Rynek porównywarek ubezpieczeniowych w Europie – na czym polega sukces brytyjskiej „wielkiej czwórki”?

Aktualizacja:
rynek porównywarek ubezpieczeniowych

Zaczęło się od kupowania ciuchów przez Allegro. Pamiętam, jak moje koleżanki siedziały na poczcie i wypełniały druczki przelewów. Dzisiaj kupujemy jednym kliknięciem, a pomagają nam w tym porównywarki cenowe zestawiające oferty różnych e-sklepów. A jak wygląda rynek porównywarek ubezpieczeniowych w Europie?

Brytyjskie porównywarki warte miliony

W dziedzinie porównywarek produktów finansowych prym wiedzie Wielka Brytania, gdzie z wielkim powodzeniem prowadzi działalność „wielka czwórka” – Moneysupermarket.com, Gocompare.com, Confused.com i Comparethemarket.com. Pierwsza z nich jest najstarszą inicjatywą tego typu. Powstała w 1999 roku jako portal dostarczający informacji na temat kredytów hipotecznych, a z biegiem czasu przekształciła się w jedną z największych porównywarek produktów finansowych w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku firma zaistniała na londyńskiej giełdzie i jej kapitalizacja rynkowa, czyli wartość wszystkich notowanych papierów wartościowych wyniosła 843 miliony funtów. Na stronie największej z “wielkiej czwórki” można znaleźć różne dane dotyczące finansów spółki, co hołduje polityce „financial transparency”, dzięki której klient ma dostęp do informacji o tym, ile zarabia, a także na czym zarabia porównywarka. Raporty roczne opublikowane na stronie Moneysupermarket.com dokumentują, że już na początku działalności spółka zyskała prawie 163 mln funtów, a pod koniec 2013 roku jej dochód osiągnął pułap 225 mln funtów.

Zasadę otwartości oraz modele biznesowe stron zajmujących się zestawianiem ze sobą ofert ubezpieczeń opisuje EIOPA, czyli Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych, w raporcie z 30 stycznia 2014 roku. Dokument, doradzając jak powinna wyglądać praktyka prowadzenia porównywarek, podaje trzy podstawowe źródła ich zarobku: dzięki każdemu kliknięciu na ofertę, poprzez prowizję od każdego zakupu produktu dokonanego za pośrednictwem porównywarki oraz poprzez reklamy umieszczane na stronie.

Popularność porównywarek, mimo wątpliwości analityków i niechęci agentów ubezpieczeniowych, nie osłabła, czego dowodzi głośna transakcja z 2011 roku, w wyniku której Google UK wykupiło porównywarkę Beat That Quote, a rok później ruszyło z usługą Google Compare między innymi dla ubezpieczeń komunikacyjnych i odniosło sukces gromadząc bazę 128 firm ubezpieczeniowych.

Czytaj także: Kariera niezwykłej surykatki, czyli kampanie reklamowe porównywarek w Wielkiej Brytanii [ANALIZA]

Źródła sukcesu „wielkiej czwórki”

1. Zakupy online

O tym, że można kupować nie wychodząc z domu, internauci wiedzą już od prawie 20 lat (największy serwis aukcji internetowych na świecie eBay powstał w 1995 roku). O tym, że można w jednym miejscu porównać zestawione ze sobą produkty, których wybór ma ogromny wpływ na domowe finanse, dowiedzieli się dzięki porównywarkom. Taka usługa pozwala na sporządzenie własnego planu optymalizacji wydatków z pomocą przejrzystej i pomocnej zasady działania serwisu.

Jak podaje Mintel – portal prowadzący badania rynkowe – z porównywarek produktów finansowych korzysta 60% Brytyjczyków. Największa ich część, bo aż 46% użytkowników, wyszukuje oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, ale co najważniejsze – 80% z nich dokonuje zakupu za pośrednictwem porównywarki. Inaczej niż w Polsce, gdzie króluje raczej model ROPO – research online purchase offline, dla Brytyjczyków ich „wielka czwórka” nie jest jedynie miejscem, gdzie mogą zapoznać się z różnymi ofertami ubezpieczycieli, ale przede wszystkim sklepem, w którym kupują produkty po atrakcyjnej cenie. Brytyjskie porównywarki zajmują się głównie ubezpieczeniami komunikacyjnymi oraz turystycznymi, znajdując swoją niszę w podsuwaniu prostych rozwiązań tego, na czym konsumentom zależy najbardziej, czyli zakupu tańszej polisy OC auta.

Czytaj także: Porównywarki ubezpieczeniowe w USA. Jak robią to Amerykanie?

2. Rozpoznawalność marki

Rynek ubezpieczeniowy w Wielkiej Brytanii jest bardzo rozbudowany, w związku z tym firmy współpracujące z porównywarkami liczy się w setkach. Konkurencyjność jest ogromna, dlatego portale prześcigają się w ulepszaniu i upraszczaniu swoich usług oraz gromadzeniu bazy firm ubezpieczeniowych, co przekłada się na skuteczność i zaufanie wśród grona klientów. Organizacja konsumencka Consumer Futures w swoim raporcie z 2013 roku zatytułowanym „Price comparison websites – consumer perceptions and experiences”, podaje, że jedynie 8% użytkowników porównywarek sięgało do tych spoza „wielkiej czwórki”, co oznacza, że źródłem sukcesu takich portali jak Moneysupermarket.com jest rozpoznawalność marki.

3. Reklama

Rozpoznawalność marki ma swoje źródło nie tylko w mocnej, wieloletniej pozycji na rynku, ale także w wysiłku włożonym w reklamę. Slogany i maskotki popularnych porównywarek są rozpoznawane w całym kraju, tak jak Aleksandr Orlov – surykatka reklamująca Comparethemarket.com [market – meerkat (surykatka)]. Tak wyglądała oryginalna reklama z początków kariery charyzmatycznej maskotki:

 

Ponadto „wielka czwórka” duży nacisk kładzie na social marketing. Nie tylko ich fanpage można znaleźć na każdym portalu społecznościowym, ale oddzielne profile mają także fikcyjne postaci wykreowane przez telewizyjne spoty.

Czytaj także: Porównywarki ubezpieczeń w Polsce. Czym są? Na czym zarabiają?

Inne europejskie porównywarki ubezpieczeń

Popularność surfowania po internecie w poszukiwaniu zestawienia ofert ubezpieczeń waha się w Europie od zerowego zainteresowania tego typu rynkiem do milionowych inwestycji pokroju Moneysupermarket.com w Wielkiej Brytanii. Według raportu EIOPA sześć krajów europejskich posiada więcej niż 20 porównywarek produktów finansowych: Wielka Brytania, Czechy, Hiszpania, Francja, Holandia i Rumunia. W 2013 roku Google uruchomiło porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych we Francji, kierując się sukcesem inicjatywy Google Compare w Wielkiej Brytanii. Zgromadzona przez nią baza firm ubezpieczeniowych nie powieliła imponującego wyniku brytyjskiej porównywarki, ale samo podjęcie próby przez Google ukazuje rozszerzanie się trendu poza Wyspy. Spekuluje się na temat stworzenia podobnej inicjatywy w innych krajach Europy, także w Polsce.

Czytaj także: Wielka Brytania, Węgry, Estonia – tam porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze. Przyczyny sukcesu agregatorów

Porównywarki ubezpieczeń w Polsce

Jak zauważa polski Forbes, nasz rynek ubezpieczeniowy jest specyficzny, ponieważ przez wiele lat był zdominowany przez dwie duże firmy. Tradycją było przedłużanie polisy w tym samym towarzystwie, niezależnie od stopnia zadowolenia. Dopiero niedawno, wraz z rosnącym zaufaniem do internetowych zakupów, wyszukiwania ofert online i w końcu do e-kalkulatorów składek, typowy Polak zaczął rozważać wybór najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia auta czy mieszkania przez internet. Modelem królującym w Polsce jest, wspomniany wcześniej, model ROPO (Research Online, Purchase Offline), co oznacza, że nasi rodacy chętnie porównują oferty przez internet, ale zakupu dokonują bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym. Rynek zmienia się jednak dynamicznie i nie jest jeszcze nasycony tego typu działalnością, dlatego w najbliższych latach można się spodziewać rozwoju porównywarek na polskim gruncie. Idea optymalizacji wydatków za pośrednictwem jednej, bogatej platformy zakupowej już dziś kusi konsumenta oszczędnością czasu i pieniędzy, tym samym budując podwaliny zaufania dla ciągle doskonalonej nowoczesnej porównywarki ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Porównywarki ubezpieczeń w Polsce. Czym są? Na czym zarabiają?

Podsumowanie

  • W 2007 roku rozpoczął się bum porównywarek produktów finansowych w Wielkiej Brytanii z „wielką czwórką” na czele.
  • W związku z rosnącą popularnością porównywarek i koniecznością regulacji powstał „Report on good practices on comparison websites” stworzony przez EIOPA.
  • Google UK rozszerzył swoją działalność o porównywanie produktów finansowych (głównie ubezpieczeń komunikacyjnych).
  • Duża konkurencyjność, prosta obsługa, kompleksowa tematyka, rozbudowana baza ofert i rozpoznawalność marki są źródłem sukcesu porównywarek w Wielkiej Brytanii.
  • Porównywarki ubezpieczeń z powodzeniem prosperują także w innych krajach Europy.
  • Polska jest dopiero na etapie rozbudowywania rynku porównywarek.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej