Praca za granicą - dlaczego EKUZ NIE działa?

Aktualizacja:
praca-za-granicą- ekuz

Jeździsz do pracy za granicę? Wypadki się zdarzają, zresztą nie trzeba wiele, zwykła infekcja może zwalić nas z nóg. Niestety w takim wypadku, nie możesz korzystać ze wsparcia EKUZ. NFZ może żądać zwrotu świadczeń. Co zrobić i kiedy jeszcze EKUZ nie działa?

Z EKUZ możesz korzystać nie tylko w czasie wakacji spędzanych w jednym z krajów Unii Europejskiej. Karta będzie działała też np. kiedy jesteś pracownikiem przygranicznym czy delegowanym. W jakich sytuacjach EKUZ nie będzie działał w czasie pracy za granicą?

Jak działa EKUZ?

Zacznijmy od podstaw. Przed wyjazdem do jednego z krajów Unii Europejskiej i/lub EFTA (tj. do Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii) możesz (a właściwie – powinieneś) zamówić w jednym z oddziałów NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona twoje prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w kraju, do którego jedziesz, na takich samych zasadach jak jego obywatele.

Więcej na temat EKUZ znajdziesz w artykule „EKUZ – bezpłatna ochrona ubezpieczeniowa poza granicami kraju” 

Co istotne – z EKUZ możesz korzystać przede wszystkim podczas wyjazdów urlopowych. Dobrze pamiętać, że nie jest on w pełni alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego i jeśli chcesz być bezpieczny, to tak naprawdę oprócz karty trzeba wykupić również ubezpieczenie. Nie jest to droga opcja, wystarczy około 5-6 zł dziennie, aby otrzymać dość kompleksową polisę –  która sprawdzi się w bardzo wielu przypadkach. TU możesz skalkulować dla siebie ofertę PZU WOJAŻER, możesz także skorzystać z naszej porównywarki i sprawdzić oferty innych firm.

Praca za granicą – kiedy EKUZ będzie działał?

Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz posługiwać się jeśli będziesz pracownikiem delegowanym, tj. pracownikiem, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo, w którym pracujesz. Żebyś mógł być uznany za pracownika elegowanego muszą być spełnione m.in. następujące przesłanki:

  • tymczasowy charakter wykonywanej działalności
  • istnienie w czasie delegowania bezpośredniego stosunku pracy między pracownikiem a delegującą go firmą
  • istnienie rzeczywistego związku między pracodawcą a państwem, z którego pochodzi pracownik.

Jeśli jesteś bezrobotnym, pobierającym w Polsce zasiłek dla bezrobotnych i wyjeżdżasz do jednego z państw członkowskich UE/EFTA po to, by znaleźć tam pracę, możesz też korzystać z EKUZ. W przypadku bezrobotnych stosowany jest specjalny rodzaj wniosku, w którym jako cel wyjazdu należy wskazać poszukiwanie pracy. Z EKUZ będziesz mógł korzystać do momentu podjęcia pracy państwie członkowskim UE/EFTA, do którego wyjechałeś.

EKUZ będzie też działał jeśli jesteś tzw. pracownikiem przygranicznym, tj. pracujesz poza Polską ale wracasz do niej każdego dnia po zakończeniu pracy lub co najmniej raz w tygodniu (np. mieszkasz w Cieszynie a pracujesz w Czeskim Cieszynie lub mieszkasz w Zgorzelcu i pracujesz w Görlitz).

Praca za granicą – kiedy EKUZ nie będzie działał?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie działała jeśli będziesz zatrudniony w którymś z krajów członkowskich UE/EFTA lub prowadził na jego terenie działalność gospodarczą. W takiej sytuacji będziesz podlegał obowiązującemu na jego terenie systemowi opieki zdrowotnej.

Możliwość korzystania z EKUZ kończy się z chwilą gdy po podjęciu pracy za granicą:

  • twój pracodawca zgłosi cię do ubezpieczenia i będzie płacił za ciebie składki zdrowotne
  • lub jeśli sam zgłosisz się do ubezpieczenia i będziesz płacił składki zdrowotne w kraju, w którym pracujesz.

Na stronie NFZ możemy przeczytać:  

Dla osób zatrudnionych lub wykonujących pracę na własny rachunek w jednym z państw członkowskich UE/EFTA właściwe jest ustawodawstwo państwa, w którym wykonywana jest praca, natomiast wykonywanie pracy w jednym z państw członkowskich UE/EFTA i korzystanie ze świadczeń rzeczowych na koszt innego państwa członkowskiego jest nieuprawnione i niedopuszczalne.

W związku z powyższym osoby pracujące w innym państwie członkowskim UE/EFTA, które zgodnie z przepisami podlegają właściwości tego państwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, posłużą się w sposób bezprawny kartą EKUZ wydaną przez NFZ, będą obowiązane do zwrotu kosztu świadczeń rzeczowych nienależnie sfinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co grozi za nieuprawnione korzystanie z EKUZ?

Jeśli pracujesz za granicą i podlegasz systemowi opieki zdrowotnej obowiązującemu w danym kraju, to nie możesz korzystać z EKUZ. Z informacji, jakie na swojej stronie internetowej podaje NFZ wynika, że „korzystanie z karty wydanej przez NFZ w sytuacji podlegania właściwości ustawodawstwa innego państwa członkowskiego UE/EFTA jest nieuprawnione i będzie skutkowało koniecznością zwrotu kosztów ewentualnych świadczeń, jakie w tym okresie zostały nienależnie sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z leczeniem osoby podlegającej właściwości ustawodawstwa innego państwa członkowskiego UE/EFTA.”

Jakie ubezpieczenie do pracy za granicę?

Szczegółowe informacje znajdziesz w tym tekście:  Jak wybrać ubezpieczenie do pracy za granicę? 

Nie ryzykuj i nie podejmuj pracy bez ubezpieczenia! Konsekwencje mogą być bardzo poważne!

 

Podsumowanie

Podsumowanie

  1. Z EKUZ możesz korzystać w krajach UE/EFTA jeśli jesteś pracownikiem delegowanym, pracownikiem przygranicznym lub bezrobotnym jadącym do jednego z krajów UE/EFTA szukać pracy.
  2. EKUZ nie będzie działał jeśli będziesz zatrudniony w jednym z krajów UE/EFTA i twój pracodawca będzie (lub ty sam będziesz) opłacał składki zdrowotne.
  3. Jeśli w sposób nieuprawniony skorzystasz z EKUZ podlegając ubezpieczeniu zdrowotnemu w kraju, w którym pracujesz, NFZ może cię wezwać do zwrotu świadczeń, które zostały przez niego nienależnie sfinansowane


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej