Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - co zrobić, kiedy przestaje być potrzebne?

Aktualizacja:
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co zrobić, kiedy przestaje być potrzebne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Roczne ubezpieczenie dla całej rodziny może kosztować nawet kilkanaście tysięcy, bo za polisę powinieneś płacić składki nie krócej niż przez rok. A co zrobić, jeśli wyjeżdżasz za granicę, gdzie Twoja polisa zdrowotna nie obowiązuje? Są sposoby, by skrócić okres ubezpieczenia. Podpowiadamy, jak rozwiązać umowę przed terminem.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dopełnieniem świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak ono działa? Podobnie jak wszystkie ubezpieczenia na naszym rynku. W zamian za ustaloną składkę ubezpieczyciel zapewnia dostęp do określonych przez Katalog Świadczeń usług w postaci badań laboratoryjnych i diagnostycznych, jak też dostępu do wizyt u specjalistów. W 2014 roku aż 1,2 mln osób posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W większości byli to pracownicy firm, gdzie abonament medyczny jest stałym elementem pakietu socjalnego. Z prywatnych usług medycznych korzystają również w Polsce osoby wykonujące tak zwane wolne zawody, jak też ci, dla których kolejki w Narodowym Funduszu Zdrowia są nie do przyjęcia.

Czytaj także: Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Na jaki czas kupuje się prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czas obowiązywania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisujesz umowę. Standardowo wynosi on 12 miesięcy. Na rynku są jednak oferty, gdzie pierwszą umowę możesz podpisać nawet na 3 lata. W Polsce trzyletnie umowy gwarantuje np. Signal Iduna w pakiecie usług medycznych Pełnia Zdrowia. Co daje ubezpieczonemu podpisanie umowy na tak długi okres? Z jednej strony ubezpieczony ma gwarancję niezmienności składki przez ten czas, z drugiej obowiązek ponoszenia przez ten okres kosztów składki na ubezpieczenie zdrowotne. Musisz pamiętać, że w ubezpieczeniu zdrowotnym, tak samo jak w innych ubezpieczeniach, płacisz za ewentualne zajście pewnych zdarzeń. Nawet jeśli nie korzystasz z usług medycznych gwarantowanych przez Twoją polisę, zobligowany jesteś do płacenia składek. Jeśli nie chorujesz zbyt często, może lepiej pomyśleć o odpłatnych wizytach jednorazowych?

Kiedy prywatne ubezpieczenie zdrowotne przestaje być potrzebne?

Decydując się na opłacanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego z własnej kieszeni, powinieneś wiedzieć, jakie konsekwencje mogą Cię spotkać za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Mogą przecież pojawić się życiowe sytuacje, kiedy prywatna opieka medyczna przestanie Ci być potrzebna. W jakich przypadkach możesz nie chcieć kontynuować wykupionej polisy zdrowotnej do końca jej obowiązywania?

  • w przypadku, kiedy Twój pracodawca zapewni Ci pakiet medyczny w ramach pakietu socjalnego;

  • kiedy wyjeżdżasz za granicę, bądź do innej miejscowości, w której usługi zapewnione przez ubezpieczyciela nie będą mogły być realizowane;

  • kiedy nie jesteś zadowolony z usług, które proponuje Ci ubezpieczyciel;

  • kiedy Twoja sytuacja finansowa zmieniła się i nie stać Cię na ponoszenie dodatkowych kosztów prywatnej opieki medycznej.

Kiedy standardowo kończy się ochrona ubezpieczeniowa w przypadku polis zdrowotnych?

W większości polis zdrowotnych odpowiedzialność ubezpieczyciela ustaje w poniższych przypadkach:

  • z dniem upływu okresu ubezpieczenia,

  • z dniem odstąpienia przez ubezpieczającego od umowy ubezpieczenia,

  • z dniem rozwiązania umowy ubezpieczenia w wyniku wypowiedzenia,

  • z dniem nieopłacenia kolejnej raty składki pomimo uprzedniego wezwania do zapłaty,

  • wobec ubezpieczonego z dniem zgonu ubezpieczonego,

  • wobec ubezpieczonego z dniem wyczerpania sumy ubezpieczenia.

Kiedy mogę odstąpić od ubezpieczenia?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia jasno definiują przypadki, w których możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia. Jeżeli umowę ubezpieczenia zawarłeś na okres dłuższy niż sześć miesięcy, masz prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku, gdy jesteś przedsiębiorcą w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Kiedy mogę wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

W OWU Pełnia Zdrowia, ubezpieczenia gwarantowanego przez TU Signal Iduna czytamy: Ubezpieczający ma prawo rozwiązać Umowę Ubezpieczenia, w każdym czasie za pisemnym wypowiedzeniem z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca ubezpieczenia.

30-dniowy okres wypowiedzenia to najczęściej stosowany prze towarzystwa zapis. Na polskim rynku możemy spotkać również polisy, w których wypowiedzieć można umowę w dowolnym dniu bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przykładem jest InterRisk i jego produkt Medi-Care.

Czy ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia zdrowotnego?

Wcześniejsze zakończenie umowy ubezpieczenia zdrowotnego może nastąpić również ze strony ubezpieczyciela. W jakich przypadkach?

  • Kiedy ubezpieczający w składanym wniosku zataił informację odnośnie do swojego zdrowia;

  • Gdy ubezpieczony starał się wyłudzić odszkodowanie/świadczenie;

  • Jeśli ubezpieczony przestanie opłacać składki.

Z jakimi konsekwencjami związane jest zerwanie umowy ubezpieczenia zdrowotnego?

Pomimo że zarówno prawo jak i OWU gwarantują Ci możliwość wcześniejszego zakończenia umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciele dość krytycznie podchodzą do klientów, którzy rezygnują z zawartych polis przed końcem ich obowiązywania. Na odmowę ponownego ubezpieczenia bądź zwyżkę składki narażeni są najczęściej Ci, którzy pomijając wypowiedzenie umowy przestają opłacać polisę. Ubezpieczyciele takich klientów traktują często jako naciągaczy.

Jeśli zatem masz obawy przed zakupem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dlatego, że boisz się, że przestanie Ci ono być potrzebne, porzuć je. Wykup ubezpieczenie. Pamiętaj tylko o dopełnieniu wszelkich formalności, jakie są określone w OWU, jeśli będziesz musiał wcześniej zrezygnować z polisy.

Czytaj także: Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS – rozwiązanie dla osób bez etatu

Ubezpieczenie zdrowotne

Podsumowanie

  • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dopełnieniem świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zawierane jest standardowo na 12 miesięcy, ale jako dobrowolne ubezpieczenie może zostać wypowiedziane przez Ciebie w dowolnym momencie.
  • Okres wypowiedzenia standardowej umowy ubezpieczenia wynosi w większości zakładów ubezpieczeń 30 dni i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami finansowymi.
  • Ubezpieczyciele dość krytycznie podchodzą do klientów, którzy rezygnują z zawartych polis przed końcem ich obowiązywania. Chcąc ponownie przystąpić do ubezpieczenia możesz być narażony na odmowę lub zwyżkę składki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
6 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej