Odszkodowania komunikacyjne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, AC, NNW

Aktualizacja:
Odszkodowania komunikacyjne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, AC, NNW

Jeśli zostałeś poszkodowany w kolizji, należy Ci się odszkodowanie. Jakie? To zależy od zdarzenia. Przeczytaj ten poradnik, a jeśli przytrafi Ci się jakaś szkoda, będziesz wiedział, jak postąpić w tej sytuacji i z której polisy uzyskać odszkodowanie.

Pół sekundy nieuwagi, może nawet mniej. Bum, podniesione tętno i masa kłopotów. Wypadek nigdy nie jest przyjemnością, nawet jeśli to nie Ty zawinisz. Musisz jednak wiedzieć, że nie jesteś sam w tej sytuacji i że te nieszczęsne składki, które płacisz cyklicznie, właśnie teraz Ci się przydadzą.

Odszkodowanie z OC – kiedy się należy i jak je uzyskać?

Z OC sprawa nie jest tak banalna, jak mogłoby się wydawać. To polisa obowiązkowa dla wszystkich kierowców, ale właśnie dlatego że obowiązkowa, obwarowana różnymi przepisami, które mają zabezpieczyć towarzystwa ubezpieczeniowe przed nieuczciwymi klientami, wyłudzającymi odszkodowania. Świadczenie z OC należy Ci się, jeśli byłeś uczestnikiem kolizji i to Ty jesteś stroną poszkodowaną w tym zdarzeniu.

Czytaj także: Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Musisz działać od razu: na miejscu wypadku zadbaj o spisanie oświadczenia, w którym sprawca przyzna się do spowodowania kolizji. W takim dokumencie powinny znaleźć się dane kierowcy (imię i nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu osobistego), numer jego polisy, numery rejestracyjne pojazdów oraz data, miejsce i okoliczności zdarzenia. Dobrze jest wozić taki druk ze sobą – wtedy będziesz miał pewność, że pod wpływem emocji nie zapomnisz o zapisaniu żadnej ważnej informacji. 

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

Jeśli sprawca wypadku nie chce przyznać się do winy, wezwij policję, która sporządzi protokół ze zdarzenia. Ten dokument będzie Ci niezbędny do uzyskania odszkodowania. Następnie zgłoś szkodę ubezpieczycielowi, ale nie swojemu, tylko sprawcy kolizji. Do zgłoszenia szkody (przez telefon, internet lub pisemnie) będą Ci potrzebne dane z oświadczenia sprawcy wypadku. Jeśli na miejscu była również policja, będziesz musiał to uwzględnić przy wypełnianiu dokumentu i podać dane jednostki.

Jeśli posiadasz polisę u ubezpieczyciela, który przystąpił do systemu BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód), możesz zgłosić szkodę bezpośrednio do niego. Takie ułatwienie udostępniły swoim klientom następujące towarzystwa: PZU, InterRisk, Warta, Uniqa, Allianz, Ergo Hestia, Concordia Ubezpieczenia, Aviva (obecnie Allianz), Liberty Ubezpieczenia, Gothaer oraz AXA Direct.

W ciągu kilku dni powinien się z Tobą skontaktować rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej, który będzie chciał dokonać oględzin samochodu oraz zrobić zdjęcia. Zadbaj, aby zobaczył wszystkie uszkodzenia, ponieważ od tego zależy wysokość Twojego odszkodowania. Nie muszę chyba dodawać, że naprawianie czegokolwiek przed spotkaniem z rzeczoznawcą nie będzie działało na Twoją korzyść.

Przy odszkodowaniu z OC ważny jest również wybór sposobu likwidacji szkody: możesz otrzymać przelew i przeznaczyć te pieniądze na cokolwiek chcesz, a szkodę naprawić w dowolnie wybranym warsztacie, ale możesz również wybrać metodę serwisową – wtedy wspólnie z ubezpieczycielem ustalasz, do jakiego warsztatu oddasz auto do bezgotówkowej naprawy. W tym przypadku . Sam musisz dokonać wyboru – ostatniego już w tej kwestii, bowiem po wykonaniu tych wszystkich kroków nie pozostaje Ci już nic innego jak oczekiwanie na uzyskanie świadczenia. Odszkodowanie powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, chyba że zachodzą szczególne okoliczności utrudniające ustalenie odpowiedzialności za wypadek.

Czytaj także: Zgłoszenie szkody z OC/AC. Pobierz formularz

Odszkodowanie z AC – w jakich przypadkach się należy?

Z AC sprawa wygląda inaczej. To nie jest obowiązkowa polisa i tylko od Ciebie zależy, co dokładnie obejmuje. Jeśli jednak opłacasz składki, a przytrafiła Ci się szkoda spowodowana zjawiskami zewnętrznymi, możesz ubiegać się o odszkodowanie. O jakie dokładnie zjawiska chodzi? O czynniki atmosferyczne (pożar, powódź, osuwisko), kradzież samochodu (ale nie spowodowaną Twoim niedbalstwem) oraz kolizję (nie tylko otarcie się o słupek w centrum handlowym, ale również np. zderzenie z jakimś zwierzęciem).

Aby zgłosić szkodę, musisz najpierw sięgnąć do swojej umowy, którą zawarłeś z ubezpieczycielem i dokładnie przeczytać OWU. Tam powinieneś znaleźć nie tylko informacje na temat sytuacji, które uprawniają Cię do ubiegania się o odszkodowanie, ale również termin zgłoszenia szkody. To bardzo ważny punkt, bowiem w przypadku AC termin ten jest różny u różnych ubezpieczycieli i różny w zależności od rodzaju szkody.

Jeśli już to sprawdziłeś, przygotuj kompletną dokumentację, która usprawni proces ubiegania się o odszkodowanie. Powinny się w niej znaleźć Twoje dane, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy oraz wszystkie dokumenty zależne od zdarzenia, które Ci się przytrafiło (jeśli ukradziono Ci samochód, musisz dołączyć kopię zaświadczenia zgłoszenia kradzieży policji, jeśli Twój rejon nawiedziła powódź i samochód został zalany – kopię zaświadczenia z działań straży pożarnej, ale również zdjęcia wykonane tuż po zdarzeniu itp.).

Po dokonaniu wszystkich formalności, podobnie jak w przypadku OC, oczekuj na rzeczoznawcę. Dobrze by było, gdyby mógł on dokonać oględzin w warsztacie – wtedy będziesz miał pewność, że uwzględni nie tylko uszkodzenia zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Znam historię człowieka, w którego samochód uderzył z tyłu inny pojazd. Kierowcy wysiedli, obejrzeli zderzaki i rozstali się w pokoju, bo nie widać było nic poza drobnymi rysami możliwymi do spolerowania. Później okazało się, że uderzony samochód ma w bagażniku zrolowaną podłogę – tak silne było uderzenie. Nie każdy zauważy taką rzecz, więc dobrze robić oględziny przy specjaliście, żeby potem nie płacić częściowo za szkodę z własnej kieszeni. Dzięki temu uzyskasz świadczenie rzeczywiście adekwatne do rozmiaru szkody. Powinieneś je dostać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

Odszkodowanie z NNW. Kiedy się należy i jak je uzyskać?

Odszkodowanie z NNW należy Ci się zawsze, gdy byłeś uczestnikiem wypadku, w którym poniosłeś uszczerbek na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowiu oznacza każde uszkodzenie ciała – niezależnie więc od tego czy złamałeś sobie rękę, czy obrażenie ma charakter bardziej trwały, możesz ubiegać się o wypłatę.

W przypadku odszkodowania z NNW sprawa jest prostsza niż ze świadczeniami z OC i AC. Nie musisz się tłumaczyć przed ubiezpieczycielem z okoliczności zdarzenia i o ile się do niego nie przyczyniłeś, nie ma znaczenia w jaki sposób doszło do szkody. Wystarczy, że zgłosisz ją do ubezpieczyciela i poświadczysz odpowiednimi dokumentami (np. wypisem ze szpitala) – powinieneś bez problemu uzyskać świadczenie..

Pamiętaj, żeby jak najszybciej zgłosić szkodę – w większości towarzystw poszkodowany ma na to od 3 do 7 dni. Dokładny termin powinien znajdować się w OWU, sprawdź to, zanim wypełnisz formularz. Jeśli jednak od zdarzenia minęło więcej czasu, a Ty nie mogłeś zgłosić szkody, bo np. leżałeś nieprzytomny w szpitalu, nie obawiaj się – ubezpieczyciel nie może z automatu odrzucić roszczenia tylko dlatego że spóźniłeś się ze zgłoszeniem.

Czytaj także: Przyjazna likwidacja szkód – czyli jak ubezpieczyciele ułatwiają nam życie

I właściwie to wszystko – po zgłoszeniu szkody możesz czekać na odszkodowanie. Pamiętaj jednak, że jest ono zależne od stopnia uszkodzenia ciała i że ubezpieczyciel wylicza kwotę świadczenia na podstawie tabeli, która znajduje się również w Twojej umowie (w OWU). Zwykle nie są to wielkie kwoty, ale wystarczające na rehabilitację.

Jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie z OC, AC czy NNW, zadbaj o niezbędną dokumentację (oświadczenie sprawcy z miejsca wypadku, protokoły służb wezwanych na miejsce zdarzenia, wypis ze szpitala). Zgłoś szkodę w terminie wyznaczonym przed ubezpieczyciela (sprawdź to w OWU w swojej umowie) i współpracuj z rzeczoznawcą. Jeśli dopełnisz tych formalności, powinieneś bez problemu otrzymać odszkodowanie.

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Odszkodowanie z OC dotyczy kolizji. Aby uzyskać świadczenie, musisz działać od razu: na miejscu wypadku sporządź dokument, w którym sprawca kolizji przyzna się do winy.
  • Jeśli sprawca nie chce się przyznać, wezwij policję, która spisze protokół.
  • Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi i czekaj na rzeczoznawcę.
  • Zdecyduj, który sposób likwidacji szkody wybierasz: przelew czy wybór warsztatu, który dokona naprawy bezgotówkowo.
  • Odszkodowanie powinieneś uzyskać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej