeli poszkodowany wskutek czynu niedozwolonego utracił możliwość korzystania z rzeczy, nie posiadając innego, wolnego i nadającego się do wykorzystania pojazdu mechanicznego, wynajmie pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie, według stawki czynszu najmu obowiązującej na lokalnym rynku i będzie korzystał z przedmiotu najmu w okresie naprawy pojazdu mechanicznego lub w okresie niezbędnym do zakupu innego pojazdu, to koszty poniesione z powyższego z tytułu będą mogły być kwalifikowane jako wydatki celowe i ekonomicznie  uzasadnione.

Wynajęcie droższego samochodu, albo na dłuższy czas niż trwałaby naprawa uszkodzonego pojazdu może zostać zakwestionowane przez zakład ubezpieczeń.

2. Dostęp do komunikacji publicznej nie wyklucza prawa do samochodu zastępczego

Warto jednak zwrócić uwagę, że o zwrot kosztów wynajmu możesz wystąpić tylko wtedy, gdy nie masz innego samochodu – takiego, który na czas naprawy uszkodzonego auta, mógłby pełnić funkcję pojazdu zastępczego. W grę nie wchodzą natomiast środki komunikacji publicznej. Sędziowie uznali, że samochód jest dzisiaj standardem i nie da się go zastąpić tramwajem, autobusem ani metrem, nawet jeśli komunikacja miejska byłaby szybsza i wygodniejsza – dlatego ubezpieczyciel nie powinien pytać, czy w Twojej okolicy jeżdżą autobusy i tramwaje, skoro dotychczas regularnie przemieszczałeś się samochodem.

Ubezpieczyciela nie powinno też interesować, czy prowadzisz działalność gospodarczą – osoby fizyczne również mogą otrzymać zwrot kosztów najmu auta zastępczego z polisy OC sprawcy.

Komisja Nadzoru Finansowego w obowiązujących wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych zaleca, aby ubezpieczyciele indywidualnie rozpatrywali każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Czytaj także: Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

3. Auto zastępcze: z wypożyczalni, z warsztatu, od ubezpieczyciela

Co powinieneś  więc zrobić w przypadku szkody, która na pewien czas uniemożliwi korzystanie z auta? Możesz zgłosić się do wypożyczalni po samochód podobnej klasy. Warto dokładnie przestudiować cennik.

Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich kosztów najmu, jeżeli wybierzesz drogą wypożyczalnię ze znacznie wyższymi stawkami od przeciętnie obowiązujących w twoim mieście.

Dlatego wcześniej lepiej zapytać zakład ubezpieczeniowy o warunki zwrotu kosztów najmu. Teoretycznie najlepsza dla poszkodowanego jest pełna jasność, czyli sytuacja, w której ubezpieczyciel informuje z góry, jakie stawki za wynajem będzie honorować. Te jednak są dość niskie. Z tego powodu do Rzecznika Finansowego każdego dnia wpływają skargi na sposób rozliczania najmu.

Również warsztaty naprawcze często oferują swoim klientom auta zastępcze. Może się zdarzyć, że pierwszą ofertę wynajmu samochodu usłyszysz od samego ubezpieczyciela w momencie zgłaszania szkody. Niektóre firmy dysponują własną flotą samochodów zastępczych. Lider rynku, PZU chwali się na przykład ofertą pojazdów hybrydowych. Inne podpisały umowy z lokalnymi wypożyczalniami, niestety często najtańszymi na rynku. Wiele osób nie chce korzystać z takich firm, co jest przyczyną sporów.

Czytaj także:

Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zakłady ubezpieczeniowe mają różne sposoby na obniżenie kosztów. Warto pamiętać, że przypadek każdej osoby rozpatrywany jest indywidualnie. Ubezpieczyciel może na przykład zastosować swoisty rodzaj amortyzacji, to znaczy uznać, że podczas korzystania z auta zastępczego nie zużywałeś swojego samochodu i obniżyć wypłatę o kwotę, jaką zaoszczędziłeś na eksploatacji własnego pojazdu. Ma do tego prawo.

4. Powinieneś zbierać dowody na czas najmu

Drugim najczęstszym problemem, na który skarżą się poszkodowani, jest czas najmu. Ubezpieczyciele dążą do skracania okresu, za który potem oddadzą pieniądze. Warto jest więc uzbroić się w plik dokumentów.

„W przypadku szkody częściowej skutecznym środkiem jest przedstawienie dokładnego przebiegu jej likwidacji, szczególnie jeśli ubezpieczyciel prowadził likwidację opieszale, np. z opóźnieniem akceptował kosztorys naprawy – radzi Joanna Szczepańska z Biura Rzecznika Finansowego. Przy szkodzie całkowitej warto z kolei powołać się na datę wypłaty odszkodowania. W sumie do Rzecznika w trzech pierwszych kwartałach tego roku wpłynęło 430 skarg na praktyki firm ubezpieczeniowych, związane z najmem pojazdu zastępczego. To o ponad 130 mniej, niż w tym samym okresie  w 2014 r.

Korzystanie z samochodów zastępczych po kolizji drogowej staje się w Polsce standardem. Tym bardziej, że wynajęcie takiego auta obciąża polisę OC sprawcy kolizji. Poszkodowani coraz częściej są świadomi swoich praw, zwłaszcza dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego sprzed kilku lat i zupełnie świeżym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego, która przypomniała że samochód zastępczy należy się bez względu na charakter korzystania z niego i ewentualną możliwość przesiadki do komunikacji miejskiej. 

mfind.pl

Podsumowanie

 • Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
 • Autobus czy tramwaj nie może zastąpić auta zastępczego, natomiast jeśli masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może ci nie zwrócić kosztów najmu.
 • Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów, aby nie dopłacać za najem z własnej kieszeni.
 • Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.

Autor artykułu:

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

191 komentarzy do "Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Andrzej86.11
Gość
Witam. Mam mały problem i szukam pomocy. W czwartek (7.06) doszlo do kolizji mojej skody z pacjentem marki audi. Pacjent owy najprawdopodobniej nie zauwazyl mnie przy zmianie pasa ruchu i zmieniajac pas z prawego na lewy którym jechalem wbil sie w moj prawy przód i… uciekł. Na gonitwy i poszukiwania nie bylo szans ale mam kamerke i tablice orac cala sytuacje ladnie widac wiec udalem sie na posterunek policji w celu zawiadomienia o całej sytuacji. Wszystko ladnie pięknie ale okazuje sie ze przeglad mi sie skonczyl dwa dni temu … Pan wladza oddaje mi papiery i mowi: „zalatw sobie przeglad… Więcej »
Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, pozwolę sobie zacytować fragment naszego artykułu: „brak aktualnego przeglądu to kłopot także wtedy, gdy to Ty jesteś poszkodowanym. Ubezpieczyciel z pewnością sprawdzi, czy rozmiary powstałych szkód mają związek ze stanem technicznym Twojego pojazdu. Jeśli okaże się, że tak, odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone.” Polecam również przeczytać cały artykuł, dostępny tutaj.

marcin79
Gość

Najgorsze to są pieniądze, które ubezpieczyciel później wypłaca za stłuczkę. Rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego wycenił mi szkodę na niecałe 1 200 zł. Poszedłem do mechanika, który jak zobaczył tę kwotę to powiedział, że nawet zderzaka mi za te pieniądze nie wymieni. Na szczęście podał mi nr do babeczki, która zajmuje się dopłatą do zaniżonego odszkodowania i ona powiedziała, że może mi zaoferować dodatkowe 1 600 zł. Teraz za każdym razem korzystam z jej usług i wszystkim dookoła polecam. Także jakby co podaje namiar, może komuś się przyda: [reklama]

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Artur
Gość

Witam, miałem kolizje i samochód zastępczy z OC sprawcy, lecz firma ubezpieczeniowa sprawcy zabrała mi auto zastępcze i spróbowałem wynająć auto od osoby prywatnej na umowę sporządzona w dwóch kopiach. Gdyż moje auto w tym czasie nie było naprawione ani nie dostałem odszkodowania. Czy za wynajem od osoby prywatnej samochodu mam szansę ubiegać się o zwrot pieniędzy do ubezpieczyciela sprawcy? I co jeśli zażądaja fakturę a osoba prywatna nie może jej wystawić gdyż nie ma działalności? Czy to może na podstawie zapłaceniu podatku VAT w urzędzie skarbowym na podstawie umowy?

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Ubezpieczyciel pokrywa uzasadnione koszty, które faktycznie zostały poniesione w związku z szkodą. Co do auta zastępczego – zazwyczaj towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o przesłanie faktury VAT za wynajem auta. Proponuję skontaktować się z zakładem ubezpieczeń i ustalić, czy potwierdzenie opłacenia podatku VAT będzie dla ubezpieczyciela wystarczające do zwrotu kosztów.

Pawel
Gość

Miałem kolizję z pojazdem sprawcy w momencie zgłaszania szkody konsultant firmy ubezpieczeniowej zapytał się o auto zastępcze i zdecydowałem że to ubezpieczyciel dostarczy mi auto zastępcze pod dom . Niestety pomimo upływu 3 miesięcy od daty zdarzenia i 3 kontaktów z infolinią auto nie zostało mi dostarczone ubezpieczyciel obniżył wartość auta przed szkodą i uznał szkodę całkowitą ale przeciągnął sprawę .czy należy mi się zadośćuczynienie za nie dostarczone auto zastępcze i pozostawienie mnie bez pojazdu oraz odsetki .mój mail [email protected]

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeżeli pojazd był Panu niezbędny, to należało wynająć samemu auto zastępcze i przedstawić ubezpieczycielowi FV za czas najmu. W tym przypadku, będzie ciężko uzyskać dodatkowe środki, jeśli nie posiada Pan FV za wynajem. Ubezpieczyciel na pewno będzie żądać udokumentowania poniesionych kosztów.

Pawel
Gość

Tylko że to ubezpieczyciel podjął się wynajęcia i dostarczenia auta i nie dotrzymał warunków umowy która sam zaproponował

Maciek
Gość

Dzień dobry. Proszę o pomoc.
Jestem sprawcą kolizji (najechałe na tył samochodu poprzedzającego. PZU wyznaczyło mi sammochód zastepczy na 10 dni od wypadku. Uszkodzony samochód zostawiłem do naprawy w Autoryzowanym Salonie. Dopiero dziesiątego dnia, gdy trzeby było oddać samochód do wypożyczalni pojawił się rzeczoznawca z PZU, żeby zrobić wycenę szkody. Moje pytanie: Skoro po dziesięciu dniach ciągle nie mam samochodu, bo jest naprawiany, to czy mogę domagać się od PZU pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego przez kolejne dni? (Samochód jest z wypożyczalni wskazanej przez PZU)

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, w przypadku kiedy jest Pan sprawcą zdarzenia, to musi Pan sprawdzić z Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia na jaki czas należy się pojazd zastępczy.

Maciek
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Z polisy wynika, że należy mi się na 10 dni od zdarzenia. A co w sytuacji gdy naprawa trwa dłużej, czy wtedy za wypożyczenie zapłacę już ja, a nie ubezpieczyciel?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeśli jest Pan sprawcą zdarzenia, to może Pan korzystać z pojazdu zastępczego tylko przez czas wyznaczony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W przypadku chęci dłuższego wypożyczenia auta, będzie musiał Pan pokryć koszty auta zastępczego na pozostałe dni.

Maciek
Gość

Bardzo dziękuję fachową odpowiedź.

Monika
Gość

Witam a czy miał ktoś Państwa taką sytuację,że po odmowie przedłużenia najmu pojazdu odmowa z powodu tego że wg pani z ubezpieczenia czas technologicznej naprawy jest za długi…oddaliśmy auto zastępcze bo już nie miałam siły z nią walczyć natomiast poinformowałam że od tej pory biorę faktury za taxi bo mieszkam poza miastem i musze dowieść dzieci do lekarza do szkoly itd i teraz wyśle im te faktury Czy mogą mi odmówić zwrotu kosztów?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Zgodnie z opinią Rzecznika Finansowego, ubezpieczyciel nie powinien się kierować technologicznym czasem naprawy odnośnie kwestii wynajmu pojazdu zastępczego. Technologiczny czas naprawy, to przyjęty z góry okres w którym firma zakłada, że pojazd powinien zostać naprawiony. Niestety nie uwzględnia on takich szczegółów jak np. czas oczekiwania na części. Pojazd zastępczy powinien Pani przysługiwać do dnia odbioru naprawionego pojazdu z warsztatu. Warto przypomnieć o tym fakcie ubezpieczycielowi i powołać się właśnie na opinię Rzecznika Finansowego. Odnośnie rachunków za taksówkę, to już ubezpieczyciel będzie weryfikował ich zasadność, musi Pani dobrze uargumentować złożone roszczenie.

Heniek
Gość

Witam,
byla szkoda na pojezdzie ktorego nie jestem wlascicielem. Uzyczenie w formie ustnej. Mam upowaznienie wlasciciela do zgloszenia szkody jak i wszelkich czynnosci zwiazanych z likwidacja i naprawa. Ani TU ani ASO nie zakwestionowalo upowaznienia w toku likwidacji. Czy przysluguje mi pojazd zastepczy jesli jestem wspolwlascicielem innego wozu ? Zwykle korzystam z wozu ktorego jestem wspolwlascicielem a stosunkowo rzadko (do porownania) kilka,kilkanascie razy w miesiacu wlasnie z wozu na ktorym byla szkoda. Po to dokladnie go jednak pozyczylem ze bywa mi potrzebny i nigdy nie wiem kiedy dokladnie. Czy w takiej sytuacji przysluguje pojazd zastepczy ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, nie powinno być problemu z uzyskaniem auta zastępczego, natomiast możliwe, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie chciało jeszcze ustalić formalności z właścicielem pojazdu (z drugiej strony posiada Pan upoważnienie właściciela więc możliwe, że to wystarczy). Dodatkowo wspomnę, że jeśli szkoda była spowodowana przez Pana, to pojazd zastępczy przysługiwać będzie z ubezpieczenia assistance i wtedy polecam zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdzić jaki jest limit użytkowania takiego auta.

Magdalena
Gość

Czy ubezpieczyciel może nie przedłużyć pojazdu zastępczego ze względu na 2 dniowe według nich opóźnienie serwisu, a konkretnie zamawianie części?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Pozwolę sobie zacytować fragment z naszego artykułu: „W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje Ci od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. Niestety, ubezpieczyciele bardzo często naruszają tę zasadę. Zwracają koszty najmu auta zastępczego za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu naprawy. Problem polega na tym, że technologiczny czas naprawy nie uwzględnia m.in. oczekiwania na części potrzebne do naprawy czy schnięcia polakierowanych elementów karoserii.”

Paweł
Gość
Witam Mam problem z firmą PZU . W grudniu mój samochód został uszkodzony na parkingu inny samochód w niego wjechał i rozwalił przedni zderzak lampę i koło . Zgłosiłem sprawę do pzu Assistance przez agenta że potrzebuje samochód zastępczy i taki po 3 dniach odebrałem w serwisie a zostawiłem swój wcześniej kontaktując sie z serwisie i uzgadniając naprawę . Samochód był z firmy która wspólpracuje z pzu Gk service o czym nie zostałem poinformowany bo ochroniarz mi tylko wydał dokumenty i kluczyki . Przez okres 2 tyg gdy mój samochód był naprawiany kontaktowałem się z serwisem jak przebiega naprawa ale… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, a czy korzystał Pan ze swojego assistance? czy wynajmował Pan pojazd zastępczy z OC sprawcy? Jeśli to był Pański assistance, z ubezpieczenia zakupionego przez Pana, to pojazd zastępczy mógł być określony limitem (7 dni) dlatego też za dłuższy okres wynajęcia auta żądają od Pana zapłaty. Jeśli korzystałby Pan z auta zastępczego z OC sprawcy, to wtedy taki pojazd jest udostępniany od dnia zgłoszenia szkody, do dnia naprawy.

Paweł
Gość

Witam Dziękuje za odpowiedz . Korzystałem z auta zastępczego z OC sprawcy i teraz pojawił się problem . PZU nie podaje powodu odmowy zapłaty za kolejny tydzień wynajmu . i pisze że mogę ich podać do sądu ,,,,

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli jeszcze nie odwoływał się Pan od decyzji Ubezpieczyciela, to polecam wykonać taki krok. W przypadku, gdy odwołanie nie pomoże, to jest możliwość też złożenia wniosku o interwencję Rzecznika Finansowego.

Damian
Gość

Witam
Proszę o podpowiedź,jeżdżę samochodem zastępczym już 30 dni dopiero w 25 dniu po szkodzie dostałem kalkulację szkody(nie jest to szkoda całkowita) od ubezpieczalni,pieniądze nie zostały przelane ani żadnej informacji kiedy to zrobią ;( Moje auto nie zostało jeszcze naprawione a po rozmowie z ubezpieczalnią powiedzieli iż dzisiaj muszę zwrócić samochód ;( Nie ma pieniędzy,auto nie naprawione?A co w przypadku gdyby auto było naprawione a pieniądze nie dotarły na konto i nie mógł bym zapłacić za naprawę więc warsztat nie wyda samochodu? Bardzo proszę o podpowiedź do kiedy mogę jeździć samochodem zastępczym?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, samochód zastępczy należy się Panu na czas naprawy uszkodzonego auta. W przypadku szkody częściowej, co do zasady pojazd zastępczy przysługuje od dnia stłuczki lub wypadku, do czasu odebrania go z warsztatu. W tej sytuacji może się Pan odwołać od decyzji ubezpieczyciela odnośnie zwrotu pojazdu zastępczego.

Grzegorz
Gość
Dzień dobry. Mam (na moje oko) dość skomplikowaną sprawę. Pijany kierowca TIR’a zepchnął moje auto na autostradzie w wyniku czego uszkodzeniu uległy oba boki pojazdu (koła TIR’a z jednej, banda z drugiej). Na miejscu była policja. Uszkodzony samochód został oddany do ASO. Po kilku dniach i wnikliwej analizie – szkoda całkowita. W międzyczasie wynająłem auto zastępcze na własny koszt. Od wypadku minęło ponad 30 dni a ubezpieczyciel nie wydał decyzji mimo wielokrotnego ponaglania. Rzekomo czekają (taką informację otrzymałem na infolinii TU) na wyrok sądu bo sprawca nie został ukarany mandatem przez policję w dniu zdarzenia. Tym samym nie mogę naprawić… Więcej »
Aga
Gość
Witam.Ja mam taką sytuację że dokładnie miesiąc po wysłaniu faktury za auto zastępcze które wynajęłam na własną rękę TU odpowiedziało mi „W nawiązaniu do roszczeń dotyczących najmu, prosimy o uzupełnienie akt sprawy o wskazane dokumenty – umowa najmu – dowód rejestracyny wynajmowanego pojazdu – potwierdzenie dokonania zapłaty za fakturę.” Za Fa. zapłacono gotówka co jest na niej wyraźnie zaznaczone. Dowodu rejestracyjnego od auta które oddałam ponad miesiąc temu wiadomo nie posiadam. A umowę najmu też nie mogę juz znaleźć. Dodam, że miałam szkodę całkowita i tą została już rozliczona.A po miesiącu pan zeczoznawca odezwał się,że chciałby umówić się na ponowne… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Jeżeli chcemy zwrotu pieniędzy z Towarzystwa Ubezpieczeniowego za wynajmowany pojazd, musimy mieć dokumenty, które potwierdzą faktycznie poniesione koszty wypożyczenia tego auta. Jeżeli nie ma Pani wszystkich dokumentów, o które prosi Ubezpieczyciel, to proszę przedstawić te, które Pani posiada i opisać dlaczego nie ma możliwości przedstawienia pozostałych. Można też spróbować skontaktować się z wypożyczalnią i dowiedzieć się, czy są w stanie udostępnić Pani skan umowy najmu.

Aga
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj jadę do wypożyczalni. Tak dla potomnych opiszę później jak sprawa się potoczyła.

wojtk
Gość

Mamy pytanie – czy jeżeli uszkodzeniu nie z mojej winy uległ samochód, stara S klasa W220 to czy na czas naprawy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić mi samochód tej samej klasy tj. powiedzmy A8, S lub 7 ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jest tak, jak wspominamy w naszym artykule: „pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie” nie znamy konkretnie określonych modeli, które będą zbliżone do Pańskiego i jakie może Pan otrzymać. Dodatkowo zacytuję kolejny fragment powyższego artykułu: „Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich kosztów najmu, jeżeli wybierzesz drogą wypożyczalnię ze znacznie wyższymi stawkami od przeciętnie obowiązujących w twoim mieście. Dlatego wcześniej lepiej zapytać zakład ubezpieczeniowy o warunki zwrotu kosztów najmu.”

Krzysztof
Gość

Witam. Kolejny już raz zostałem w******y przez ubezpieczyciela. Szkoda z OC sprawcy, podstawiony samochód zastępczy przez wypożyczalnię mającą umowę z ubezpieczalnią sprawcy. Po kilku dniach telefon z wypożyczalni że mam zwrócić samochód gdyż wg ubezpieczyciela mój samochód powinien być już gotowy do odbioru. Samochód muszę zwrócić a mój do odbioru dopiero za dwa dni. Już drugi raz zostałem tak załatwiony.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Firma ubezpieczeniowa posłużyła się terminem „technologiczny czas naprawy”. Czyli teoretyczny czas w jakim pojazd powinien być naprawiony. Niestety to tylko teoria. Wyliczenia te nie uwzględniają np. opóźnień w dostawie części, dodatkowych oględzin pojazdu itp. Warto jednak skontaktować się z TU z informacją, że pojazd jest jeszcze nienaprawiony i nie jest to Pana wina.

Maciek
Gość

Byłem poszkodowany we wypadku. Wypożyczyłem auto z OC sprawcy od firmy, z którą współpracuje TU. Auto zastępcze zostało odebrane ode mnie tydzień przed oddaniem moje naprawionego samochodu. Próbowałem wytłumaczyć to w wypożyczalni, ci natomiast odsyłali mnie do ubezpieczyciela, nie zrobiłem tego. De facto zostałem tydzień bez samochodu.
Czy przysługuje mi prawo zwrotu pieniędzy jeśli innego zastępczego auta nie wynająłem na ten okres?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Samochód zastępczy przysługuje od dnia szkody do dnia odbioru naprawionego pojazdu z warsztatu. Jeśli samochód dalej jest w naprawie a Pan nie korzysta z auta zastępczego przez cały okres naprawy, to warto zgłosić się do firmy ws. ugody. Ubezpieczyciel może wypłacić dodatkowe środki z racji tego, że nie zapewniał samochodu zastępczego przez cały okres naprawy.

roman
Gość

Ubezpieczony wjechał w moje auto w marcu 2017r.Samochod oddałem do warsztatu,który wspolpracuje z PCU sprawcy.Na czas naprawy ok.8 dni otrzymałem sam.zastępczy z OC sprawcy, który wynajął serwis BMW z wypożyczalni Wczoraj otrzymałem wezwanie w charakterze swiadka do sądu,bo PZU nie chce wypłacić całej kwoty najemcy.
PZU jest panstwową firmą ,sądy podlegają -wiemy pod kogo-więc wynik będzie taki, jaki będą chcieli…….
Tak jest właśnie w naszym kraju……

iwi2002
Gość

Szok jakie ludzie mają problemy z wzięciem auta zastępczego. Ja się cieszę, że wzięłam [reklama] i wszystkim się oni zajęli.

ktoś
Gość

Witam. Opiszę mój przypadek i zadam pytanie. Do 22 grudnia miałem samochód zastępczy z PZU z polisy sprawcy kolizji. 22 grudnia oddałem samochód wyjechałem za granicę i wracam 31 grudnia. PZU poinformowało mnie, że jak najbardziej samochód zastępczy mi dadzą ale za jego podstawieni i odbiór będę musiał zapłacić, ewentualnie może wypożyczalnia lub opiekun sprawy odstąpią od tego. I tu moje pytanie czy tak mogą? Poszedłem PZU na rękę oddałem samochód, bo i tak bym nim nie jeździł.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Zakładam, że informację otrzymał Pan od konsultanta na infolinii. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że osobą decyzyjna jest likwidator szkody, nie konsultant pracujący na infolinii. Sam nie mógł podjąć tej decyzji. Ale co do zasady ubezpieczyciel powinien faktycznie pokryć te koszty.

Kamila
Gość

Walczę z firmą interrisk o zwrot kosztów za autobus zastępczy. Wszystko było ok, znalazłam autobus zastępczy, ustaliliśmy stawkę za dobę, okres ok. 9 dni itp….wysłałam im umowe najmu, protokoł zdawczo-odbiorczy, fakture za wynajem autobusu . Bylo im mało i przeciagali sprawę. Zarzadali wykazu autobusów w firmie z potwierdzeniem że wykonywaly inne zlecenia transportowe i nie byly w stanie wykonać zleceń uszkodzonego pojazdu. Odszkodowanie za naprawę wypłacili ale za auto zastępcze odmówili bo zarzadali zdjęć naprawionego autobusu! Ale autobus nie został jeszcze naprawiony, czekamy na wiosnę i wolne terminy warsztatów. Co robić???

Rafał Kalinowski
Ekspert

Witam. Auto zastępcze jest przyznawane na czas naprawy. Jeżeli zostało ustalone, że auto zastępcze przysługuje na okres około 9 dni – i jest to czas na naprawę pojazdu, wtedy bardzo możliwe, że Ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić odszkodowania bez udokumentowania naprawy. Może Pani spróbować odwołać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego i opisać dlaczego nie zdecydowała się Pani jeszcze na naprawę pojazdu.

Agnieszka
Gość

Oddając auto zastępcze, które otrzymałam od TU sprawcy muszę oddać z pełnym bakiem paliwa? Słyszałam ,że skoro mi podstawiono z pełnym ,to i ja mam obowiązek tak zrobić.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Dokładnie tak. Co do zasady samochód zwraca się z taką ilością paliwa w baku z jaką został udostępniony. Jeśli był odkurzony i umyty to taki też powinien wrócić do wypożyczalni. Najprościej mówiąc powinien zostać zwrócony w stanie takim, w jakim został udostępniony.

Agnieszka
Gość

Rozumiem chociaż uważam, że to ja jestem poszkodowana i nie powinnam ponosić kosztów nawet jeśli to tylko paliwo. Bardzo dziękuje.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że za paliwo tak czy inaczej ponosiłaby Pani koszty. Czy jeździ Pani swoim autem, czy autem zastępczym. Dlatego pojazd zwracany jest z taką ilością paliwa, jaka była zatankowana w chwili, gdy auto Pani otrzymała.

Paweł
Gość

Witam.Obecnie korzystam z auta zastępczego z oc sprawcy.Rzeczoznawca był,czekam na wycenę ubezpieczyciela sprawcy.Szkoda będzie całkowita najpewniej.Po wypadku nikt nie potrzebował pomocy lekarskiej.Od wypadku jest 10 dni.Od kilku dni mam problemy ze snem,z normalnym funkcjonowaniem,a przes ten stres zaostrzają się objawy przewleklej choroby na którą choruję od kilku lat.CZy gdy zawrę ugodę szkody całkowitej za pojazd,a w przyszłości zamierzam wystąpić o zadośćuczynienie za problemy zdrowotne,to czy ta ugoda nie zamknie mi drogi do odszkodowania zdrowotnego?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. To zależy jak zostanie spisana ugoda. Jeśli tam będzie informacja, że wyczerpuje ona wszelkie Pana roszczenia co do pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, to nie. I najczęściej taki zapis tam figuruje. Proszę tylko uważać, żeby nie podpisać ugody, w której będzie mowa o innych roszczeniach.

Mat
Gość

Witam,
Ubezpieczyciel nie chce wypłacić pieniędzy za wynajęte auto gdyż zasłania się tym że auto które uległo wypadkowi miało zrobiony przegląd techniczny po naprawie tj w sierpniu natomiast auto wynajęte było we wrześniu i październiku gdyż za naprawę swojego auta nie zaplacilem mechaników i było przez niego przetrzymane do czasu aż pod koniec października ubezpieczalnia wypłaciła pieniądze i wtedy odebrałem swoje auto. Czy jest szansa na odzyskanie za wynajem?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Jeśli dobrze rozumiem, ubezpieczyciel zwlekał z wypłatą odszkodowania? Co do zasady ubezpieczyciel powinien pokryć koszty wynajmu do dnia, w którym samochód będzie naprawiony. Brak wypłaty odszkodowania uniemożliwiał odebranie (zakończenie naprawy) pojazdu. Ważne będzie przede wszystkim jaka była przyczyna opóźnienia wypłaty odszkodowania. Jaką informację otrzymał Pan od ubezpieczyciela? Czym podparli decyzję o braku pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego?

Ewa
Gość

Dostałam od ubezpieczyciela sprawcy auto zastępcze. ubezpieczyciel wycenił szkodę całkowitą i chce mi zabrać auto zastępcze. W internecie czytałam, że ma obowiązek mi je udostępnić do dnia zakupu nowego auta lub do momentu likwidacji szkody. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć żadnego przepisu, którym mogłabym się podeprzeć w przepychankach z TU (PZU). Gdzie tego szukać?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Pierwszy dokument to wytyczne Polskiej Izby Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Drugi natomiast, to orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22.11.2013 roku (sygn. akt III CZP 76/13).

Karol
Gość

Witam potrzebuję porady experta
W moim przypadku sprawa jest dość skomplikowana, ok 3 tyg. temu miałem kolizje z tirem, policja po przesłuchaniu stwierdziła ze sprawcą kolizji jest pan od tira, lecz on się nie zgadza z ich decyzją.Sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu, a wiadomo jak u nas z sądami trwa i trwa, dzwoniłem do ubezpieczalni i powiedzieli ze mogą mi dać samochód zastępczy ale tylko na 7 dni, dodam ze po wizycie rzeczoznawcy stwierdzono szkodę całkowitą. Czy mam prawo ubiegać się o samochód zastępczy do czasu wypłaty odszkodowania?

Smitha644
Gość

You are my inspiration, I possess few web logs and rarely run out from to brand. bkedbckdbeekeked

Arek
Gość

Witam, proszę o informację czy auto zastępcze przysługuje po kolizji z dzikami gdzie szkoda bedzie realizowana z autocasco po późniejszym wskazaniu sprawcy, gdy zostanie on ustalony, czyli auocasco z regresem

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Co do zasady jest tak, że po ustaleniu kto jest sprawcą, z jego polisy przysługuje zwrot kosztów pojazdu zastępczego. Najczęściej w takim przypadku jednak jest tak, że jeśli Pana autocasco przewiduje wynajem samochodu zastępczego na czas naprawy, to zostanie on Panu udostępniony i ubezpieczyciel ściągnie sobie koszty z polisy sprawcy, gdy ten faktycznie zostanie ustalony. Jednak jeśli Pana polisa nie przewiduje samochodu zastępczego, to zwrot kosztów nastąpi dopiero po ustaleniu sprawcy. Ubezpieczyciel z góry nie pokryje kosztów, nie mając gwarancji, że zostaną one odzyskane regresem z polisy sprawcy.

Andrzej
Gość

Najlepiej jest korzystać z niezależnych wypożyczalni, bo dają auta na dłużej niż sam ubezpieczyciel. Mnie dali na 5 dni, a potem okazało się, że z wypożyczalni jeździłem jeszcze 3 tygodnie. Ubezpieczyciel zawsze zrobi wszystko, żeby nie dać tego co nam się należy.. Mogę polecić [Reklama], tam załatwili wszystko bezgotówkowo..

Łukasz
Gość
Dzień dobry, Moja sytuacja jest następująca: Jechałem rowerem i zderzyłem się z innym rowerzystą. Policja przybyła na miejsce orzekła wine tego drugiego (ja jechałem on wprost, on skręcał w swoje lewo), przyjął mandat. Niestety nie był ubezpieczony i kategorycznie odmówił naprawy mojego roweru twierdząc, ze mogłem bardziej uwazać. Twierdzi, że sie nie poczuwa. Wysle jeszcze wezwanie do zapłaty i przedsadowe, ostateczne wezwanie, ale już jestem przygotowany na batalie w sądzie cywilnym. Aktualnie rower jest na prywatnej ekspertyzie w serwisie rowerowym za króta płacę z własnej kieszeni. Problem polega na tym, że mój rower jest niesprawny. Poruszałem sie nim codziennie do… Więcej »
Zainteresowany
Gość

Witam, moje pytanie brzmi: czy jest możliwość wynajęcia auta od osoby prywatnej z OC sprawcy, oczywiście po uprzednim podpisaniu umowy wynajęcia takiego pojazdu?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Podstawą do pokrycia kosztów jest przede wszystkim faktura za wynajem samochodu. Osoba fizyczna nie będzie w stanie wystawić faktury.

Stefan
Gość
Domyślnie RE: Wynajem auta od osoby prywatnej – szkoda OC Ja spisałem umową z mamą, znalazłem wzór w internecie, dodałem kilka klauzuli o stanie technicznym, sposobie zwrotu itp. Do tego przygotowałem sobie pokwitowanie odbioru i coś w rodzaju rozliczenia ilość dni x stawka = suma. Do tego potwierdzenia przelewu na konto mamy, całość wysłałem do TU. Przez 3 miesiące się przepychałem z TU zanim nie uznali że należy się wypłata, później dostałem zwrot za okres „technologiczny”, a nie za całość, z resztą sumy nadal się bujam z TU. Podatek musi mama zapłacić w US, ale z tego co dzwoniła i… Więcej »
Miłego dnia
Gość

Jaka jest różnica pomiędzy najmem od osoby fizycznej a firmy? Jeżeli mam umowę wynajmu, potwierdzenie zapłaty a osoba wynajmująca opłaci podatek od przychodów to chyba nie powinno być problemów z uzyskaniem zwrotu.

Z resztą proszę podać jakąś podstawę prawną, orzecznictwo lub cokolwiek innego. Nie spotkałem się jak do tej pory z twierdzeniem, ze faktura TAK a umowa najmu NIE. Koszt to koszt, co to za różnica kto jest najemcom?

Tom
Gość

Takie auto to zawsze dobre rozwiązanie. Wypożyczalnia samochodów [reklama] ma to w ofercie i z tego, co wiem – to ludzie się zabijają o tę usługę. Ciekawe tylko czy w większości wypożyczalni idzie to tak sprawnie.

Kamil
Gość
Witam.Miałem nietypowe zdarzenie.Podczas jazdy w szybę czołową mojego auta uderzył kamień,który wyleciał z pod kosiarki gdy pracownik X z tej Firmy Y kosil trawę. Oczywiscie pracownik wypieral sie,ze on nie kosil trawy.Na szczęście w pobliżu stał patrol policji, który widzial i potwierdził ze od dluzszego czasu Pan X kosil trawę.Uzyskałem nr i nazwę polisy firmy Y.Firma ubezpieczeniowa firmy Y przyznała mi auto zastępcze z OC sprawcy na szacunkowy czas naprawy.Naprawilem auto na własny koszt,gdyż szkoda miała być wyplacona gotówkowo(tak zadecydowalem).Szkoda była 24.07 a do dnia dzisiejszego nie otrzymałem wypłaty za szkode. Proszę o pomoc co mam robić? Czy nie powinienem… Więcej »
Adrian Glinka (mfind)
Gość
Dzień dobry, w związku z brakiem szczegółów na temat otrzymanej korespondencji trudno jest podpowiedzieć jakie dalsze kroki należy przedsięwziąć, gdyż z jednej strony stanowisko Towarzystwa powinno być wydane w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, ale z drugiej strony, jeżeli sprawca nie poczuwał się do odpowiedzialności, to sprawa może znajdować się na etapie postępowania sądowego w sprawie ustalenia sprawcy i Towarzystwo oczekuje na zakończenie, więc może mieć podstawy do wstrzymania wypłaty odszkodowania. W odniesieniu do pojazdu zastępczego – termin naprawy jest terminem uznawanym przez Towarzystwa jako bezsporny. Wytyczna 20 Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych pkt 8.… Więcej »
Mariusz
Gość

Witam , miałem szkodę z Oc sprawcy ,który uszkodził mi auto , szkoda przez ubezpieczyciela została rozliczona na kosztorys , na czas naprawy 14 dni wypożyczyłem auto z pobliskiej wypożyczalni .Przedstawiłem fakturę ubezpieczycielowi za najem , po 10 dniach otrzymałem pismo ,że nie mogą mi zwrócić kosztów ponieważ nie przedstawiłem faktury za naprawę , kiedy szkoda była rozliczona kosztorysowo , lub mam jechać do nich autem na oględziny . Auto jest naprawione , lecz użytkowane za granicą Polski .

Urszula Borowiecka
Gość

Proszę napisać reklamację, w której zażąda Pan zwrotu kosztów za najem. Jeżeli ma Pan kopię faktury, proszę dołączyć ją do reklamacji.

Krzysztof
Gość

Dzień dobry,
Moja sytuacja wygląda następująco, miałem kolizję i korzystam z auta zastępczego z OC sprawcy. Auto oddałem do warsztatu naprawczego współpracującego z PZU gdzie korekcie uległ kosztorys sporządzony wcześniej przez rzeczoznawcę PZU. Warsztat naprawczy ASO przesłał kosztorys do weryfikacji i otrzymał odpowiedź po 10 dniach i dalej się nie dogadali co do wyceny, natomiast z PZU dostałem informację że za kilka dni mam zwrócić auto zastępcze bez możliwości dalszego wydłużenia wynajmu. Moje pytanie jest następujące czy mimo korzystania z auta zastępczego przez 3 tygodnie dalej przysługuje mi auto zastępcze skoro dalej nie mam naprawionego mojego auta.

Urszula Borowiecka
Gość

Auto zastępcze przysługuje Panu do momentu, kiedy odbierze Pan swoje auto z warsztatu.

Agnieszka
Gość

Witam! Proszę o poradę ekspertów. Mąż miał kolizję gdzie nie był sprawcą. Zaproponowano mu auto zastępcze i odmówił. W gospodarstwie domowym posiadamy jeszcze jeden samochód stąd odmowa. Zbliża się jednak termin naszego urlopu, a samochód nie jest jeszcze naprawiony. Drugi samochód nie jest tak pakowny jak ten który uległ wypadkowi. Pytanie czy możemy się domagać na czas wyjazdu auta zastępczego o podobnych gabarytach,a przynajmniej pojemności bagażnika? Druga rzecz jeśli jednak nie weźmiemy auta zastępczego to czy możemy się domagać ryczałtu za odmowę auta zastępczego posiadając inny samochód w gospodarstwie?

Urszula Borowiecka
Gość

Możecie się Państwo domagać samochodu zastępczego na czas urlopu z ww. przyczyn. Ryczałtu nie, ponieważ koszty za najem samochodu zastępczego zwraca się, jeżeli koszty te rzeczywiście zostały poniesione. W sytuacji gdy nie ponieśliście Państwo tych kosztów, firma ubezpieczeniowa nie ma podstaw do wypłaty Państwu pieniędzy za najem.

Dorota
Gość

Dzień dobry.Miałam stłuczkę z tytułu OC sprawcy ale zagranicznego ,szkodę likwiduje PZU ale nie chcą dać mnie auta na czas naprawy co mówią przepisy ?

Urszula Borowiecka
Gość

To zależy od przepisów obowiązujących w miejscu zamieszkania sprawcy.

dżonny3232
Gość
UWAGA !!! UWAGA !!! na oszustów !!! czyli tych którzy w umowach najmu mają zapisaną klauzulę, że jeżeli nie uda im się wyegzekwować pieniędzy od ubezpieczyciela za wynajem auta to obciążą najmującego. Czytajcie umowy i wszystko żeby było na papierze. Ja popadłem na oszusta który przegrał w sądzie sprawę z towarzystwem to teraz chce ściągać ode mnie należność pomimo, że na początku byłem zapewniany, że nie poniosę ani grosza kosztów i nic nie ryzykuję nawet jak się nie uda ściągnąć nic bo to już jest w ich interesie . Wszystko z OC sprawcy. Jeżeli macie jakieś auta w rodzinie to… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

To nie jest oszustwo tylko standardowe działanie, które nie jest niezgodne z prawem. Wypożyczalnia w ramach swojej działalności udostępnia samochód zastępczy, za który należy się zapłata. Jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty pieniędzy za okres wynajmu to wynajmujący zobowiązany jest zapłacić za wynajem.

dżonny3232
Gość
Heh, dziękuje bardzo to po co naciąga się klienta na auta zastępcze i wmawia mu na początku jak jeszcze jest w szoku po jakiejś stłuczce, że mu się należy i ma za darmo OC sprawcy . To jest świadome nabijanie klienta w butelkę. Mnie zapewniał, że nie będę płacił z własnej kieszeni bo powiedziałem mu, że na upartego mam czym jeździć ale on mnie namówił wręcz wcisnął mi ten samochód. Potem sam oddałem auto po miesiącu bo w zasadzie powinienem jeździć tyle ile trwała sprawa bo sprawca nie chciał się przyznać czyli 2 miesiące. Oddałem auto bo naczytałem się właśnie… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość
Zasadą jest, że w ramach OC sprawcy poszkodowanemu należy się zwrot kosztów za pojazd zastępczy, co wynika z zapisów kodeksu cywilnego. Oczywiście są różne sytuacje faktyczne, które podlegają ocenie w ramach postępowania likwidacyjnego prowadzonego przez ubezpieczyciela. Skoro sąd uznał, że w zaistniałej sytuacji nie należy się zwrot kosztów najmu zastępczego w ramach OC sprawcy, a Pan podpisał umowę z wypożyczalnią, w której zobowiązuje się Pan do zapłaty należności w razie odmowy zapłaty przez firmę ubezpieczeniową, sprawa robi się o tyle skomplikowana, że podczas ewentualnej kolejnej rozprawy będzie Pan musiał udowodnić, że wynajmujący wprowadził Pana w błąd. ,,Asem w rękawie” wypożyczalni… Więcej »
Janusz
Gość

Witam
Czy jak mam wypożyczalnie ,wynajem aut wszystkich klas a nie mam żadnej umowy z TU o samochód zastępczy dla poszkodowanego z polisy sprawcy oc to czy ja mogę wynająć auto poszkodowanemu i ubiegać się o zwrot kosztów do TU ?? oczywiście monitorując cały przebieg likwidacji szkody tak aby nie podważyli okresu najmu pojazdu zastępczego.

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, nie widzę przeszkód, ale musi Pan mieć upoważnienie od poszkodowanego, bo to on jest uprawniony do dochodzenia roszczeń w ramach umowy ubezpieczenia.

Adrian
Gość

Witam, miałem szkodę w dniu wczorajszym a dziś z racji weekendu nie jestem w stanie załatwić nic w ubezpieczalni. Jest mi potrzebny samochód, oczywiście szkoda nie z mojej winy. W jaki sposób pozyskać samochód zastępczy, w przypadku gdy mój pojazd chciałbym naprawić indywidualnie ? Na jaki okres mogę otrzymać samochód ? Do czasu wypłaty odszkodowania, czy może naprawy pojazdu ?
Pozdrawiam

Bartek
Gość

Czy oddając uszkodzony samochód do naprawy ( z OC sprawcy) w ASO pojazdów tej marki w innym mieście (w moim nie ma ASO a chcę własnie w takim serwisie naprawiać), mogę skorzystać z wypożyczalni w mieście gdzie mieści się ASO, czy muszę w swoim miejscu zamieszkania (zapewne będą inne stawki wypożyczenia)? Uszkodzony samochód nadaje się do jazdy, więc z wypożyczenia korzystałbym tylko na czas samej naprawy, więc najwygodniej byoby mi dojechać do ASO i zostawić samochód a wrócić wypożyczonym. Czy w takiej sytuacji mogę domagać się zwrotu kosztów dojazdu do serwisu naprawczego (3 wyjazdy po ok 250 km każdy) ?

Urszula Borowiecka
Gość

Co do zasady, w ramach szkody likwidowanej z OC sprawcy, ubezpieczyciel jest zobowiązany zwrócić wszelkie koszty powstałe na skutek szkody. W mojej ocenie zatem może Pan domagać się zwrotu kosztów dojazdu do serwisu naprawczego, bo pozostają one w związku przyczynowym ze szkodą. Jeśli chodzi o o wypożyczenie samochodu w innej /droższej/ miejscowości, według mnie takie działanie również pozostaje w związku przyczynowym ze szkodą i można je uznać za celowe i ekonomicznie uzasadnione. Gdyby bowiem szkody nie było, nie musiałby Pan jeździć do ASO. Zanim podejmie Pan działania, dla spokoju, proszę skontaktować się jeszcze z firmą ubezpieczeniową.

Weronika
Gość

Czy jest określony jakiś czas od momentu kolizji do wynajęcia samochód zastępczego z OC sprawcy? Kolizja była 2 miesiące temu, samochód oddaje do warsztatu dopiero teraz.

Urszula Borowiecka
Gość

Co do zasady, firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana zwrócić koszty za najem samochodu zastępczego, za okres od dnia powstania szkody do dnia jej naprawienia, czyli wypłaty odszkodowania.

Sebastian
Gość

Czy istnieje możliwość otrzymania pieniędzy z oc sprawcy na auto zastępcze jednocześnie nie wynajmując tego auta?.

Urszula Borowiecka
Gość

Nie ma takiej możliwości.

mariusz
Gość
Witam. Jestem pokrzywdzony w wyniku kolizji..W chwili zgłaszania szkody wystąpiłem z roszczeniem o pokrycie kosztów samochodu zastępczego na czas naprawy samochodu.W dalszym postępowaniu przyznano mi odszkodowanie,a na moją prośbę wskazano podmiot z którym współpracuje TU,celem wynajęcia auta.Jednocześnie otrzymałem propozycję ze strony TU zawarcia ugody,w zamian za zakończenie postępowania szkodowego.Zaproponowano mi poza wypłatą odszkodowaniem za szkody w mieniu,również wypłatę kwoty stanowiącej równowartość wynajmu samochodu zastępczego za dobę,przemnożoną przez ilość dni potrzebnych do wykonania tzw.naprawy technologicznej samochodu.Zaproponowana kwota rekompensaty za dobę wynajmu auta na rynku jest adekwatna do obowiązujących stawek.Nadmienię,że w treści ugody jest wskazana tylko jedna kwota,zapisana jako wysokość przyznanego odszkodowania… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

@mariusz Jeśli w treści ugody był zapis mówiący o przyznaniu równowartości kwoty za najem samochodu za określony czas bez konieczności przedstawiania rachunków za naprawę a ugoda została podpisana, to mają zastosowanie postanowienia ugody. Jeśli nie podpisał Pan ugody, ubezpieczyciel może żądać przedstawienia rachunków za wynajem.

mariusz
Gość

Witam.
W ugodzie nie ma żadnego zapisu o samochodzie zastępczym,jest tylko zapis ogólny,że „ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić kwotę wysokości ……celem zaspokojenia wszystkich roszczeń pokrzywdzonego w związku z powstałą szkodą z dnia …….”.Nie ma tutaj wyszczególnienia co stanowi suma tej kwoty.

Urszula Borowiecka
Gość

Zasadą jest, że jeżeli ugoda została podpisana, nie można dochodzić dalszych roszczeń. W ugodzie wyrażamy zgodę na propozycję firmy ubezpieczeniowej, podpisując taki dokument ,,zrzekamy” się wszelkich roszczeń w przyszłości.

matriusz
Gość
to znaczy ze takiej ugody nie mozna wypowiedziec ???? nawet jezeli TU nie zaplacilo odszkodowania ??? bo w moim akurat przypadku wypowiedzialem ja uzasadniajac brak wyplaty srodkow , towarzystwo wypowiedzenie zaakceptowalo , a za zwrot kosztow najmu nie chca palcic bo byla ugoda ktora de facto po wypowiedzeniu stracila moc obowiazujaca , poza tym to nie sa ugody sadowe i jezeli jedna ze stron nie dotrzymuje warunkow ( w skrocie szkoda 17 01, ugoda 19.01, wypowiedzenie wypwiedzenie okolo 14.02 a wypalta z kosztorysu chyba okolo 21.03) to mozna je sobie wypowiredziec ?? pozatym sprawa i tak idzie do sadu bo… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Można odstąpić od ugody, gdy pojawią się okoliczności określone w przepisach k.c. regulujących skutki niewywiązywania się z umów wzajemnych, ewentualnie określone w zapisach samej ugody. Twierdzi Pan, że ubezpieczyciel uznał ,,rezygnację” z ugody, zatem jej zapisy przestały obowiązywać. Skoro natomiast zapisy przestały obowiązywać, ubezpieczyciel może odmówić Panu zwrotu kosztów za samochód zastępczy jeśli Pan go nie wypożyczał, tym samym jeśli nie przedstawi Pan rachunków za wypożyczenie.

mariusz
Gość

Witam.
Wszystko się zgadza jeżeli chodzi o zamknięcie dalszej drogi w kwestii roszczeń poszkodowanego,ale czy ubezpieczyciel może zażądać w tym przypadku rachunków za wynajem auta,skoro w ugodzie nic o tym nie ma,nawet wzmianki,że część kwoty stanowi rekompensatę za pojazd zastępczy?

Urszula Borowiecka
Gość

,,Zaproponowano mi poza wypłatą odszkodowaniem za szkody w mieniu,również również wypłatę kwoty stanowiącej równowartość wynajmu samochodu zastępczego za dobę,przemnożoną przez ilość dni potrzebnych do wykonania tzw.naprawy technologicznej samochodu (…) Szczegóły tej propozycji zostały omówione podczas rozmowy telefonicznej,której treść została zarejestrowana przez TU.W rozmowie z przedstawicielem” – skoro tak ustalił Pan z ubezpieczycielem, to nie powinien żądać rachunków. W razie sporu może Pan poprosić o udostępnienie nagrań telefonicznych.

marcin
Gość

Proszę podać podstawę prawną uniemożliwiającą ubezpieczycielowi wypłatę rekompensaty za samochód zastępczy w gotówce,bo czegoś nie rozumie?Jeżeli klient jest w stanie udokumentować konieczność skorzystania z takiej usługi,a ubezpieczyciel ma obowiązek pokrycia kosztów,to dlaczego nie mogą załatwić sprawy polubownie?

Urszula Borowiecka
Gość

@marcin Zapisy ugody są wiążące jeśli dojdzie do jej podpisania.

Łuki
Gość

Witam, mam pytanie czy w przypadku gdy moje auto uleglo wypadku szkodzie calkowitej a przez okres kilku miesiecy od wypadku do momentu wyplaty odszkodowania nie mialem auta zastepczego… To czy nalezy mi sie jakas rekompensata?

Urszula Borowiecka
Gość

W sytuacji, w której nie korzystał Pan z wynajmu samochodu zastępczego, nie przysługuje Panu zwrot kosztów.

Łuki
Gość

Czyli zadna rekompensata za czas ktory bylem bez auta i bez srodkow na jego zakup? Nawet gdy korzystalemz auta kogos z rodziny ale nie moze mi ta osoba wystawic faktury?

Urszula Borowiecka
Gość

Przysługiwało Panu prawo do wynajęcia samochodu, z którego Pan nie skorzystał, zatem niestety nie przysługuje Panu żadna rekompensata z tego tytułu.

mariusz
Gość

Witam.
Jestem pokrzywdzony w wyniku kolizji..W chwili zgłaszania szkody wystąpiłem z roszczeniem pokrycia kosztów samochodu zastępczego.W dalszym postępowaniu przyznano mi odszkodowanie,a na moją prośbę wskazano podmiot z którym współpracuje TU,celem wynajęcia auta.Jednocześnie otrzymałem propozycję ugody w zamian za zakończenie postępowania szkodowego w postaci wypłaty w gotówce kwoty pokrywającej ilość dni potrzebnych do tzw.naprawy technologicznej samochodu.Moje pytanie brzmi,czy mam obowiązek w takiej sytuacji przedłożyć Tu fakturę wynajmu,gdyby takie żądanie ze strony ubezpieczyciela powstało,kiedy została podpisana ugoda?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli w treści ugody był zapis mówiący o przyznaniu równowartości kwoty za najem samochodu za określony czas bez konieczności przedstawiania rachunków za naprawę a ugoda została podpisana, to mają zastosowanie postanowienia ugody. Jeśli nie podpisał Pan ugody, ubezpieczyciel może żądać przedstawienia rachunków za wynajem.

Marcin
Gość
Witam, podczas powrotu z Niemiec, gdzie pracuję i dojeżdżam moim samochodem do pracy, miałem kolizję i samochodem ciężarowym. Kierowca samochodu ciężarowego został uznany za sprawcę i ukarano go mandatem. Mój samochód został zawieziony do najbliższego serwisu Audi i tam stwierdzono iż koszty naprawy przewyższą wartość samochodu. Kolizja zgłoszona do Ubezpieczyciela sprawcy. Czekam na rzeczoznawce PZU. Jestem bez samochodu, za tydzień muszę wracać do Niemiec do pracy. Zaoferowano mi samochód zastępczy wstępnie na 7dni(tak się składa,że akurat na czas mojego pobytu w Polsce). Potrzebuję samochód na powrót do Niemiec i na dojazdy tam z miejsca zamieszkania do pracy. Teoretycznie samochód przysługuje… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Odpowiedzi na zapytanie udzieliłam na priv.

andrzej
Gość

mnialem kolizje nie ze swojej winy ,,w dn.29.03 2017, pzu ,otrzymalem auto zastepcze do 18.042017, i twierdza ze nie nalezy mni sie dlozej, uznano ,szkode calkowita, ,zanizona wartosc samochodu, zlozylem reklamacjie ,nie otrzymalem pieniedzy, i tak zostaje bez samochodu i pieniedzy , prosze o pomoc

Urszula Borowiecka
Gość

Czy otrzymał Pan kwotę bezsporną? Czy ubezpieczyciel odpowiedział na reklamację?

WIESŁAW
Gość
Miałem stłuczkę i ubezpieczyciel zamiast auta zastępczego zaproponował mi kwotę 500zł w zamian za auto zastępcze, pieniądze otrzymałem przelewem po dwóch dniach. Jednak likwidacja szkody się przeciąga ( wygląda na to , że będzie to szkoda całkowita z którą się nie zgadzam ) ponieważ mam wrażenie, że wartość auta została zaniżona , a koszt naprawy zawyżony. I w związku z tym dwa pytania: 1- czy mogę domagać się od ubezpieczyciela dopłaty do kwoty którą otrzymałem ( likwidacja trwa już dwa tygodnie i końca nie widać ) ? 2- w kosztorysie który otrzymałem od ubezpieczyciela podana są elementy do wymiany jednak… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Ubezpieczyciel musi przedstawić Panu szczegółową kalkulację szkody i udokumentować swoje stanowisko. W zaistniałej sytuacji może Pan wnioskować o przekwalifikowanie szkody całkowitej na częściową kwestionując przyjęte przez towarzystwo wartości. Zwrot kosztów za samochód zastępczy się nie należy w sytuacji, kiedy go Pan nie wypożycza, nie ponosi Pan bowiem tych kosztów.

Łukasz
Gość

Witam, mam pytanie… Moje auto zostalo zniszczone w wypadku z winny innego kierowcy… Dostalem odszkodowanie po 6 miesiacach… Przez miesiac korzystalem z wynajmu auta przez firme ubezpieczeniowa potem mi go zabrali bo powiedzieli ze nie dotarly dokumenty z policji.. I nie moga placic dluzej bez poznania sprawcy… Potem przez 3 miesiace korzystalem z auta wynajmowanego… Czy nalezy mi sie zwrot za ten okres najmu? Fakture mam tylko ze nie jest to z firmy wynajmujacej auta tylko z firmy prowadzacej inna dzialalnosc… Czy ma to znaczenie?

Urszula Borowiecka
Gość

Tak, w takiej sytuacji należy się Panu zwrot kosztów. Nie ma wymagań, że musi to być koniecznie dokument z wypożyczalni, wystarczy że udowodni Pan poniesione koszty.

Łukasz
Gość

Dziekuje za informacje… A sa jakies ramy czasowe na dostarczenie faktury do ubezpieczyciela? I czy sa jakies okolicznoaci w ktorych ubezpieczyciel moze odmowic zwrotu kosztow za wynajem auta?

Łukasz
Gość

I jeszcze jedno pytanie czy wystarczy wyslac fakture czy lepiej poprzec to jakims pismem…?

Urszula Borowiecka
Gość

Na dochodzenie roszczeń ma Pan 3 lata. Fakturę lepiej poprzeć pismem, w którym napisze Pan, że żąda zwrotu kosztów z tytułu najmu samochodu zastępczego podając okres najmu. Ubezpieczyciel odmówi zwrotu kosztów wynajmu jeżeli uzna, że są one niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione, np. w sytuacji, gdy ma Pan w garażu samochód z którego Pan nie korzysta, a mógłby Pan.

Łukasz
Gość

A jezeli jestem wspolwlascicielem auta z siostra ktora jezdzi nim do pracy to moga odmowic i wtedy nie odzyskac kosztow?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli siostra nie była brana pod uwagę podczas kalkulacji składki, ubezpieczyciel może odpowiednio podwyższyć składkę, natomiast nie może z tego tytułu odmówić zwrotu kosztów za najem.

Łukasz
Gość

Czyli to ze jestem wspolwlascicielem innego auta nie ma znaczenia jesli chodzi o zwrot kosztow wynajmu auta tak? Nalezy mi sie zwrot nawet gdy jestem wspolwlascicielem dobrze rozumiem? I to nie powod by odmowic zwrotu kosztow tak? To juz ostatnie z pytan… Bardzo dziekuje za pomoc..

Urszula Borowiecka
Gość

Fakt, że jest Pan współwłaścicielem innego samochodu mógłby spowodować odmowę zwrotu kosztów za samochód zastępczy w sytuacji, gdyby nikt z tego samochodu nie korzystał, nie byłby on potrzebny siostrze do dojazdów do pracy, stałby w garażu, bo to oznacza, że wynajem byłby ekonomicznie nieuzasadniony.

Łukasz
Gość

Rozumiem juz wszystko bardzo bardzo dziekuje za pomoc.

Łukasz
Gość

I co w przypadku gdy odmowia zwrotu kosztow…? Jakie mam szanse na zwrot kosztow?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi zwrotu kosztów, może Pan zwrócić się do Rzecznika Finansowego, a potem na drogę postępowania sądowego.

Zbigniew Adamczyk
Gość
Dzień dobry. W zeszłym tygodniu byłem uczestnikiem wypadku drogowego. Wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym świetle zostałem uderzony z lewej strony przez pojazd, który wjechał na skrzyżowanie na świetle czerwonym. Na miejsce wezwano policję. Przyjechała również karetka i straż. Nikt nie przyznawał się do winy – sprawę skierowano do Sądu o ustalenie sprawcy. Osobiście jestem przekonany o winie drugiego kierowcy, gdyż przypadkowy świadek zdarzenia wjechał na skrzyżowanie za mną i potwierdza iż było światło zielone. Moje pytanie jest następujące: Wynająłem pojazd zastępczy i zdaję sobie sprawę, że ustalenie sprawcy może trwać długo (nawet kilka miesięcy). Czy w przypadku gdy Sąd uzna… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Ubezpieczyciel na własną rękę powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne i zająć stanowisko w sprawie w terminie 30 dni, nie może biernie oczekiwać na wynik postępowania sądowego. Jeżeli jednak towarzystwo ubezpieczeniowe nie ustali we własnym zakresie sprawcy i weźmie pod uwagę ustalenia sądu, co do zasady, zobowiązane będzie zwrócić Panu jako poszkodowanemu koszty najmu samochodu zastępczego za czas, kiedy nie mógł Pan korzystać ze swojego samochodu.

Dariusz
Gość
Witam. Wlasnie tocze spor z ubezpieczycielem i nie wierze ze to sie dzieje naprawde. Na drugi dzien po szkodzie zadzwonilem do TU sprawcy ( niegrozna kolizja ) , zglosilem sprawe , zapytalem o samochod zastepczy. Uslyszalem ze ktos do mnie oddzwoni , oczywiscie nie oddzwonil. Zadzwonilem kolejny raz i uslyszalem ze nie moga zaproponowac mi autka tej samej klasy i zebym sobie sam cos poszukal, podali tez limit dzienny , 270 zlotowek w ktory to limicie mozna sie zmiescic z autkiem klasy sredniej , ja mam autko klasy najwyzszej . Znalazlem jednak wypozyczalnie ktora w tej cenie samochod mi wypozyczyla.… Więcej »
Kamila
Gość
Witam serdecznie. Chyba już tylko tutaj ktoś może mi pomóc bądź doradzić. A mianowicie 08.03.2017r. mąż miał kolizję nie ze swojej winy. Tegobsamego dnia zgłosiłam szkodę do ubezpieczalni sprawcy prosząc również o samochód zastępczy. Następnegondnia auto stało już pid moim domem. Po paru dniach przyjechal rzeczoznawca i oszacował auto i z jego analiz wyszła szkoda całkowita o czym zaważyło prawie 4 tys zł. 13.08.2017r. otrzymałam meilowo kosztorys i wycenę na szkodę całkowitą. Jednak rzeczoznawca popełnił błąd i nie policzył całego wyposażenia dodatkowego mojego samochodu o czym poinformowałam ubezpieczalnię 14.03.2017r. a dodładnie opiekuna mojej sprawy oraz bezpośrednio pisząc na adres kontaktowy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

W ramach OC sprawcy samochód zastępczy przysługuje Pani do dnia naprawienia szkody, czyli do dnia wypłaty odszkodowania, tak więc proszę odwołać się do ubezpieczyciela. Proszę zaznaczyć, że chce Pani samochód w ramach OC sprawcy, a nie w ramach assistance.

Kamila
Gość

No niestety PZU nadal odmawia samochodu zastępczego tłumacząc się i zasłaniając swoimi wewnętrznymi procedurami. Czym bądź kim można argumentować swoją prośbę? Samochód mi zabrali w tym momencie oczywiście pieniędzy też jeszcze nie wypłacili.

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry, proszę napisać odwołanie do ubezpieczyciela podpierając się argumentacją zawartą w powyższym tekście. Jeśli to nie poskutkuje, proszę zwrócić się do Rzecznika Finansowego z wnioskiem o podjęcie działań w Pani sprawie.

Brygida
Gość

Witam. 2 tygodnie temu mialam stluczke, odszkodowanie z OC sprawcy juz otrzymalam /szkoda calkowita/ ale okazalo sie , ze naprawa bedzie trwala 2 tygodnie.
Samochod jest mi potrzebny do pracy. Czy moge otrzymac samochod zastepczy z OC sprawcy na czas naprawy ?. Mam jeszcze drugie auto zarejestrowane na mnie ale nie moge z niego korzystac, gdyz 2 lata temu pozyczylam je synowi , ktory z niego korzysta. Na dodatek syn mieszka w innej miejscowosci. Czy w tej sytuacji mam szanse na otrzymanie auta zastepczego z OC sprawcy ?

Urszula Borowiecka
Gość

Rozumiem, że otrzymała Pani kwotę bezsporną i dochodzi zwrotu za naprawę samochodu? Że nie zgadza się Pani ze szkodą całkowitą?

Brygida
Gość

Chodzi mi o to, ze jezeli mam drugi samochod to czy dostane auto zastepcze z OC sprawcy. Ze szkoda calkowita sie zgodzilam chociaz mi zanizyli wartosc auta przed kolizja

Urszula Borowiecka
Gość

Skoro zgodziła się Pani na szkodę całkowitą, otrzymała Pani odszkodowanie, sprawa z ubezpieczycielem jest już zamknięta, a samochód naprawia Pani na własną rękę, to nie przysługuje Pani samochód zastępczy.

Brygida
Gość

Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedż

Łukasz
Gość

Witam serdecznie Pani Kamilo. Przeanalizowałem Pani problem – jestem w stanie podpowiedzieć kilka ważnych kwestii w przedmiotowym temacie. Prosiłbym o kontakt z opisem aktualnego stanu sprawy na mojego maila prywatnego: [email protected]. Spróbuję Pani podpowiedzieć oraz wskazać jak wybrnąć z tej sytuacji. Pozdrawiam: Łukasz.

Karolina
Gość
Mój samochód już 30 dni stoi w autoryzowanym serwisie renault warszawa (stłuczka nie z mojej winy), bo czekają na tylną klapę, której nomen omen do dzisiejszego dnia nie ma, dostałam na ten okres samochód zastępczy an koszt ubezpieczyciela sprawcy. W poniedziałek wyjechałam 300 km za warszawę do domu rodzinnego, a we wtorek dostałam informację, że w środę mam oddać samochód zastępczy bez możliwości przedłużenia najmu.. Wracam do stolicy dopiero w sobotę, PZU oznajmiło, że ja będę pokrywać koszt najmu za te dodatkowe dni. Najem zakończono, ponieważ w warsztat przekazał PZU informację, że mogą wydać mi samochód nienaprawiony, bo jest zdatny… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Zasadą jest, że samochód zastępczy należy się osobie poszkodowanej do momentu, kiedy będzie mogła użytkować swój pojazd. Użytkowany pojazd powinien natomiast zostać przywrócony do stanu sprzed wypadku. W zaistniałej sytuacji zatem, w mojej ocenie, ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty za najem do momentu naprawienia szkody.

Władysław
Gość

Witam,
Miałem wynajęty samochód zastępczy z OC sprawcy. Podczas wynajmu zgodziłem się na zakup pakietu dobrowolnego ubezpieczenia zastępczego samochodu – 40zł/dzień, ponieważ bez tego pakietu uszkodzenie samochodu (każdorazowa szkoda) z przyczyn leżących po stronie najemcy wynosi 1000 zł. Zapłaciłem lącznie 400 zł za ten pakiet. Czy należy mi zwrot kosztów za ten pakiet skoro on był niby „dobrowolny”?

Urszula Borowiecka
Gość

W mojej ocenie, skoro było to dobrowolne ubezpieczenie, zwrot za taki pakiet się nie należy.

Hubert
Gość
Witam. Miałem kolizję z nie mojej winy. Samochód zastępczy dostałem (raczej klasa niżej, ale to już mały problem). I teraz sprawa wygląda tak. Mam szkodę całkowitą. Dostanę mniej więcej połowę wartości samochodu w gotówce, a resztę jak PZU pozbędzie się wraku. Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na przelew i czeka mnie jeszcze sprzedaż uszkodzonego samochodu. PZU poinformowało mnie, że oni mogą wynajmować mi samochód przez 7 dni od daty określenia szkody całkowitej. Do jutra mam zdać samochód. Co w tej sytuacji mam zrobić? Ugadać się z firmą, która mi obecnie wynajmuje samochód (jest to firma wskazana przez PZU), wynająć na… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Prawo najmu samochodu zastępczego przysługuje Panu do momentu wypłaty pełnej kwoty odszkodowania, czyli do momentu, kiedy ubezpieczyciel pozbędzie się wraku. Najważniejszą kwestią jest, aby posiadał Pan dokument potwierdzający koszty jakie poniósł Pan na wynajem samochodu. Kwestia firmy, z której wypożyczy Pan samochód ma tutaj drugorzędne znaczenie. Może Pan postąpić według własnego uznania.

Henryk
Gość

Wypożyczyłem auto,a teraz mam problem z oddaniem,bo wypożyczalnia twierdzi że nie otrzymała jeszcze dokumentacji od ubezpieczyciela i dlatego nie może przyjąć samochodu ,ale ja kupiłem już sobie inne auto i teraz mam wynajęte oraz swoje auto na stanie

Urszula Borowiecka
Gość

O zaistniałej sytuacji proszę poinformować ubezpieczyciela.

Tomek
Gość

Witam,
07.02.2017r miałem stłuczkę. Tego samego dnia zgłosiłem ten fakt do swojej ubezpieczalni (sprawca nie posiadał OC) i skontaktowałem się z wypożyczalnią poleconą przez znajomego. Na drugi dzień otrzymałem auto oraz podpisałem dokumenty cesji wierzytelności oraz umowę najmu.
2 dni temu otrzymałem wycenę. Ile czasu mogę używać samochód zastępczy?
Auto będę chciał naprawić bezgotówkowo (zaproponowano mi 40% kosztów naprawy) i wiem, że trochę czasu to potrwa ponieważ są problemy z częściami zamiennymi – Saab 9-3II po lifcie.

Urszula Borowiecka
Gość

Z samochodu zastępczego może Pan korzystać przez okres naprawy, czyli do momentu, kiedy odzyska Pan swój samochód. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego ,,Świadczenie zakładu ubezpieczeń powinno obejmować zwrot poniesiony chwydatków za czas najmu pojazdu zastępczego niezbędny do naprawy uszkodzonego pojazdu albo zakupu przez uprawnionego nowego pojazdu w konkretnym stanie faktycznym. Zakład ubezpieczeń nie powinien wyznaczać automatycznie zakresu czasowego odpowiedzialności z tytułu kosztów najmu pojazdu zastępczego, w szczególności ograniczać tego zakresu czasowego do tzw. czasu technologicznej naprawy (obejmującego wyłącznie teoretycznie
przyjętą sumę roboczogodzin potrzebną do naprawy pojazdu) przy pominięciu innych
obiektywnych czynników, wpływających na okres niemożności korzystania z własnego
pojazdu przez uprawnionego”.
Pozdrawiam

wpDiscuz