Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?

Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?
mfind.pl

Jazda bez prawka – pozornie niewielkie ryzyko

W pierwszych godzinach po wprowadzeniu nowych przepisów drogówka dokonała kilku spektakularnych zatrzymań praw jazdy nieszczęśnikom, którzy pędzili w terenie zabudowanym o wiele za szybko. W telewizyjnych serwisach informacyjnych można było oglądać rozpacz zawodowego kierowcy po tym jak bezduszny policjant od razu zabrał jego prawo jazdy. “I tak będę jeździł, przecież muszę zarabiać na rodzinę?” – deklarował rozgoryczony mężczyzna.

Można podejrzewać, że ryzyko jazdy bez dokumentu podejmą też inni kierowcy, którzy zderzą się twardo z nowymi przepisami. Konsekwencje jazdy po utracie prawka na 3 miesiące w razie „wpadki” pozornie nie są wielkie. Przedłużenie zakazu prowadzenia auta do pół roku. Dopiero po kolejnej recydywie starosta wyda decyzję o cofnięciu Ci uprawnień do kierowania. Aby je odzyskać, będziesz musiał ponownie zdać egzamin.

Sytuacja zmieni się jednak diametralnie, kiedy bez prawa jazdy spowodujesz wypadek. Pewnie myślisz, że po przykrej rozmowie z policjantem zatrzymującym Twoje prawko już przez dłuższy czas nic przykrego nie może Cię spotkać. A słyszałeś kiedyś o tym, że nieszczęścia chodzą parami?

Czy ubezpieczyciel sprawdza prawo jazdy?

Przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej OC, towarzystwa ubezpieczeniowe nie sprawdzają, czy właściciel auta faktycznie posiada dokument uprawniający do kierowania samochodem. W teorii zatem ubezpieczenie OC bez prawa jazdy jest możliwe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu polisy autocasco. Podczas oględzin pojazdu, rzeczoznawca wykonuje dokumentację zdjęciową pojazdu, a także wszystkich dokumentów – w tym także prawa jazdy.

Czytaj także: Policja rozpoczęła polowanie na piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h stracisz prawo jazdy

1. Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy a ubezpieczenie OC

Kierowcy, którzy  „odważnie” decydują się na prowadzenie auta bez prawa jazdy, skupiają się przede wszystkim na tym, aby nie wpaść ponownie w łapy drogówki. Jednak nawet jeśli będziesz najostrożniej jechał, może przytrafić Ci się błąd. Wystarczy że auto przed Tobą gwałtownie zahamuje, a Ty zorientujesz się o ułamek sekundy za późno. Bum w tylny zderzak i tak oto zostajesz sprawcą kolizji. Jeśli ktoś w samochodzie, który uszkodziłeś, doznał obrażeń, nic Cię nie uchroni przed ponownym kontaktem z policją.

Twoja polisa OC zadziała tak jak powinna. Poszkodowani dostaną odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia. Na tym koniec dobrych wiadomości, bo później to Ty będziesz musiał oddać ubezpieczycielowi pieniądze – a przy szkodach osobowych mogą to być naprawdę duże sumy. Na własnej skórze poczujesz, jak działa regres ubezpieczeniowy, czyli prawo do domagania się zwrotu odszkodowania od sprawcy wypadku. – W przypadku gdy szkoda zostanie wyrządzona przez kierującego, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, towarzystwo ubezpieczeń przejmuje odpowiedzialność za zdarzenie. Jednocześnie ubezpieczycielowi przysługuje prawo do obciążenia sprawcy kosztami wypłaconego odszkodowania, czyli regresu. Wynika to z Ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK – nie pozostawia wątpliwości Mariusz Glaza z ERGO Hestii.

2. Wypadek bez prawa jazdy a AC

Również gdy będziesz chciał skorzystać z własnego z AC, możesz się rozczarować. Nie myśl przy tym, że skoro tylko przytarłeś własny zderzak o słup, to ubezpieczyciel nie dowie się, że w chwili zdarzenia nie miałeś prawa jazdy. Jest ono podstawowym dokumentem potrzebnym do zgłoszenia i likwidacji szkody, więc likwidator na pewno poprosi Cię o jego okazanie.

A kiedy już wyjdzie na jaw, że nie możesz pokazać dokumentu, bo go nie masz, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić Ci odszkodowania, choć nie bezwarunkowo. Dla towarzystw ubezpieczeniowych sytuacja, kiedy do szkody doszło gdy ich klient nie miał ważnego prawka, jest standardowym wyłączeniem odpowiedzialności. Ten zapis w większości ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) wygląda podobnie.

Dla przykładu w PZU AC nie są objęte szkody:

4) Powstałe podczas kierowania pojazdem przez ubezpieczonego, osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu lub osobę, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym:
a) w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego lub
b) nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem, wymaganych prawem państwa, na terytorium którego zaszedł wypadek ubezpieczeniowy, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego 

Najbardziej tajemniczo brzmi ostatnia część podkreślonego zdania. „Chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego”. Kiedy brak prawa jazdy ma wpływ na powstanie wypadku, a kiedy go nie ma? Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy nastolatek zabiera ojcu kluczyki i uszkadza samochód, jeżdżąc po podwórku. Wtedy na pewno jego brak uprawnień, a przede wszystkim umiejętności, ma wpływ na zajście wypadku. Ale Ty jesteś doświadczonym kierowcą, znasz przepisy i potrafisz jeździć, tylko nie zdjąłeś nogi z gazu w terenie zabudowanym. I wyłącznie dlatego czasowo utraciłeś prawko. Czy w Twoim przypadku brak prawa jazdy nie będzie miał wpływu na zdarzenie i będziesz mógł dostać pieniądze z AC?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko będzie zależeć od okoliczności konkretnego zdarzenia. Są sytuacje oczywiste, np. gdy podczas normalnej jazdy konar drzewa odłamie się i spadnie na Twój samochód. Wtedy ewidentnie brak Twoich uprawnień nie będzie miał znaczenia i odszkodowanie dostaniesz. Ale już każde zderzenie z innym pojazdem, zwłaszcza takie, gdzie odpowiedzialność nie jest jednoznaczna, może być dla ubezpieczyciela powodem do podważania Twoich umiejętności drogowych i odmowy odszkodowania – ale wtedy likwidator będzie to musiał dobrze uzasadnić. Nie można więc powiedzieć, że na 100% nie dostaniesz odszkodowania z AC, kiedy spowodujesz szkodę bez prawa jazdy. – Związek przyczynowo-skutkowy, gdzie brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem miał wpływ na powstanie szkody, udaje się udowodnić tylko w niektórych przypadkach – potwierdza Michał Makarczyk dyrektor likwidacji szkód w Compensie i podkreśla, że zgłoszenia z AC gdzie kierowca nie miał uprawnień, są stosunkowo rzadkie.

Pamiętaj jednak, że AC to ubezpieczenie dobrowolne, więc jego warunki mogą być trochę inne w każdej firmie. Przeczytaj wyłączenia odpowiedzialności w OWU swojego autocasco.

Czytaj także: AC w 5 krokach. Autocasco – ubezpieczenie auta, które się opłaca

3. A jeśli to Ty jesteś poszkodowany i chcesz skorzystać z czyjegoś OC?

Najważniejsza sprawa: to, że prowadząc bez prawa jazdy brałeś udział w kolizji, nie czyni Cię automatycznie jej sprawcą. Na forach internetowych można przeczytać opinie, że zawsze kierujący bez prawka zostaje od razu uznany za winnego wypadku. To bzdura. Dla policji kwestia uprawnień kierowców do prowadzenia jest osobną sprawą. Drogówka w każdym przypadku indywidualnie zbada zdarzenie i określi winę. Nie da się zrzucić winy na kogoś tylko dlatego że w chwili wypadku w ogóle nie miał prawa wsiąść za kółko.

Może więc być tak, że to Ty będziesz poszkodowany gdy ktoś inny spowoduje wypadek i to po jego stronie będzie całkowita odpowiedzialność. Tu mam dobrą wiadomość: najprawdopodobniej dostaniesz odszkodowanie, pomimo że w chwili zdarzenia prowadziłeś swoje auto bez uprawnień. Oczywiście będziesz miał kłopoty z policją, bo ta wyciągnie wobec Ciebie normalne konsekwencje, ale ubezpieczyciel sprawcy nie będzie Ci mógł automatycznie odmówić odszkodowania.

Ubezpieczyciel, podobnie jak policja, przeanalizuje całe zdarzenie i sprawdzi, czy brak Twoich uprawnień nie przyczynił się do wypadku. – W przypadku braku uprawnień do kierowania pojazdem ubezpieczyciel po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego ocenia związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy brakiem uprawnień, a powstaniem szkody i jej rozmiarem. Jeżeli brak uprawnień nie ma związku z powstaniem zdarzenia, odszkodowanie jest wypłacane. Jeżeli jest związek pomiędzy brakiem uprawnień (np. brak doświadczenia, wykonany nieadekwatny manewr do sytuacji na drodze, wynikający z braku umiejętności, którą nabywa podczas kursu), a powstaniem szkody lub jej rozmiarem, wtedy ubezpieczyciel może uwolnić się od odpowiedzialności w części lub w całości – wyjaśnia Michał Makarczyk. Mariusz Glaza z ERGO Hestii dodaje, że w praktyce bardzo trudno jest udowodnić wpływ braku uprawnień na powstanie szkody.

mfind.pl

Podsumowanie

 • Od 18 maja za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym policja może od razu zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące.
 • Jeśli spowodujesz wypadek prowadząc auto bez uprawnień, poszkodowany dostanie pieniądze z Twojego OC, ale później Ty będziesz musiał oddać odszkodowanie firmie ubezpieczeniowej (tzw. regres ubezpieczeniowy).
 • W przypadku AC brak prawa jazdy nie oznacza automatycznej odmowy odszkodowania. Jeśli brak uprawnień nie miał wpływu na szkodę, odszkodowanie może zostać wypłacone.
 • Brak prawa jazdy nie oznacza, że automatycznie zostaniesz uznany za sprawcę kolizji.
 • Gdy jesteś poszkodowanym, możesz dostać odszkodowanie z OC sprawcy, pomimo że nie miałeś prawa jazdy w dniu zdarzenia.
 • Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie - ubezpieczyciel zbada, czy brak Twoich uprawnień przyczynił się do wypadku.
 • Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy jest możliwe

Autor artykułu:

Do maja 2016 r. redaktor naczelna Akademii mfind. Z zamiłowania pomagam klientom w sporach z zakładami ubezpieczeń. Jestem ubezpieczeniowcem z sześcioletnim doświadczeniem, po studiach podyplomowych. W wolnym czasie poszukuję ciekawej muzyki i nowych roślin do ogrodu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Joanna
Gość

Dzień dobry
A jak wygląda sytuacja w przypadku gdy doszło do kolizji, zostało spisane oświadczenie winy. Poszkodowany nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. Policja nie została wezwana. Czy poszkodowany poniesienia jakiekolwiek konsekwencje z powodu poruszania się pojazdem bez uprawnień?
Bardzo proszę o odpowiedź

Tomasz
Gość

Ten kto ubespieczył samochód prowadzącemu bez prawa jazdy powinien pokryć koszty kolizji występuje o to do agentki ubespieczyciel mam racje.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

odpowiedzialność agenta/pośrednika występuje przy celowym poświadczeniu nieprawdy i dla ubezpieczonego kończy się np. dopłatą składki. Jednak nie posiadając prawa jazdy może Pan ubezpieczyć na siebie auto, nie ma ku temu przeciwwskazań. Nie wolno jedynie Panu się nim poruszać.

Pozdrawiam

Jakub
Gość

Szanowna Pani – w mojej opinii artykuł jest całkowicie błędny.
Art. 43 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych daje prawo regresu (zwrotu wypłaconego odszkodowania) ubezpieczycielowi od kierującego pojazdem, który 3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem
Osoba, której zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i wobec której starosta wydał decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy NIE JEST OSOBĄ BEZ UPRAWNIEŃ
Fakt utraty uprawnień ma bowiem miejsce dopiero wtedy gdy starosta wydał decyzję o COFNIĘCIU UPRAWNIEŃ (art. 103 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami).
I dopiero wtedy kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdami.

Agnieszka Durska
Gość

Szanowny Panie,
dziękujemy za zwrócenie uwagi!
Opisana w artykule sytuacja dotyczy moim zdaniem obu przypadków, zarówno czasowej utraty uprawnień,
czyli zatrzymania prawa jazdy przez policję na trzy miesiące, jak i utraty całkowitej, czyli cofnięcia uprawnień przez starostę.
W obu wypadkach kierowanie pojazdem będzie sprzeczne z przepisami, a osoba której prawo jazdy zostało zatrzymane albo cofnięte nie powinna prowadzić, z czym, mam nadzieję, Pan się zgodzi.
Rozrzucenie przepisów po różnych ustawach może powodować wątpliwości, przyjrzymy się jednak powtórnie opisanemu problemowi.
Pozdrawiam.

Dominik
Gość

Zatrzymanie prawa jazdy (PJ) przez policję nie jest utratą uprawnień przez cofnięcie lub zawieszeniem. Zawieszenie jest możliwe tylko w przypadku zatrzymania PJ za jazdę w stanie po alkoholu/narkotykach, cofnięcie następuje po naruszeniu przedłużonego do 6 miesięcy okresu zatrzymania PJ. Można się ew. zastanowić nad okresem po uprawomocnieniu się decyzji starosty o zatrzymaniu PJ, ale jak długo jest niewydana lub w trakcie zaskarżania to uprawnienia jak najbardziej mamy i narażamy się jedynie na mandat 50 PLN. Podstawa: ustawa o kierujących pojazdami, ustawa prawo o ruchu drogowym, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

wpDiscuz