Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!

Aktualizacja:
odszkodowanie-po-kradziezy-samochodu

Pierwszą reakcją na kradzież samochodu jest szok. Druga powinna być już racjonalna i szybka, jeżeli chcesz zwiększyć szansę na odzyskanie auta, albo na wypłatę odszkodowania z autocasco. Sprawdź, jak najszybciej uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu.

Wypłata odszkodowania za skradziony samochód, podobnie jak likwidacja szkody po wypadku, należy do zakresu obowiązków działu likwidacji szkód w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na szczęście od dobrych kilku lat liczba kradzieży samochodów w Polsce spada. Według danych policyjnych w 2011 roku skradziono ponad 16 tys. samochodów, natomiast w 2014 roku łupem złodziei padło „zaledwie” 14 tys. aut . Dane są coraz bardziej optymistyczne, ale nadal kradzieże samochodów to duży problem.

Pierwszy krok bez samochodu. Co zrobić gdy zauważyłeś kradzież swojego auta?

Co powinieneś zrobić, gdy zorientujesz się, że Twój samochód zniknął sprzed bloku? Najpierw zawiadom policję, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pierwsza rada, którą usłyszysz od policjanta, może wydawać się absurdalna. Funkcjonariusze zwykle każą upewnić się, czy auta nie zostawiłeś gdzie indziej. Zdarza się przecież, że parkujesz w różnych miejscach, albo kluczyki zabrał ktoś z bliskich i zapomniał Ci o tym powiedzieć. Ze wstydem się przyznam, że sam mam w historii kardiologicznej kilka szybszych akcji serca wywołanych przesz szukanie samochodu w złym miejscu parkingu przy centrum handlowym. Nawet jeśli samochodu rzeczywiście nie ma, trzeba wykonać telefon do straży miejskiej z pytaniem, czy pojazdu nie odholowano.

Najczęściej jednak kończy się na ponownym powiadomieniu policji. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. – Policjanci mają możliwość natychmiastowego przesłania komunikatu do wszystkich patroli w celu poszukiwania samochodu – zapewnia Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji. Przypomina, że Polska należy do strefy Schengen i szybki wywóz pojazdu z kraju, szczególnie przy rozwijającej się sieci dróg, nie jest problemem.

Współpracuj z policją

Dyżurny przyjmujący zgłoszenie przysyła patrol, który sporządzi pierwszą notatkę. Przed przybyciem musisz  przygotować wszystkie dokumenty, zarówno swoje identyfikacyjne, jak i auta, a przy okazji sprawdzić, czy masz komplet kluczyków. Gdyby dowód rejestracyjny został w skradzionym aucie, albo jeden z kluczyków gdzieś się zapodział, z odszkodowaniem praktycznie możesz się pożegnać.

Jeśli od kradzieży minęło co najmniej kilka godzin, często sami policjanci nie pozostawiają złudzeń, co do szans na odnalezienie auta. Dzisiaj najczęściej trafia ono do „dziupli”, czyli kryjówki ze skradzionymi pojazdami. Tam rozbierane jest na części. Czasami policja odkrywa takie miejsca i to z nieuszkodzonymi samochodami – wtedy wracają one do właścicieli. Szanse na taki scenariusz są jednak znikome.

Mimo to, warto w pełni współpracować z policją i podać wszelkie szczegółowe informacje, dotyczące pochodzenia samochodu, osób, które z niego korzystają, czy codziennych nawyków związanych z korzystaniem z samochodu. Będziesz miał ku temu okazję na policyjnym komisariacie. To tam musisz złożyć już pełne, pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to czasochłonna procedura. Składanie wyjaśnień może zająć nawet dwie godziny. Sprawa skradzionego auta trafi potem do prokuratury i to do tej instytucji należy ostateczna decyzja o umorzeniu postępowania, oczywiście jeśli samochód się nie odnajdzie.

Zgłoszenie szkody

Nie możesz też zwlekać z poinformowaniem ubezpieczyciela o kradzieży, szczególnie posiadając AC i licząc na odszkodowanie. Niektórzy ubezpieczyciele przyjmują zgłoszenia tylko przez jeden dzień roboczy od czasu zauważenia kradzieży. I mimo że w większości umów znajduje się informacja o 24 godzinach na zawiadomienie o kradzieży, Rzecznik Ubezpieczonych (obecnie Rzecznik Finansowy) podkreśla, że ten zapis jest sprzeczny z prawem, bo ubezpieczyciel powinien dokładnie zbadać, dlaczego właściciel auta spóźnił się ze zgłoszeniem, kiedy dowiedział się o kradzieży i czy zrobił wszystko, aby policja szybko zaczęła poszukiwania.  Dopiero jeśli okaże się, że poszkodowany nie spieszył się ani ze zgłoszeniem na policję, ani do ubezpieczyciela, można odmówić wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciel obok policji prowadzi własne dochodzenie. Również może rozmawiać ze świadkami kradzieży, dokonywać oględzin miejsca zdarzenia, badać stan zabezpieczenia samochodu. Wyjaśnianie sprawy będzie tym bardziej wnikliwe, że od wyników swego rodzaju śledztwa, zależeć będzie wypłata sporych pieniędzy. Ubezpieczyciel zawsze musi wykluczyć oszustwo polegające na sfingowaniu kradzieży samochodu.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami

Wyrejestrowanie samochodu

Po kradzieży samochodu powinieneś go wyrejestrować po to, żeby np. Twoja polisa OC się nie odnowiła. Komplet dokumentów, z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i policyjnym potwierdzeniem składa się w wydziale komunikacji urzędu gminy, w którym samochód był zarejestrowany. Najlepiej, jeśli wniosek o wyrejestrowanie pojazdu złożysz już po umorzeniu postępowania przez policję, ale możesz to także zrobić wcześniej.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Likwidator w zakładzie ubezpieczeń zawsze ma sporo wątpliwości. Może uznać niektóre przypadki jako „rażące niedbalstwo” ze strony właściciela pojazdu. Na przykład, gdy zostawił on kluczyki w warsztacie, myjni czy w komisie, a samochód został przywłaszczony, firma może odmówić wypłaty odszkodowania. Kradzież kluczyków zostawionych w szatni w teatrze, czy w szafce na basenie też może być uznana za takie niedbalstwo. Generalnie zwrot kluczyków, zabezpieczeń i wszystkich dokumentów jest podstawą do wypłacenia odszkodowania. Dlatego jeżeli kiedykolwiek zgubisz samochodowy kluczyk, szybko poinformuj o tym ubezpieczyciela. Po kradzieży auta za późno będzie na wszelkie tłumaczenia.

Co innego, jeśli samochód został skradziony z użyciem przemocy. Jeżeli kierowca został napadnięty, ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania. Całą sprawę z pewnością będzie badać policja. Dlatego warto przypomnieć, że za składanie fałszywych zeznań grozi do trzech lat więzienia.

Czytaj także: Trendy kradzieży samochodów

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę z AC?

Na wypłatę odszkodowania firma ubezpieczeniowa ma 30 dni od momentu poinformowania o kradzieży, o ile w tym czasie ubezpieczyciel będzie miał wszelkie dane i dokumenty potrzebne do likwidacji szkody. Powinieneś jednak sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC (OWU), jakie warunki muszą zostać spełnione, abyś mógł dostać odszkodowanie za skradzione auto.

To oczywiste, że po kradzieży samochodu chciałbyś jak najszybciej uzyskać odszkodowanie z AC, żeby kupić następne auto. Jednak aby Twój ubezpieczyciel mógł wypłacić odszkodowanie, policja musi zakończyć swoje czynności. Dopiero po umorzeniu postępowania dostaniesz pieniądze za skradziony samochód. 

Zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Postępowanie policyjne czy prokuratorskie jest takim czynnikiem, który może opóźnić wypłatę odszkodowania.

Skradziony samochód w leasingu lub na kredyt

Jeżeli skradziony samochód kupiony był na kredyt lub wzięty w leasing, trzeba poinformować też odpowiednio bank lub firmę leasingową. Właścicielem auta w całości lub w części są właśnie oni i wymagają rozliczenia się do końca, czyli spłacenia rat. Przyda się tu polisa AC, czyli autocasco. Inna sprawa, że rzadko stanowi to problem – żaden bank nie udziela kredytu na zakup samochodu bez wykupienia polisy AC. Jeżeli pieniędzy z odszkodowania będzie więcej, niż pozostałych zobowiązań wobec banku, różnica trafi do kieszeni poszkodowanego.

– W przypadku kradzieży  auta, w interesie kierowcy jest działać, jak najszybciej – twierdzi nadkomisarz Bieniak – i to nie tylko ze względu na policyjne poszukiwania, ale też wszelkie formalności urzędowe, bankowe i ubezpieczeniowe.

Jeśli jesteś ofiarą kradzieży samochodu, błyskawicznie dokonaj zgłoszenia szkody. Natychmiast poinformuj policję, przygotuj dokumenty samochodu, kluczyki i informacje, które mogą pomóc w szukaniu pojazdu. Współpracuj z ubezpieczycielem i policjantami.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co zrobić, aby uzyskać pełne odszkodowanie?

Podsumowanie

  • Od razu zadzwoń na policję.
  • W terminie wyznaczonym w OWU poinformuj ubezpieczyciela.
  • Zbierz wszystkie dokumenty samochodu (dwa kluczyki, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny).
  • Po umorzeniu sprawy wyrejestruj samochód w urzędzie.
  • Odszkodowanie z AC powinieneś dostać w ciągu 30 dni.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
11 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.18
Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto wykupić?

Ubezpieczenia oferują nam ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i pomagają zminimalizować ryzyko związane z różnymi aspektami naszego życia. Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Niektóre z nich są wymagane przez prawo, jak np. OC pojazdu. W tym artykule omówimy, jakie ubezpieczenia dobrowolne są warte zakupu i dlaczego warto o nich pamiętać.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej