Ubezpieczenia - kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych

Aktualizacja:
Ubezpieczenia – kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych

Po czym poznać, że towarzystwo ubezpieczeń jest dobre, czyli ma przejrzyste warunki polis i nie zaniża odszkodowań? Na to nie ma jednej reguły, ale bardzo dużo o jakości firmy ubezpieczeniowej może powiedzieć ilość skarg, które klienci tego towarzystwa zgłaszają do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy).

Liczba skarg kierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych osiągnęła maksimum w roku 2013 (16 51 skarg). Rok później klienci skarżyli się Rzecznikowi 15 429 razy, ale to i tak bardzo dużo. Trudno powiedzieć, czy bardziej jest to spowodowane wzrostem świadomości ubezpieczeniowej Polaków, czy tym, że ubezpieczyciele coraz częściej zaniżają odszkodowania lub w inny sposób krzywdzą swoich klientów.

Liczba skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych<br> skierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych
RokLiczba skarg ogółem
20066 404
20076 883
20087 631
20098 566
201011 947
201114 356
201215 273
201316 516
201415 429

Wiem, że w pierwszej chwili pomyślałeś, że te informacje nie mają dla Ciebie znaczenia. Otóż, mają. Warto wiedzieć, czy na towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę, często wpływają skargi, bo może Cię to w przyszłości uchronić przed niepotrzebnym stresem. Klienci najczęściej skarżą się na niekorzystne dla nich rozpatrzenie sprawy. Jeśli więc nie chcesz się denerwować, że otrzymasz w przyszłości zbyt małe świadczenie lub chcesz uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania, przeanalizuj poniższy ranking towarzystw ubezpieczeniowych.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenia majątkowe

One zapewne zainteresują Cię najbardziej. W dziale tych ubezpieczeń znajdują się bowiem ubezpieczenia komunikacyjne, które wzbudzają najwięcej emocji u klientów. W 2014 roku do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 15 429 skarg, z czego prawie połowa dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie ma co się dziwić – jazda samochodem budzi wiele emocji, a stłuczki i wypadki zdarzają się w Polsce ciągle jeszcze zbyt często. Na które towarzystwa ubezpieczeniowe wpłynęło najwięcej skarg? Spójrz na ranking, przygotowany względem liczby skarg i udziału w rynku danych towarzystw (dotyczy ubezpieczycieli majątkowych – w tym także komunikacyjnych):

Ranking ubezpieczycieli

TowarzystwoLiczba<br>skarg% ogółu<br>skargudział firmy<br>w rynku
1PZU S.A.2 74724%31%
2Warta S.A.1 28711%13%
3InterRisk7896,8%4%
4Generali S.A.6595,7%3,4%
5Proama5134,5%brak danych
6Allianz Polska S.A.4804,1%6,7%
7Uniqa TU S.A.4443,9%4,2%
8MTU S.A.3563%2,3%
9AXADirect3503%brak danych
10Gothaer S.A.3072,7%2,1%

Ubezpieczyciel o największym udziale w rynku odnotował najwyższą liczbę skarg. Nie oznacza to jednak, że firma ta jest niesolidna. PZU posiada aż 31 proc. udziału w rynku, więc nic dziwnego, że skargi na tego ubezpieczyciela stanowią ponad 20 proc. wszystkich zgłoszonych spraw. Podobnie jest z Wartą – 13 proc. udział w rynku i 11 proc. skarg pokazują, że klienci rzadko decydują się na zgłoszenie sprawy Rzecznikowi. Stosunkowo najlepszy wynik osiągnęło Allianz.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Inaczej jest w przypadku towarzystw takich jak InterRisk czy Generali, w przypadku których liczba skarg znacząco przewyższa udział w rynku. Może to oczywiście oznaczać, że klienci, nie znając tych marek tak dobrze jak ubezpieczycieli działających w Polsce od dawna, podchodzą nieufnie do oferowanych przez nich świadczeń i częściej składają skargi. Ale może również oznaczać, że oferowane przez nie usługi nie są tak kompleksowe, jak czołowych ubezpieczycieli. Sam musisz zdecydować, na czym Ci bardziej zależy – czy na niższej składce, co oferują zwykle te firmy, czy szerszej i bardziej złożone ofercie, która pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony do złożenia skargi.

Podsumowując, nie ma więc złotej rady przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że na ranking trzeba patrzeć w kontekście udziałów w rynku – największa liczba skarg nie musi od razu oznaczać najgorszej firmy. Często na znane firmy wpływa więcej skarg – bo klienci sugerując się wybiórczą informacją, zasłyszaną w radiu czy u znajomych, kupują produkt, nie zwracając uwagi na wszystkie jego cechy. Najlepiej będzie, jeśli rozsądnie wybierzesz ubezpieczyciela, dokładnie rozważając jego ofertę oraz sprawdzając opinie klientów. I skrupulatnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia – często skargi wynikają właśnie z rozbieżności, które nie znalazły się w dokumencie albo których nie doczytałeś.

Czytaj także: Likwidacja szkody z problemami. Kiedy należy zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego?

Podsumowanie

  1. Jakość towarzystwa ubezpieczeń można ocenić analizując liczbę skarg, jakie wpływają na ubezpieczyciela do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy)
  2. To, że na daną firmę wpływa dużo skarg, jeszcze nic nie znaczy - należy odnieść tę liczbę do udziału firmy w rynku
  3. Stosunkowo najmniej skarg składa się na Allianz. Dobry wynik osiągnęły również PZU, Warta oraz Uniqa
  4. Stosunkowo najwięcej skarg klienci składają na InterRisk i Generali


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
14 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej