Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Samochód zastępczy z OC sprawcy - 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć
mfind.pl

Batalie o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego osoby poszkodowane toczą z ubezpieczycielami od lat. Ci ostatni jeszcze niedawno masowo odmawiali wypłaty pieniędzy. Najczęściej przekonywali, że poszkodowany nie używał auta do celów zarobkowych, albo mógł równie dobrze poruszać się komunikacją miejską. Przełomem okazał się dopiero wyrok Sądu Najwyższego z listopada 2011 roku. Sędziowie uznali, że zwrotu kosztów najmu należy się w większości przypadków, w których wcześniej odsyłano poszkodowanych z kwitkiem.

1. Nie dostaniesz pieniędzy NA, ale ZA samochód zastępczy

Sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie jest szkodą majątkową – uznał SN. Oznacza to, że poszkodowany nie może domagać się pieniędzy, za które mógłby wynająć samochód zastępczy. Dopiero sam najem staje się taką szkodą, za którą zakład ubezpieczyciel zwraca pieniądze. Przy czym wydatki poniesione na wynajem, jak mówią przepisy, powinny być „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Co to oznacza? Warto tu w całości przytoczyć wyjaśnienie Rzecznika Ubezpieczonych (dziś jest to Rzecznik Finansowy), opublikowane tuż po ogłoszeniu wyroku SN:

Jeżeli poszkodowany wskutek czynu niedozwolonego utracił możliwość korzystania z rzeczy, nie posiadając innego, wolnego i nadającego się do wykorzystania pojazdu mechanicznego, wynajmie pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie, według stawki czynszu najmu obowiązującej na lokalnym rynku i będzie korzystał z przedmiotu najmu w okresie naprawy pojazdu mechanicznego lub w okresie niezbędnym do zakupu innego pojazdu, to koszty poniesione z powyższego z tytułu będą mogły być kwalifikowane jako wydatki celowe i ekonomicznie  uzasadnione.

Wynajęcie droższego samochodu, albo na dłuższy czas niż trwałaby naprawa uszkodzonego pojazdu może zostać zakwestionowane przez zakład ubezpieczeń.

2. Dostęp do komunikacji publicznej nie wyklucza prawa do samochodu zastępczego

Warto jednak zwrócić uwagę, że o zwrot kosztów wynajmu możesz wystąpić tylko wtedy, gdy nie masz innego samochodu – takiego, który na czas naprawy uszkodzonego auta, mógłby pełnić funkcję pojazdu zastępczego. W grę nie wchodzą natomiast środki komunikacji publicznej. Sędziowie uznali, że samochód jest dzisiaj standardem i nie da się go zastąpić tramwajem, autobusem ani metrem, nawet jeśli komunikacja miejska byłaby szybsza i wygodniejsza – dlatego ubezpieczyciel nie powinien pytać, czy w Twojej okolicy jeżdżą autobusy i tramwaje, skoro dotychczas regularnie przemieszczałeś się samochodem.

Ubezpieczyciela nie powinno też interesować, czy prowadzisz działalność gospodarczą – osoby fizyczne również mogą otrzymać zwrot kosztów najmu auta zastępczego z polisy OC sprawcy.

Komisja Nadzoru Finansowego w obowiązujących wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych zaleca, aby ubezpieczyciele indywidualnie rozpatrywali każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Czytaj także: Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

3. Auto zastępcze: z wypożyczalni, z warsztatu, od ubezpieczyciela

Co powinieneś  więc zrobić w przypadku szkody, która na pewien czas uniemożliwi korzystanie z auta? Możesz zgłosić się do wypożyczalni po samochód podobnej klasy. Warto dokładnie przestudiować cennik. Ubezpieczyciel nie zwróci wszystkich kosztów najmu, jeżeli wybierzesz drogą wypożyczalnię ze znacznie wyższymi stawkami od przeciętnie obowiązujących w twoim mieście. Dlatego wcześniej lepiej zapytać zakład ubezpieczeniowy o warunki zwrotu kosztów najmu. Teoretycznie najlepsza dla poszkodowanego jest pełna jasność, czyli sytuacja, w której ubezpieczyciel informuje z góry, jakie stawki za wynajem będzie honorować. Te jednak są dość niskie. Z tego powodu do Rzecznika Finansowego każdego dnia wpływają skargi na sposób rozliczania najmu.

Również warsztaty naprawcze często oferują swoim klientom auta zastępcze.

Może się zdarzyć, że pierwszą ofertę wynajmu samochodu usłyszysz od samego ubezpieczyciela w momencie zgłaszania szkody. Niektóre firmy dysponują własną flotą samochodów zastępczych. Lider rynku, PZU chwali się na przykład ofertą pojazdów hybrydowych. Inne podpisały umowy z lokalnymi wypożyczalniami, niestety często najtańszymi na rynku. Wiele osób nie chce korzystać z takich firm, co jest przyczyną sporów.

Zakłady ubezpieczeniowe mają różne sposoby na obniżenie kosztów. Warto pamiętać, że przypadek każdej osoby rozpatrywany jest indywidualnie. Ubezpieczyciel może na przykład zastosować swoisty rodzaj amortyzacji, to znaczy uznać, że podczas korzystania z auta zastępczego nie zużywałeś swojego samochodu i obniżyć wypłatę o kwotę, jaką zaoszczędziłeś na eksploatacji własnego pojazdu. Ma do tego prawo.

4. Powinieneś zbierać dowody na czas najmu

Drugim najczęstszym problemem, na który skarżą się poszkodowani, jest czas najmu. Ubezpieczyciele dążą do skracania okresu, za który potem oddadzą pieniądze. Warto jest więc uzbroić się w plik dokumentów.

„W przypadku szkody częściowej skutecznym środkiem jest przedstawienie dokładnego przebiegu jej likwidacji, szczególnie jeśli ubezpieczyciel prowadził likwidację opieszale, np. z opóźnieniem akceptował kosztorys naprawy – radzi Joanna Szczepańska z Biura Rzecznika Finansowego. Przy szkodzie całkowitej warto z kolei powołać się na datę wypłaty odszkodowania. W sumie do Rzecznika w trzech pierwszych kwartałach tego roku wpłynęło 430 skarg na praktyki firm ubezpieczeniowych, związane z najmem pojazdu zastępczego. To o ponad 130 mniej, niż w tym samym okresie  w 2014 r.

Korzystanie z samochodów zastępczych po kolizji drogowej staje się w Polsce standardem. Tym bardziej, że wynajęcie takiego auta obciąża polisę OC sprawcy kolizji. Poszkodowani coraz częściej są świadomi swoich praw, zwłaszcza dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego sprzed kilku lat i zupełnie świeżym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego, która przypomniała że samochód zastępczy należy się bez względu na charakter korzystania z niego i ewentualną możliwość przesiadki do komunikacji miejskiej. 

Czytaj także: Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Podsumowanie

 • Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy prywatnie.
 • Autobus czy tramwaj nie może zastąpić auta zastępczego, natomiast jeśli masz drugi samochód, ubezpieczyciel sprawcy może ci nie zwrócić kosztów najmu.
 • Zapytaj ubezpieczyciela o stawki, które zastosuje przy zwrocie kosztów, aby nie dopłacać za najem z własnej kieszeni.
 • Przygotuj pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

56 komentarzy do "Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Mariusz Standurski
Gość

Bardzo się cieszę, że w końcu skończyły się czasy, w których otrzymanie pojazdu zastępczego było jakimś luksusem dla wybrańców. Przecież do pracy, z dziećmi gdzieś itp trzeba dojechać. Sam miałem taką sytuację już raz gdy po prostu podszedłem do pierwszej lepszej wypożyczalni wziąłem samochód trochę nawet lepszej klasy, bo taki był i tyle. [reklama] sama sobie załatwiła te wszystkie formalności, a ja poczułem się w końcu jak porządny klient kupując to OC 15 rok z rzędu.

[reklama]
Gość

Warto skorzystać z wypożyczalni, która załatwi wszystkie formalności – bezpłatnie z OC sprawcy.

Marcin
Gość

Panek?

Daw.
Gość

A co jesli do kolizji doszlo w Czechach czeski ubezpieczyciel zgodził sie wypłacić odszkodowania tylko za technologiczny czas naprawy tj.4 dni a w rzeczywistości auto stało w serwisie 24 dni.w serwisie polecanym przez ubezpieczyciela. Polskim korespondentem z czeskim ubezpieczycielem jest PZU . Czy maja do tego prawo.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

o jakim rodzaju odszkodowania Pan wspomniał ? Jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą i udowodni poniesioną stratę finansową, w skutek nieposiadania w tym momencie auta, to takie odszkodowanie się Panu należy.

Pozdrawiam

Daw
Gość

Źle sie wyraziłem. Zwrotu poniesionych kosztow za pojazd zastepczy. Auta używam do dojazdu do pracy. Jak wspomnialem zgodzili sie na poniesienie kosztow wypożyczenia pojazdu zastepczego za 4 dni tj.technologiczny czas naprawy. Auto naprawiane w serwisie rekomendowanym przez Pzu.(czas pobytu w serwisie 24 dni robocze.)faktura za 24 dni wypożyczania.
Uslyszalem od ubezpieczyciela sprawczyni kolizji ze tak mówi Czeskie prawo i ono mnie obowiązuje bo do kolizji doszło na terenie Czech. Nie posiadam Autocasco wiec zostalem z problemem sam. Czy ubezpieczyciel ma to tego prawo by wyplacic tylko za te 4 dni.

Pozdrawiam dziękuję za pomoc.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

według Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych zakres i wysokość odszkodowania są uzależnione od przepisów obowiązujących w państwie wypadku, ale proponowałbym poprosić ich bezpośrednio o interpretację refundacji kosztów pojazdu zastępczego, tak jak w Pana przypadku. Podsyłam Panu link do strony PBUK – kontakt do PBUK.

Pozdrawiam

Daw.
Gość

Odpowiedź PBUK

W przedstawionej sytuacji pozostaje jedynie droga sądowa. Jeżeli reprezentant do spraw roszczeń wyznaczony przez zagranicznego ubezpieczyciela OC uzasadnił przedstawioną propozycję, a wszystko wskazuje, że to zrobił, przepisy nie przewidują innej drogi dochodzenia roszczenia.

Pozdrawiam dziękuję za zainteresowanie moją sprawą.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Może Pan jeszcze spróbować zgłosić się do polskiego przedstawiciela z wnioskiem o refundację kosztów najmu pojazdu zastępczego, przedstawiając chronologicznie bieg zdarzeń i odpowiednio argumentując konieczność najmu pojazdu np. w oparciu również o interpretacje Rzecznika Finansowego ( link ).

Pozdrawiam

Adrian
Gość

Witam chcę wynająć samochód na własną rękę, szkoda z OC sprawcy samochód klasa D.
Propozycja z firmy ubezpieczeniowej 135zł BRUTTO za dobę! jest to cena stanowczo zaniżona, Pani podała kilka wypożyczalni, z usług których sami korzystają. Na stronach www tych firm, znalazłem oferty na 200-250 zł NETTO za dobę + rozmaite opłaty przygotowawcze itp.
Jak się można do tego odnieść? jak walczyć o refundację pełnej realnej kwoty, a nie zaniżonej? proszę o pomoc 😉

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która współpracuje z ubezpieczycielem sprawcy i podanie numeru szkody z OC. Wypożyczalnia wtedy domawia już wszystko z ubezpieczycielem, a Pan ma samochód 🙂 Bardzo często działanie bezpośrednio przez ubezpieczyciela wydłuża czas oczekiwania na auto.

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Dzień Dobry,

może Pan rozwinąć sformułowanie: „Bardzo często działanie bezpośrednio przez ubezpieczyciela wydłuża czas oczekiwania na auto.”

dlaczego tak wg Pana jest?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

złożoność firmy ubezpieczeniowej i jej struktury nie skraca czasu oczekiwania, wręcz go wydłuża. Nie jest tak absolutnie we wszystkich przypadkach, jednak przy znalezieniu wypożyczalni współpracującej z ubezpieczycielem sprawcy, wielce prawdopodobnym jest, że otrzymamy auto jeszcze tego samego dnia.

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Czyli poleca Pan raczej skorzystanie z wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela?

Łukasz
Gość

W skrócie … sam wybierałem warsztat naprawczy swojej szkody 2-3 dni od szkody, wziąłem samochód od ubezpieczyciela i teraz ciągle mi dzwonią, żebym oddał samochód, jak naprawa mojego nie dobiegła jeszcze końca. Mój samochód będzie dopiero za 2-3 tygodnie. Jak argumentować dalsze wypożyczenie samochodu. Ubezpieczyciel twierdzi, że technologiczny czas naprawy minął. Wspomnę tylko, że mój samochód jest uszkodzony w znacznym stopniu i nie jest zbyt popularnym modelem. Warsztat mówi, że robią co mogą …

Pozdrawiam
Ł.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

rozumiem, że wyboru warsztatu dokonał Pan sam ? Gdyby to był warsztat współpracujący z ubezpieczycielem, to można by tutaj szukać zasadności pozostawienia Panu pojazdu zastępczego do końca naprawy Pana auta, natomiast w opóźnieniu naprawy pojazdu nie ma tu winy firmy ubezpieczeniowej, dlatego też ciężko o jakąkolwiek argumentację. Może Pan próbować porozumieć się w tej sprawie z serwisem, w którym dokonywana jest naprawa.

Paweł
Gość

Czy mogę wynająć auto z OC sprawcy, jeśli w domu jest auto – żon, chociaż ona także potrzebuje swoje auto

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

oczywiście, że może Pan ubiegać się o pojazd zastępczy, jeśli pojazd należał do Pana.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Wszystko pięknie to wygląda ale dostałem technologiczny czas naprawy 3 dni a auto dopiero co dotarło do warsztatu – czas na ocenę szkód, sprowadzenie części, kolejkę do naprawy i właściwą naprawę wyniesie znacznie ponad 3 tygodnie.
Nie wiem kto wymyślił ten, tak bardzo oderwany od realiów szkody, technologiczny czas naprawy.
Samochód powinien mi przysługiwać od dnia szkody do momentu jej likwidacji, czy to naprawy auta czy wypłaty pieniędzy przy całkowitej szkodzie.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

proszę opisać sytuację ubezpieczycielowi, wraz z załączeniem potwierdzenia z serwisu/warsztatu, powinien to uwzględnić.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Już próbowałem to zrobić, konsultantka powiedziała, że nie i już (czyli max 3 dni). Mogę o to jakoś zawalczyć czy jestem na przegranej pozycji ?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

zostaje jedynie opłacenie na własny rachunek, zatrzymanie potwierdzenia płatności i przedstawienie tego ubezpieczycielowi przy okazji odwoływania się od decyzji w celu refundacji kosztów.

Pozdrawiam

pawel
Gość

witam.moja dziewczyna na chwile obecna porusza sie autem zastepczym i tu mam pytanko czy ja tez moge sie nim poruszac czy tylko osoba dla ktorej te auto zastepcze przysluguje?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

wszystko zależy od warunków umowy podpisanej z wypożyczalnią/ubezpieczycielem. Ewentualnie można dopytać wypożyczalnie, która użyczyła auto.

Pozdrawiam

Mateusz
Gość

Mam pytanie, parę dni temu miałem kolizję przy której auto sprawcy nie zostało uszkodzone. A dokładniej wymusił pierwszeństwo na łuku na drodze szybkiego ruchu w skutek czego wpadłem w poślizg i uderzyłem tyłem samochodu w bandę. Ale sprawca się zatrzymał i spisał ze mną oświadczenie.
Zgłaszając szkodę w ubezpieczalni Pani powiedziała mi że nie mogą mi dać samochodu zastępczego, ponieważ nie posiadałem kontaktu fizycznego z autem sprawcy kolizji. Czy ubezpieczalnia ma prawo mi nie udzielić pojazdu??

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

według mojej wiedzy brak kontaktu fizycznego z autem sprawcy nie jest podstawą do odmowy udzielenia auta zastępczego. Sprawca jest winny tak samo, jak osoba, która w kogoś uderzy swoim autem. W związku z tym proponuję sprawdzić sieć wypożyczalni współpracujących z ubezpieczycielem i zrobić to bezpośrednio przez wypożyczalnię, która fakt udostępnienia auta przekaże ubezpieczycielowi i wszystko będzie się zgadzać.

Pozdrawiam

Mag
Gość

Witam,
Jaki wpływ na czas wynajmu samochodu ma przesłanie przez ubezpieczyciela decyzji o przyznaniu odszkodowania z oc sprawcy?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

ubezpieczyciel zazwyczaj dużo wcześniej podejmuje decyzję o przyznaniu pojazdu zastępczego na określony czas. Jeśli po drodze jednak okazuje się, że np. czas naprawy się wydłuży, a pojazd zastępczy trzeba oddać, to odpowiednia argumentacja + podparcie się orzecznictwem sądowym powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

Pozdrawiam

Jacek
Gość

Witam, czy mogę wynająć auto z OC sprawcy, jeśli w garażu mam drugie auto uszkodzone i nie nadające się do jazdy (ślizga się sprzęgło) ??

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

może Pan się ubiegać o wynajem z OC sprawcy. Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do wypożyczali współpracującej z ubezpieczycielem sprawcy, oni kontaktują się z firmą ubezpieczeniową i otrzymuje Pan auto.

Pozdrawiam

Łukasz
Gość
Witam serdecznie. Po kolizji, w której uczestniczyłem jako poszkodowany skorzystałem z przysługującego mi prawa do pojazdu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia. Oczywiście firma podstawiła mi pojazd zastępczy na miejsce zdarzenia (podpisałem cesję wierzytelności, umowę najmu, oraz częściowo protokół zdawczo-odbiorczy), a mój uszkodzony na lawecie na mój wniosek pod mój dom. Chciałem aby rzeczoznawca wycenił szkodę, dzięki czemu wówczas mogłem podjąć decyzję co robić dalej. Oczywiście zaraz po zdarzeniu zgłosiłem szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, a numer szkody i numer polisy przekazałem jako uzupełnienie firmie która mi wynajęła pojazd. Jako że wycena była „śmieszna” w stosunku do uszkodzenia postanowiłem oddać samochód do… Więcej »
Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

firma nie dokonuje tych działań bezinteresownie, każda z tych czynności zostanie uzasadniona przed ubezpieczycielem i zażąda od niego refundacji poniesionych kosztów.

Pozdrawiam

Michał
Gość

Witam. Jestem poszkodowanym w kolizji. Ubezpieczyciel sprawcy uznał jego winę i przyznał, że mi przysługuje auto zastępcze. Niestety oferuje samochody od wypożyczalni, w których są wkłady własne i nie chce ponieść kosztu doubezpieczenia. Jakim tytułem mam ponosić ryzyko uszkodzenia samochodu zastępczego z winy nieznanego sprawcy? Czy w tej sytuacji mam prawo domagać się pełnego ubezpieczenia samochodu zastępczego?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

w tej sytuacji proszę się zgłosić do innej wypożyczalni, współpracującej z ubezpieczycielem sprawcy(można sprawdzić) i bezpośrednio podjąć wynajem auta na warunkach, które będą dla Pana komfortowe.

Pozdrawiam

Channel
Gość

Wszystko ładnie Pan opisuje a co Pan powie na to: 3 lata temu wynajmowałem auto z wypożyczalni,byłem poszkodowany, wypożyczalnia miała wszelkie prawa (cesję itd. itp.) odzyskać pieniądze za wynajem z ubezpieczalni i nagle niespodziewanie zwróciła się do mnie o zwrot kasy ponieważ nie potrafi sobie poradzić z odzyskaniem pieniędzy z ubezpieczalni. Mało tego straszy ta firma mnie sądem. Co w takim przypadku? Dodam, że nie jestem jedyny oszukany przez tą firmę.

Urszula Borowiecka
Ekspert

W takiej sytuacji firma ma prawo wystąpić do Pana z roszczeniem, bo to na Pana rzecz samochód został wypożyczony. Pan może natomiast zwrócić się z roszczeniem bezpośrednio do ubezpieczyciela. Pan jest poszkodowanym i to Panu należy się zwrot wszelkich kosztów poniesionych na skutek zaistniałego zdarzenia.

Ewa
Gość

Witam, czy w przypadku gdy doszło do szkody całkowitej pojazdu, którego byłam kierowcą, ubezpieczalnia sprawcy ma obowiązek zapewnić mi samochód zastępczy do dnia wypłaty odszkodowania? Czy do momentu określenia kwoty przysługującego mi według ich opinii odszkodowania? Różnica pomiędzy terminami wynosi 10 dni i nie wiem czy na podstawie obowiązującego prawa, mam prawo obciążyć firmę ubezpieczeniową kosztami wynajmu auta zastępczego za okres do dnia kiedy odszkodowanie wpłynęło fizycznie na moje konto.

Urszula Borowiecka
Ekspert

Tak, w przypadku szkody całkowitej ubezpieczyciel powinien zwrócić Pani koszty za wynajem do dnia zwrotu pieniędzy na Pani konto.

Anna
Gość

Witam, z jakiego przepisu prawnego można skorzystać by to potwierdzić?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Może Pani skorzystać z art. 361 k.c. i 363 k.c.

Tomek
Gość

Witam,
07.02.2017r miałem stłuczkę. Tego samego dnia zgłosiłem ten fakt do swojej ubezpieczalni (sprawca nie posiadał OC) i skontaktowałem się z wypożyczalnią poleconą przez znajomego. Na drugi dzień otrzymałem auto oraz podpisałem dokumenty cesji wierzytelności oraz umowę najmu.
2 dni temu otrzymałem wycenę. Ile czasu mogę używać samochód zastępczy?
Auto będę chciał naprawić bezgotówkowo (zaproponowano mi 40% kosztów naprawy) i wiem, że trochę czasu to potrwa ponieważ są problemy z częściami zamiennymi – Saab 9-3II po lifcie.

Urszula Borowiecka
Ekspert

Z samochodu zastępczego może Pan korzystać przez okres naprawy, czyli do momentu, kiedy odzyska Pan swój samochód. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego ,,Świadczenie zakładu ubezpieczeń powinno obejmować zwrot poniesiony chwydatków za czas najmu pojazdu zastępczego niezbędny do naprawy uszkodzonego pojazdu albo zakupu przez uprawnionego nowego pojazdu w konkretnym stanie faktycznym. Zakład ubezpieczeń nie powinien wyznaczać automatycznie zakresu czasowego odpowiedzialności z tytułu kosztów najmu pojazdu zastępczego, w szczególności ograniczać tego zakresu czasowego do tzw. czasu technologicznej naprawy (obejmującego wyłącznie teoretycznie
przyjętą sumę roboczogodzin potrzebną do naprawy pojazdu) przy pominięciu innych
obiektywnych czynników, wpływających na okres niemożności korzystania z własnego
pojazdu przez uprawnionego”.
Pozdrawiam

Henryk
Gość

Wypożyczyłem auto,a teraz mam problem z oddaniem,bo wypożyczalnia twierdzi że nie otrzymała jeszcze dokumentacji od ubezpieczyciela i dlatego nie może przyjąć samochodu ,ale ja kupiłem już sobie inne auto i teraz mam wynajęte oraz swoje auto na stanie

Urszula Borowiecka
Ekspert

O zaistniałej sytuacji proszę poinformować ubezpieczyciela.

Hubert
Gość
Witam. Miałem kolizję z nie mojej winy. Samochód zastępczy dostałem (raczej klasa niżej, ale to już mały problem). I teraz sprawa wygląda tak. Mam szkodę całkowitą. Dostanę mniej więcej połowę wartości samochodu w gotówce, a resztę jak PZU pozbędzie się wraku. Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na przelew i czeka mnie jeszcze sprzedaż uszkodzonego samochodu. PZU poinformowało mnie, że oni mogą wynajmować mi samochód przez 7 dni od daty określenia szkody całkowitej. Do jutra mam zdać samochód. Co w tej sytuacji mam zrobić? Ugadać się z firmą, która mi obecnie wynajmuje samochód (jest to firma wskazana przez PZU), wynająć na… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

Prawo najmu samochodu zastępczego przysługuje Panu do momentu wypłaty pełnej kwoty odszkodowania, czyli do momentu, kiedy ubezpieczyciel pozbędzie się wraku. Najważniejszą kwestią jest, aby posiadał Pan dokument potwierdzający koszty jakie poniósł Pan na wynajem samochodu. Kwestia firmy, z której wypożyczy Pan samochód ma tutaj drugorzędne znaczenie. Może Pan postąpić według własnego uznania.

Władysław
Gość

Witam,
Miałem wynajęty samochód zastępczy z OC sprawcy. Podczas wynajmu zgodziłem się na zakup pakietu dobrowolnego ubezpieczenia zastępczego samochodu – 40zł/dzień, ponieważ bez tego pakietu uszkodzenie samochodu (każdorazowa szkoda) z przyczyn leżących po stronie najemcy wynosi 1000 zł. Zapłaciłem lącznie 400 zł za ten pakiet. Czy należy mi zwrot kosztów za ten pakiet skoro on był niby „dobrowolny”?

Urszula Borowiecka
Ekspert

W mojej ocenie, skoro było to dobrowolne ubezpieczenie, zwrot za taki pakiet się nie należy.

Karolina
Gość
Mój samochód już 30 dni stoi w autoryzowanym serwisie renault warszawa (stłuczka nie z mojej winy), bo czekają na tylną klapę, której nomen omen do dzisiejszego dnia nie ma, dostałam na ten okres samochód zastępczy an koszt ubezpieczyciela sprawcy. W poniedziałek wyjechałam 300 km za warszawę do domu rodzinnego, a we wtorek dostałam informację, że w środę mam oddać samochód zastępczy bez możliwości przedłużenia najmu.. Wracam do stolicy dopiero w sobotę, PZU oznajmiło, że ja będę pokrywać koszt najmu za te dodatkowe dni. Najem zakończono, ponieważ w warsztat przekazał PZU informację, że mogą wydać mi samochód nienaprawiony, bo jest zdatny… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

Zasadą jest, że samochód zastępczy należy się osobie poszkodowanej do momentu, kiedy będzie mogła użytkować swój pojazd. Użytkowany pojazd powinien natomiast zostać przywrócony do stanu sprzed wypadku. W zaistniałej sytuacji zatem, w mojej ocenie, ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty za najem do momentu naprawienia szkody.

Kamila
Gość
Witam serdecznie. Chyba już tylko tutaj ktoś może mi pomóc bądź doradzić. A mianowicie 08.03.2017r. mąż miał kolizję nie ze swojej winy. Tegobsamego dnia zgłosiłam szkodę do ubezpieczalni sprawcy prosząc również o samochód zastępczy. Następnegondnia auto stało już pid moim domem. Po paru dniach przyjechal rzeczoznawca i oszacował auto i z jego analiz wyszła szkoda całkowita o czym zaważyło prawie 4 tys zł. 13.08.2017r. otrzymałam meilowo kosztorys i wycenę na szkodę całkowitą. Jednak rzeczoznawca popełnił błąd i nie policzył całego wyposażenia dodatkowego mojego samochodu o czym poinformowałam ubezpieczalnię 14.03.2017r. a dodładnie opiekuna mojej sprawy oraz bezpośrednio pisząc na adres kontaktowy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

W ramach OC sprawcy samochód zastępczy przysługuje Pani do dnia naprawienia szkody, czyli do dnia wypłaty odszkodowania, tak więc proszę odwołać się do ubezpieczyciela. Proszę zaznaczyć, że chce Pani samochód w ramach OC sprawcy, a nie w ramach assistance.

Kamila
Gość

No niestety PZU nadal odmawia samochodu zastępczego tłumacząc się i zasłaniając swoimi wewnętrznymi procedurami. Czym bądź kim można argumentować swoją prośbę? Samochód mi zabrali w tym momencie oczywiście pieniędzy też jeszcze nie wypłacili.

Łukasz
Gość

Witam serdecznie Pani Kamilo. Przeanalizowałem Pani problem – jestem w stanie podpowiedzieć kilka ważnych kwestii w przedmiotowym temacie. Prosiłbym o kontakt z opisem aktualnego stanu sprawy na mojego maila prywatnego: egnal@go2.pl. Spróbuję Pani podpowiedzieć oraz wskazać jak wybrnąć z tej sytuacji. Pozdrawiam: Łukasz.

Dariusz
Gość
Witam. Wlasnie tocze spor z ubezpieczycielem i nie wierze ze to sie dzieje naprawde. Na drugi dzien po szkodzie zadzwonilem do TU sprawcy ( niegrozna kolizja ) , zglosilem sprawe , zapytalem o samochod zastepczy. Uslyszalem ze ktos do mnie oddzwoni , oczywiscie nie oddzwonil. Zadzwonilem kolejny raz i uslyszalem ze nie moga zaproponowac mi autka tej samej klasy i zebym sobie sam cos poszukal, podali tez limit dzienny , 270 zlotowek w ktory to limicie mozna sie zmiescic z autkiem klasy sredniej , ja mam autko klasy najwyzszej . Znalazlem jednak wypozyczalnie ktora w tej cenie samochod mi wypozyczyla.… Więcej »
Zbigniew Adamczyk
Gość
Dzień dobry. W zeszłym tygodniu byłem uczestnikiem wypadku drogowego. Wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym świetle zostałem uderzony z lewej strony przez pojazd, który wjechał na skrzyżowanie na świetle czerwonym. Na miejsce wezwano policję. Przyjechała również karetka i straż. Nikt nie przyznawał się do winy – sprawę skierowano do Sądu o ustalenie sprawcy. Osobiście jestem przekonany o winie drugiego kierowcy, gdyż przypadkowy świadek zdarzenia wjechał na skrzyżowanie za mną i potwierdza iż było światło zielone. Moje pytanie jest następujące: Wynająłem pojazd zastępczy i zdaję sobie sprawę, że ustalenie sprawcy może trwać długo (nawet kilka miesięcy). Czy w przypadku gdy Sąd uzna… Więcej »
wpDiscuz