Zanim dostaniesz odszkodowanie z OC, czyli co zrobić po stłuczce

Wypłacenie odszkodowania czy też bezgotówkowa likwidacja szkód to oczywiście ostatni przystanek na drodze od wypadku do szczęśliwego rozwiązania problemu. Prowadzi do niego kilka kroków, o których musisz koniecznie pamiętać. Po pierwsze, sporządź razem ze sprawcą wypadku oświadczenie, w którym ten przyznaje się do winy i zgromadź informacje dotyczące jego i jego ubezpieczyciela. Na takim dokumencie powinny się znaleźć: dane sprawcy ( imię, nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu osobistego lub pesel), numer polisy, data i okoliczności wypadku oraz marki i numery rejestracyjne pojazdów.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

Jeśli wina nie jest ewidentna lub kierowca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, niezbędna będzie policja, która sporządzi protokół kolizji.

Następnie musisz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, w której składkę OC opłaca sprawca. Jeśli firma w której Ty masz wykupione ubezpieczenie OC samochodu, oferuje bezpośrednią likwidację szkód, zgłaszasz szkodę do swojego ubezpieczyciela i to on zajmie się wypłatą odszkodowania.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Szkodę możesz zgłosić przez telefon lub internet, jeśli ubezpieczyciel udostępnia taką możliwość na swojej stronie www.

Mądry Polak za granicą

Wybrałeś się na wakacje, podróż służbową, wycieczkę krajoznawczą poza granice Polski i akurat wtedy przytrafia Ci się stłuczka, na dodatek nie z Twojej winy. Na domiar złego nie znasz języka ani obowiązujących przepisów ubezpieczeniowych. Nie szkodzi, sprawa nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać. Właściwie, oprócz bariery językowej, nic innego nie powinno powstrzymać Cię przed załatwieniem sprawy w taki sam sposób, jak w rodzinnym kraju. A i z tym pierwszym można sobie poradzić. Ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych można pobrać formularz wspólnego zgłoszenia szkody w wersji polsko-angielskiej. Po zebraniu danych od sprawcy i podpisaniu oświadczenia lub ewentualnym spisaniu protokołu policyjnego, wniosek o likwidację szkody z OC możesz złożyć w państwie, w którym doszło do kolizji, ale jeśli nie pozwala Ci na to wspomniana bariera językowa, możesz skontaktować się z przedstawicielem towarzystwa w Polsce. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat stłuczek za granicą.

Przygotuj się na bój z obcym towarzystwem ubezpieczeniowym

W przypadku, kiedy musisz dochodzić odszkodowania w firmie, którą wybrał sprawca, a nie Ty, powołanie się na relację klient – usługodawca nie ma racji bytu. Dlatego tym uważniej powinieneś zapoznać się z kłodami, które może rzucać Ci pod nogi, próbujący wymigać się od wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel.

Czytaj także: Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Jeśli okaże się, że ubezpieczyciel sprawcy zaniży odszkodowanie, napisz odwołanie , w którym wskażesz argumenty, dlaczego powinieneś dostać więcej pieniędzy na naprawę auta. Możesz podeprzeć się wyceną niezależnego rzeczoznawcy.  Jeśli nie możesz rozwiązać problemu samodzielnie, zwróć się do Rzecznika Finansowego (do 2015 roku był to Rzecznik Ubezpieczonych) lub organizacji konsumenckich i ostatecznie − nie wahaj się przed wkroczeniem na drogę sądową. 

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? 

Nie taki sąd straszny

Miejski mit głosi, że wstępowanie na ścieżkę sądową kosztuje majątek i pochłania ogromną ilość czasu. Jeśli przeczytasz teksty Akademii mfind, które krok po kroku podpowiedzą Ci, jak napisać pozew i co z nim zrobić, będziesz mógł włożyć miejskie mity między bajki. Dochodzenie odszkodowania na drodze prawnej nie musi być wcale ani kosztowne, ani czasochłonne. Możesz to zrobić sam, a pomóc Ci w tym możemy nie tylko my, ale także organizacja non profit, jaką jest Federacja Konsumentów. Akademia mfind pokaże Ci nie tylko wzór pozwu, opowie jakie koszty wiążą się z procesem o odszkodowanie, ale także podpowie, jak możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Oto podstawowe informacje, które przydadzą Ci się w podjęciu decyzji o wkroczeniu na wojenną ścieżkę, a które przytaczam w ślad za Hanną Laudowicz. Masz trzy lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie na złożenie pozwu. Powinien on zawierać, oprócz wszystkich informacji o Tobie i szkodzie, solidne uzasadnienie z dołączonymi dowodami. Możesz go złożyć w sądzie właściwym dla towarzystwa ubezpieczeniowego lub właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.

Koniec końców można wyróżnić trzy proste kroki w dochodzeniu odszkodowania z OC sprawcy kolizji:

1. Sporządź oświadczenie o szkodzie wspólnie z kierowcą, który spowodował stłuczkę.

2. Złóż wniosek o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

3. Czekaj na decyzję

A jeśli to konieczne, walcz o uczciwą, korzystną dla Ciebie kwotę odszkodowania. W razie problemów skontaktuj się z Akademią mfind.