Ubezpieczenie OC zawodowe - przed czym chroni i kto musi je mieć?

Aktualizacja:
oc-zawodowe

Zastanawiałeś się kiedyś nad konsekwencjami tego, co na co dzień robisz w pracy? Czy Twoja pomyłka może kogoś kosztować zdrowie, życie lub utratę majątku? Jeśli tak, to czy stać Cię na pokrycie ewentualnych strat klienta? To pytanie już ktoś kiedyś zadał. Dlatego powstał wykaz zawodów, w przypadku których ubezpieczenie o odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe.

Czym jest ubezpieczenie OC zawodowe?

Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywanego zawodu jest specyficznym rodzajem polisy. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje w tym przypadku odpowiedzialność cywilną związaną z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. W rezultacie klient poszkodowany na skutek Twojego działania może liczyć na odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Posiadanie OC zawodowego jest obowiązkowe dla pewnej grupy zawodów. Należą do nich m.in.:

  • lekarze,
  • prawnicy (adwokaci, notariusze, radcy prawni, komornicy),
  • księgowi,
  • architekci,
  • inżynierowie budowlani,
  • pośrednicy ubezpieczeniowi,
  • rzeczoznawcy nieruchomości.

Przedstawiciele innych grup zawodowych również mogą wykupić takie OC, jednak w ich przypadku jest to dobrowolne. Na tę opcję decydują się m.in. fryzjerzy, kosmetyczki czy weterynarze.

Posiadanie ubezpieczenia to Twój obowiązek

Osoby wykonujące określone zawody zobligowane są do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC na mocy ustaw lub rozporządzeń dedykowanych dla poszczególnych rodzajów działalności, np. w przypadku agenta ubezpieczeniowego jest to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

Co grozi za brak OC zawodowego i kto to sprawdza?

Do przeprowadzenia kontroli wywiązania się z obowiązku ubezpieczenia uprawnione są instytucje i urzędy, inne w zależności od wykonywanego zawodu. W przypadku radców prawnych będą to Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Brak polisy może skutkować:

  • nałożeniem kary finansowej,
  • upomnieniem lub naganą,
  • ograniczeniem możliwości świadczenia usług w danym zakresie przez określony czas,
  • pozbawieniem praw do wykonywania zawodu,
  • ograniczeniem wolności (w bardzo określonych przypadkach).

Gdy w toku kontroli okaże się, że osoba fizyczna lub prawna nie ma ważnej polisy OC, będzie zmuszona ponieść karę określoną w aktach prawnych dotyczących danego zawodu. Przykładowo agent ubezpieczeniowy, który nie dopełni obowiązku zawarcia OC, zapłaci karę w wysokości 1 000 euro na rzecz budżetu państwa zgodnie z art. 11 ust 4 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Zapłata kary nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.

Czy OC pokryje wszystkie straty?

Wyobraź sobie sytuację, gdy architekt projektując osiedle domków w każdym projekcie naniósł błędne wytyczne. Spowodowało to błędy konstrukcyjne, a w efekcie falę wniosków o odszkodowania, składanych przez właścicieli wybrakowanych domów. Minimalna wymagana suma ubezpieczenia (50 000 euro) może okazać się niewystarczająca na pokrycie wszystkich roszczeń. W takiej sytuacji może być konieczne pokrycie zobowiązań przez architekta z własnej kieszeni.

Składka jest obliczana w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia oraz wykupionych dodatkowych umów oferowanych często przez firmy ubezpieczeniowe. Przykładowo adwokat za ubezpieczenie na minimalną sumę gwarancyjną 50 000 euro w PZU zapłaci składkę 45 zł miesięcznie.

Jeśli wykonujesz jeden z powyższych zawodów i obowiązkowe OC dotyczy Cię osobiście, powinieneś zapoznać się z ofertami kilku ubezpieczycieli, ponieważ są one zróżnicowane, a nieuwaga podczas wyboru ubezpieczyciela może (dosłownie) drogo kosztować. Tego rodzaju ubezpieczenia oferują na przykład: PZU, Warta, Allianz, Uniqa, Concordia, Compensa.

Ustawy określają minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia dla każdego z zawodów. Zastanów się jednak, czy nie warto zwiększyć jej (zwiększając jednocześnie składkę). W przypadku konieczności wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel pokrył całość Twoich zobowiązań.

Co obejmuje ubezpieczenie OC zawodowe?

Zakres odpowiedzialności przedstawicieli poszczególnych zawodów regulują akty prawne dedykowane dla poszczególnych grup.

OC rzeczoznawcy majątkowego – ustawa o gospodarce nieruchomościami:

Rzeczoznawca majątkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem następujących czynności: określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością; opracowań i ekspertyz, niestanowiących operatu szacunkowego, dotyczących: rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku; efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju; skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych […].

OC adwokata – prawo o adwokaturze:

Adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii i opracowywaniu projektów i występowaniu przed sądami i urzędami.

OC agenta ubezpieczeniowego – ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym:

Obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlega agent ubezpieczeniowy wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń (zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej); jest to odpowiedzialność za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

Zgłoszenie szkody z OC zawodowego

Agent ubezpieczeniowy w wyniku swojego niedbalstwa lub pomyłki naraził Cię na stratę? Możesz zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej, o wypłatę odszkodowania. W zależności od konstrukcji umowy ubezpieczyciel ponosi zazwyczaj odpowiedzialność zarówno za szkody powstałe z winy ubezpieczonego (odpowiedzialność deliktowa), jak i wynikające z niewykonania lub nieodpowiedniego wykonania konkretnego zobowiązania (odpowiedzialność kontraktowa).

Czytaj także: Ubezpieczenia obowiązkowe. Co to jest? Jakie są rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych?

Pytania i odpowiedzi

Co obejmuje OC zawodowe?
Ile kosztuje OC zawodowe?
Jak wykupić OC zawodowe?

Podsumowanie

  • Osoby wykonujące określone zawody zobligowane są do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC na mocy ustaw lub rozporządzeń dedykowanych dla poszczególnych rodzajów działalności.
  • Gdy w toku kontroli okaże się, że osoba fizyczna lub prawna nie ma ważnej polisy OC, będzie zmuszona ponieść karę określoną w aktach prawnych dotyczących danego zawodu.
  • Składka jest obliczana w zależności od wysokości sumy ubezpieczenia oraz wykupionych dodatkowych umów oferowanych często przez firmy ubezpieczeniowe.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej