Ceny OC wkrótce wzrosną. Czy odszkodowania też pójdą w górę?

Aktualizacja:
Ceny OC wkrótce wzrosną. Czy odszkodowania też pójdą w górę?

Obowiązkowe polisy OC mogą zdrożeć. Jak szacują eksperci - o około 30-50 złotych w skali roku. Taka ma być cena za uporządkowanie systemu odszkodowań. Dziś OC w naszym kraju jest jednym z najtańszych w Europie. Średni koszt ubezpieczenia obowiązkowego to 519 złotych. A ile zdrowia kosztuje wyegzekwowanie odszkodowania? Niestety często dużo więcej.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC 2018! Ceny OC rosną – sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście [RAPORT]

Tanio nie zawsze znaczy dobrze

Niejeden “uderzony” kierowca przekonał się, że jego wychuchane cztery kółka to dla ubezpieczyciela wrak, niewart naprawy z użyciem nowych części, a często niewart naprawy w ogóle. Dzieje się tak zwłaszcza gdy sprawca wypadku ma polisę OC wykupioną w jednym z najtańszych towarzystw. Wówczas dowiadujesz się, że należą Ci się co najwyżej zamienniki zniszczonych elementów, a czasem jeszcze i za nie musisz dopłacić. Firmy tłumaczą to tzw. amortyzacją, czyli zużyciem uszkodzonych części i orzekają, że nie zapłacą za zniszczenia, bo już przed wypadkiem opony czy tłumik były zużyte na przykład w 70 procentach. Możesz oczywiście iść z tym do sądu, ale wtedy pożegnaj się z autem, jako dowodem, na parę miesięcy.

Rzecznik Finansowy (do niedawna był to Rzecznik Ubezpieczonych) dostaje mnóstwo skarg na opieszałość i zaniżanie wycen części, na problemy związane z utratą wartości handlowej pojazdu i z kosztami auta zastępczego. Takie sytuacje to efekt między innymi niskich składek. Firmy ubezpieczeniowe od lat prowadzą zaciętą wojnę cenową, ale przez to robienie interesów na OC jest dla nich mało opłacalne. Próbują więc oszczędzać „z drugiej strony”, czyli na odszkodowaniach.

Czytaj także: Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

KNF zrobi porządek?

Teraz Komisja Nadzoru Finansowego zamierza dokręcić śrubę ubezpieczycielom i proponuje prawdziwą rewolucję, by ukrócić nieuczciwe praktyki. Na czym będą polegać zmiany? Zobacz najważniejsze z nich.

  • KNF chce wprowadzić powszechnie bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Co to znaczy? Otóż tyle, że to Ty w razie szkody będziesz mógł zde­cy­do­wać, która firma ma tę szkodę po­kry­ć – ta w której sam masz OC, czy ta, w której polisę wykupił spraw­ca wy­pad­ku. System BLS jest już standardem w wielu krajach europejskich, u nas to nowość. Nadal w większości przypadków jako poszkodowani korzystamy z OC sprawcy. A u jego ubezpieczyciela traktowani jesteśmy jako ci, którzy tylko generują koszty. Bezpośrednia likwidacja ma to zmienić – będzie szybciej i lepiej. Na razie dobrowolnie stosuje ją tylko kilka firm, które BLS traktują jako swoją przewagę konkurencyjną.
  •  KNF proponuje też, by w kalkulacji naprawy zakład zawsze uwzględniał części nowe, niezależnie od wieku auta i wskazywał, jaki producent lub dystrybutor te części oferuje w cenach podanych przez ubezpieczyciela, tak aby  poszkodowany mógł je nabyć na lokalnym rynku. Firma będzie miała prawo obniżyć odszkodowanie tylko wtedy, jeśli pojazd po naprawie miałby zyskać na wartości w stosunku do stanu sprzed kolizji (co zdarza się rzadko, np. gdyby do kilkunastoletniego samochodu włożyć nowy silnik).
  • Komisja zamierza wprowadzić nowe zasady przy kasacji. Teraz w przypadku szkody całkowitej, czyli wtedy, gdy wypadek był  poważny, że auta nie opłaca się już naprawiać, ubezpieczyciele obliczają wysokość odszkodowania tak: wartość samochodu sprzed wypadku – wartość wraku = świadczenie. Stosują przy tym nie zawsze jasne kalkulacje, co wpływa na obniżenie wysokości odszkodowania. KNF chce zmusić ubezpieczycieli, by w razie szkody całkowitej świadczenia nie były symboliczne i by udzielali klientowi realnej pomocy w pozbyciu się wraku, w tym przedstawiali ofertę zakupu za cenę taką jak w kalkulacji.
  • Komisja chce zmusić ubezpieczycieli, by w wypłacanych odszkodowaniach uwzględniali utratę wartości handlowej auta po wypadku. Mają też korzystać z jasnych procedur określających, jak likwidują szkody, po to, by klient nie miał wrażenia, że wyliczenia wzięte są “z księżyca”. Nad poprawnym funkcjonowaniem tego procesu ma czuwać rada nadzorcza zakładu ubezpieczeń. Każda firma ma też wdrożyć system kontroli wewnętrznej, by sprawdzać jakość obsługi klientów. KNF chce też zmusić towarzystwa do terminowej wypłaty świadczeń, bez zbędnej zwłoki.

Od kiedy te zmiany?

W sumie takich wytycznych Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała ponad dwadzieścia i chce, by weszły w życie z końcem marca 2015 roku. Na razie trwają konsultacje z branżą ubezpieczeniową. Towarzystwa mają czas do września, by zgłaszać swe uwagi. Jeśli jednak scenariusz się nie zmieni i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to właśnie wiosną przyszłego roku można się spodziewać podwyżki stawek za ubezpieczenia OC. Ale zarazem powinny pojawić się pozytywne zmiany dla kierowców poszkodowanych w wypadkach. Przeciętny Kowalski powinien otrzymać lepszą informację na etapie likwidacji szkód i większą pewność, że wypłata ubezpieczyciela pokryje realne koszty związane ze szkodą.

Czytaj także: Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

Podsumowanie

  • OC zdrożeje najprawdopodobniej wiosną 2015, ale szacuje się, że zmiana nie będzie duża - wyniesie w granicach 20-50 złotych.
  • Za tę cenę zmienią się relacje między ubezpieczycielami i osobami poszkodowanymi w wypadkach na korzyść tych ostatnich.
  • Towarzystwa mają wprowadzić system BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkody - jeśli zechcesz, to Twój ubezpieczyciel, a nie sprawcy wypadku, wypłaci Ci odszkodowanie za uszkodzone auto.
  • Pod płaszczykiem amortyzacji firmy nie będą mogły “wciskać” poszkodowanym tanich (czytaj: byle jakich) zamienników części.
  • Przy kasacji towarzystwo nie odeśle Cię z kwitkiem na symboliczną kwotę i nie powie “dalej martw się sam” - będzie musiało pomóc sprzedaży wraku.
  • Jako poszkodowany będziesz miał prawo żądać od ubezpieczyciela jasnych informacji, w jaki sposób wyliczył Twoje świadczenia i gdzie możesz kupić części w podanych przez niego cenach.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej